فناوری

دندانپزشکی که کار در سامسونگ را رها کرد تا استارتاپ خود را راه اندازی کند

چند سال پیش که لی سئونگ-گون دندانپزشک یکی از بیمارستانای واسه گروه سامسونگ کارش رو ترک کرد تا استارتاپی در مورد پیشرفت اپلیکیشنای موبایل راه اندازی کنه والدینش سخت اونو از این کار بر حذر داشتن و حتی از ایشون خواستن که سلامت عقلانی اش رو مورد بررسی بذاره.

حالا هفت سال از اون زمان گذشته و بنیانگذار Viva Republica بعد از ارائه هشت اپلیکیشن ناموفق، با اپ خدمات پرداخت Toss خود به اعتیار خوبی در این مورد دست یافته و هشت میلیون کاربر ثبت نامی اون ماهانه ۱.۴ میلیارد دلار تراکنش مالی رو از راه اون انجام میدن. امروز هم شرکت تحت اختیار لی در بیانیه ای اعلام کرد که با دریافت سرمایه ۴۰ میلیون دلاری از دو شرکت چینی تونسته کل سرمایه جذب شده اش رو به رقم ۱۱۶ میلیون دلار برسونه.

لی سئونگ گون

Toss به کاربرانش امکان میده که روزانه تا سقف ۲ میلیون وون کره (برابر با ۱۸۲۲ دلار) رو به حساب همدیگه انتقال بدن و با کم شدن قابل توجه زمان لازم واسه انجام این تراکنشا به تنها چند ثانیه، سر وصدای زیادی در کره جنوبی درست کرد. این سرویس تونست سیستم بانکداری بسیار کنه کره رو که به خاطر پروتکلای امنیتی دست و پاگیرش حسابی کاربران رو به دردسر انداخته بود کنار بزنه و جامعه ای بزرگ از کاربران رو واسه خود دست و پا کنه. موفقیت این اپلیکیشن هم در کشوری مثل کره جنوبی که اقتصادش رو چند کار و کاسبی خانوادگی مانند ال جی و سامسونگ اداره می کنن، کم مثل و چه بسا عالی بود.

لی ۳۶ ساله دراین باره گفت:

مردم در کره جنوبی از شکست خوردن می ترسن چون اینجا شکستا به سختی فراموش می شن. احتمال اینکه من شکست بخورم خیلی کم بود با این حال بازم خوشحال نبودم.

درست مانند بسیاری دیگه که دست به سنت شکنی میزنن، راه همواری پیش روی لی قرار نداشت. اون ۱۵۰ میلیون وون پس انداز از کار دندونپزشکی اش داشت و اونو روی Viva Republica سرمایه گذاری کرد و ناظر اپلیکیشنایی بود که یکی بعد از این جور عرضه می شدن و شکست رو تجربه می کردن. یکی از این اجناس نرم افزاری اپی بود که امکان شکایت کردن به مراجع قضایی به صورت آنلاین رو جفت و جور می کرد و دیگری هم سلفی گرفتن رو واسه عاشقان این کار ساده می کرد. در برهه ای اون تنها ۲۰ هزار وون پول در حساب بانکی اش داشت و باید همون مقدار کم رو هم به عنوان حقوق به کارمندانش می داد تا بازم به همکاری با اون ادامه.

لی سئونگ گون

Toss از یه محدوده حقوقی خاکستری رنگ سر برآورد؛ یعنی قلمرویی که هیچ قانون مرتب و واضحی براش نبود و تا سال ۲۰۱۵ که دیدبان مالی کره جنوبی تراکنشای مالی فرد به فرد رو قانونی اعلام کرد مورد توجه قرار نگرفت. بعد از این اتفاق لی همکاری تازه ای رو با موسسات مالی بزرگ در کره جنوبی از جمله (سامسونگ کارت و بانک Kookmin) شروع کرد و به موفقیتای خوبی هم رسید. موفقیتای لی باعث شد که رقبای تازه ای براش پیدا شن و مثلا کاکائو که محبوب ترین اپ پیام رسان کره رو ساخته هم به میدون پرداختای مالی وارد شد.

به گفته بانک کره بازار پرداخت آنلاین شخص به شخص سال گذشته رشدی ۴۱۷ درصدی رو در این کشور تجربه کرد و اونطور که لی اعلام کرده ۷۰ درصد از میانگین ۳۵ میلیارد وونی که سال گذشته به صورت روزانه در این کشور تراکنش داشته به وسیله Toss انجام شده و حالا Viva Republica به بخشای دیگری مثل مدیریت امتیاز اعتباری وارد شده.

لی سئونگ گون

Kim Kyong-hwan از محققان دانشگاه Sungkyunkwan کره که در مورد استارتاپا تحقیق می کنه در این باره گفته:

بعد از پیدایش اپایی مانند Toss روز به روز بر تعداد بانکایی که به تراکنشای آنلاین خود سرعت میدن اضافه می شه. این اپا در واقع بازیگران مالی کشور رو مجبور می کنن تا راه و روش کار و کاسبی خود رو تغییر بدن چون قوانین دست و پا گیر زیادی تا به امروز مهاجرتشان به فضای دیجیتالی رو دچار مشکل کرده بود.

Toss که از شرکتای مطرحی مثل Paypal سرمایه جذب کرده جوری موفقیتی رو تجربه کرد که سال قبل به گروه مدیران غولای تکنولوژی کره جنوبی ملحق شد که رئیس جمهور (مون جائه-این) رو در اولین دیدارش با دونالد ترامپ همراهی می کرد.

لی که علم آموخته دانشگاه ملی سئوله وقتی که به عنوان خدمت اجباری سربازی به یکی از جزایر دورافتاده کره جا به جایی مکان کرده بود و مردم رو درمان می کرد به فکر تغییر شغل افتاد. در اون زمان بود که به این نتیجه رسید با یه گوشی موبایل می تونه به مردم بیشتری دسترسی داشته باشه تا با حضورش در بیمارستان.

بیمارستانی که لی در اون کار می کرد به سامسونگ تعلق داشت و در نظر همه ترک کار در شرکتی مانند سامسونگ (به خاطر ثبات خوبش در کره) کار عقلانی و ساده ای نبود و در آخر ایشون با الهام از کاستیای موجود در سیستم پرداختی کره جنوبی عزمشو جزم کرد که به این بخش وارد شه و روند سخت و پیچیده ارسال پول در این کشور رو واسه همیشه حل کنه.