دیجیتال مارکتینگ و سئو

معرفی Dublin Core و کاربرد آن

Dublin Core چیه؟

Dublin Core Metadata Initiative یا DCMI یه حرکت جهانی متن بازه که در شهر Dublin ایالت ohio شروع شده و هدف اون استانداردسازی جهانی اطلاعات در اینترنته. این سیستم از اطلاعات متا واسه معرفی بهتر محتویات صفحات وب استفاده میکنه. Dublin Core یا همون DC صفحات سایت شما رو واسه حضور بهتر در وب معنایی (Web Semantic) محیا میکنه و در صحفات XML، XHTML و HTML قابل اجراه.

شما به احتمال زیاد با متای توضیحات، عنوان و کلمات کلیدی در سایتای اینترنتی که عموما با تگ meta و در بخش head صفحات HTML تعریف می شن آشنا هستین، Dublin Core در عمل نسخه کاملتر این تگا واسه توصیف بهتر صفحات وبه.

تاثیر Dublin Core بر سئو سایت

به کار گیری اطلاعات متا در فرمت DC میتونه بر سئو سایت شما هم اثر داشته باشه، چون موتورهای جستجو این اطلاعات اضافی در صفحات سایت شما رو به معنی تلاش واسه معرفی بهتر محتویات اون میدونن. حتی اگه این اطلاعات به شکل مستقیم در الگوریتمای گوگل یا بقیه موتورهای جستجو موثر نباشن، تلاش شما واسه ارائه توضیحات تکمیلی واسه معرفی صفحات وب میتونه موجب افزایش اعتبار و ارزش صفحه شده و درک روباتای گوگل از اون رو بهتر کنه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اطلاعات قرار گرفته در این متاا باید به طور کامل با محتویات صفحه شما در رابطه باشن و کلمات و عبارات استفاده شده در اون چکیده ای از متون صفحه باشن.

حتما نمیشه گفت که به کار گیری Dublin Core موجب بهبود سئو سایت و پیشرفت شما در نتایج جستجوی گوگل می شه ولی بعضی از وسایل آنلاین بررسی سئو سایت مانند Woorank این ملاک رو در امتیازدهی پایانی به سایت شما موثر میدونن.

گوگل به شکل مشخص اعلام کرده که تگ کلمات کلیدی در رتبه بندی یافته های جستجو بی تاثیر بوده و روباتا اهمیتی واسه اون قائل نمی شن، با این وجود خیلی از متخصصین سئو در جهان فکر می کنند که استفاده درست از Dublin Core میتونه بر تعیین کلید واژه صفحه و جایگاه اون در نتایج جستجوی گوگل اثر داشته باشه.

دلایل اصلی واسه به کار گیری متا دیتاهای Dublin Core عبارتند از:

  • قرار دادن اونا در صفحات و تعریف این کدها کار ساده ایه.
  • این کدها تاثیر بر محتویات صفحه ندارن و ظاهر سایت شما رو تغییر نمیدن.
  • Dublin Core یه استاندارد جهانی بوده و تحت نظر کنسرسیوم جهانی وب فعالیت میکنه، در نتیجه شما در آینده با مشکلاتی مانند قدیمی شدن کدها یا بی معنی بودن تگا منطقی نمی شید.
  • موتورهای جستجو درک بهتری از محتویات سایت شما داره.

آموزش به کار گیری Dublin Core

استاندارد Dublin Core شامل ۲۲ تگ متاه که هرکدوم اطلاعاتی تکمیلی در مورد سایت ارائه میدن و باید در محل مناسب خود بکار گرفته شن، در این مقاله از وبسیما ۹ تگ مهمتر و پرکاربرد از این ۲۲ مورد رو تقدیم حضورتون می کنیم:

Title: این تگ به طور کامل مثل تگ عنوان متا بوده و بیان کننده عنوان و موضوع اصلی صفحه سایته.

Subject: تگ Subject میتونه شامل کلمه یا عبارت کلیدی صفحه باشه و باید متناسب با متن موجود در محتویات انتخاب شن، در واقع این تک میتونه جایگزینی واسه تگ کلمات کلیدی سایت باشه.

Description: تگ توضیحات باید بیشترین حد شامل یه پاراگراف توضیحات در مورد متن موجود در صفحه باشه، شما می تونین پاراگراف ابتدایی یا مهمترین بخش مقاله رو در این تگ بذارین. کاربرد اون دقیقا مشابه تگ توضیحات متاه.

Type: این تگ متا نمایانگر نوع محتوای استفاده شده در صفحه س که میتونه شامل چندین نوع جور واجور باشه، مثلا شما می تونین از عبارت Text,Image,Sound در این بخش استفاده کنین که نشون دهنده وجود متن، تصویر و فایل صوتی در صفحه س.

Source: این تگ بیان کننده منبع اصلی نوشته یا مقاله نشون داده شده در صفحه س و میتونه به یه صفحه از کتاب یا یه سایت روی اینترنت اشاره داشته باشه.

Creator: این تگ باید شامل نام نویسنده یا شرکت یا سازمان ارائه دهنده این محتوا یا مقاله در سایت شما باشه.

Publisher: این تگ میتونه شامل نام فرد یا سایت ارائه دهنده مقاله در اینترنت باشه، این نام میتونه با نام نویسنده فرق داشته باشه و اینجا تنها نام فردی که مطلب رو روی اینترنت منتشر کرده قرار میگیره. به کار گیری این اطلاعات واسه سایتایی که در مورد ارائه گسترده مقالات یا مراجع علمی فعالیت میکنن مناسب باشه.

Date: این تگ شامل اطلاعاتی در مورد زمان انتشار یا آخرین بروزرسانی صفحه در سایت شما هستش و میتونه شامل روز، ماه و سال باشه.

Language: در این بخش زبون محتوای موجود در صفحه رو مشخص میکنین. واسه صفحاتی که شامل بخشایی به زبانای جورواجور هستن میشه با به کار گیری کاما زبانای اصلی رو از همدیگه جدا کرده و براساس ترتیب اهمیت معرفی کرد. مانند: fa,en,ar

تصویر زیر نمونه ای از تگای Dublin Core تو یه فایل HTML هستن.

dublin core HTML

و تصویر بعدی چگونگی به کار گیری اونا در فایل XML رو به شما نمایش می ده.

Dublin Core XML

ساخت کدهای Dublin Core و شناخت دقیق دستورات اون ممکنه واسه شما زمانبر و سخت باشه، به خاطر همین می تونین از وسیله آنلاینی که واسه ایجاد این کدها طراحی شده استفاده کنین و با وارد کردن اطلاعات سایت خود تگای متناسب با اون رو دریافت کنین. واسه این کار به سایت Dublin Core Metadata Generator مراجعه کنین.

سخن پایانی

این مقاله به درخواست یکی از خوانندگان مقالات بلاگسیما جفت و جور و منتشر شده، هدف اصلی مقاله معرفی Dublin Core و آشنایی شما با امکانات اون در فضای اینترنته. هیچ دلیل موجهی واسه تاثیر این کدها بر سئو سایت شما وجود نداره و تنها، روشی در جهت ارائه هرچه بهتر محتوای سایت شماس.

اگه به کدنویسی و طراحی سایت تسلط کافی ندارین پیشنهاد میکنیم که از این روش استفاده نکنین چون ممکنه تغییرات ایجاد شده بوسیله شما مشکلاتی رو در کدهای سایت ایجاد کنه.