عمومی

بعد دعوا با همسر چه کنیم؟

couple-fight-money

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ دعوا کردن با همسرتون به طور کاملً طبیعی و سالمه. شما دو آدم به طور کاملً جدا از هم هستین و بعضی وقتا ممکنه نظرات متفاوتی داشته باشین. اما چیزی که شاید متوجه اون نشید اینه که چیزایی که بعد از دعوا به زبون می بیارید، به همون اندازه حرف هایی که در لحظات داغ و آتشین عشق بازی می زنید، اهمیت دارن.

اینجا ۱۰ واکنشی رو عنوان می کنیم که بعد از دعوا اصلا نباید از شما سر بزنه، چه مشکلتون رو حل کرده باشین و چه در بین و بین بخشش و گذشت باشین.

  1. سرد برخورد نکنین.

اگه بعد از دعوا به کمی زمان و فضا نیاز دارین، هیچ اشکالی نداره؛ فقط باید به اون بگید. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد بعد از دعوا مرتکب می شن اینه که زبانشون رو می دوزند.

اگه بعد از دعوا اون رو ندیده بگیرین، ممکنه تصور کنه که می خواهید مجازاتش کنین و این باعث می شه دفعه بعد اون هم احساسش رو با شما در میان نذاره. درعوض بگید، «عصبانیت من به اندازه تو زود از بین نمی رود، ۲۴ ساعت به من زمان بده، مطمئن باش خوب می شوم. اگه بهتر نشدم اون وقت درموردش حرف می زنیم.»

  1. حرف هاش رو در مغزتون نگه ندارین.

همه حرف هایی که همسرتون در طول دعوا می زند باید همانجا بمونه. اگه در طول دعوا چیزی می گوید که اذیتتون می کنه، به اون بگید که حرف هاش ناراحتتان می کنه. اگه روز بعد هم حرف هاش هنوز اذیتتون می کرد، به خودتون کمی فضا بدین و خیلی زود به اون نزدیک نشید.

  1. اگه هنوز ناراحته، به یه «متاسفم» اکتفا نکنین.

یه «معذرت می خواهم» یا «متاسفم» خشک و خالی وقتی هنوز از دستتون ناراحته، واسه اون کافی نیس. باید توضیح بدید که به چه دلیل عذر می خواهید.

پس بهتره بگید، «متاسفم که…» یا «معذرت می خواهم که ….» و در ادامه اونم باید بگید، «در آینده تلاش می کنم…» و در جای خالی توضیح بدید که چیجوری اون اشتباه رو دوباره مرتکب نمی شید.

  1. واسه دعوا کردنتون بهونه نیارین.

دعوا کردنتون رو می تونید گردن میلیون ها چیز بینذازید: اینکه روز کاری بدی داشته اید، سردرد داشته اید، شب خوب نخوابیده اید و … درواقع، زوج هایی که خواب خوب و کافی ندارن، بیشتر با هم دعوا می کنن.

با اینحال ها، انداختن تقصیر به گردن چیزای دیگه، در حق خودتون و همسرتون مساوی نیس. دلیل دعوا اطلاعاته. اگه عصبانی یا ناراحت هستین، اینا اطلاعاتیه که همسرتون باید بدونه. دفعه بعدی که روز بدی سر کار داشتین، قبل اینکه به خونه برسین، به همسرتون اطلاع بدید. با این روش اون می فهمد که شایدً آسیب پذیرتر از روزای عادی هستین.

  1. اگه دوباره موضوع دعوا رو به میان کشید، بی فرق نباشین.

اگه فقط چند دقیقه از دعوایتون گذشته س، به همسرتون بگید بعد از اینکه فکرهایش رو کرد، هر سوال یا حرفی داره می شنوید. اگه بعد از چند روز خواست دوباره موضوع دعوا رو به میان بیاره، پشتتون رو به اون نکنین.

رابطه غیرکلامی خیلی وقتا بدتر از فریاد کشیدنه. اگه متوجه شده اید که به اون بی محلی کرده و ندیده اش گرفته اید، برگردین، از اون معذرت خواهی کرده و به حرف هاش گوش بدید.

  1. به نیش زدن ادامه ندین.

اگه هنوز از اون ناراحتید، به شما این اجازه رو نمی دهد که حرف های نیش دار بزنین. هیچوقت به اون توهین نکنین. فراموش کردن توهین ها کار خیلی سختیه. درعوض وقتی آروم بودین، از اون بخواین به حرف هاتون گوش کنه و براش توضیح بدید که به چه دلیل هنوز ناراحتید.

  1. اگه دوست ندارین، به زور رابطه جنسی برقرار نکنین.

هر دو شما معذرت خواهی کرده اید و این معذرت خواهی واقعاً از ته دلتون بوده اما حالا همسرتون می خواهد رابطه جنسی داشته باشین و شما واقعاً باورتون نمی شه. دلیل اون این نیس که اون نمی فهمد همین الان دعوا داشته اید.

خیلی ادما از رابطه جنسی واسه نزدیک تر شدن استفاده می کنن. اگه اصلاً تمایلی به اینجور ارتباطی در اون زمان ندارین، لازم نیس به زور این کار رو بکنین. از اون بخاطر تلاش واسه نزدیک تر شدن تشکر کنین و براش توضیح بدید که الان روحیه اون کار رو ندارین.

می تونید بغلش کنین و به اون بگید شاید فردا وقت بهتری واسه رابطه زناشویی باشه. فقط یادتون باشه پشتتون رو به اون نکنین و درخواستش رو حتما در نظر داشته باشین چون احساساتش رو جریحه دار می کنه.

  1. ۸. روی اینکه چه چیز باعث اون دعوا شده متمرکز نشید.

بهتره انرژی تون رو روی راهکارهایی واسه اون مشکل متمرکز کنین. به جای اینکه دلیل دعوا رو در ذهنتون همیشه مورد بررسی قرار بدین، تلاش کنین شب خوبی رو بگذرونین. فرق بین یه دعوای خوب و یه دعوای بد در اینه که به راه حل رسیده باشین یا نه.

  1. نگید، «منظوری نداشتم».

گفتن این مثل اینه که بخواین نوشته یه خودکار رو با پاک کن پاک کنین. فقط شرایط رو بدتر می کنه و همسرتون هم در جواب میگه، «به چه دلیل منظور داشتی».

اینکه همیشه چیزایی که گفتید یا نگفتید رو مورد بررسی قرار بدین، ببینین منظوری داشته اید یا نداشته اید، باعث می شه همه تمرکزتون روی گذشته باشه تااینکه بخواین راه حلی واسه اون وضعیت پیدا کنین.

اگه اون به شما گفت که منظوری نداشته، شما در جواب بگید، «شاید منظوری نداشته ای اما من اینطور حس کردم. پس لطفاً در آینده این کار رو تکرار نکن.»

  1. بخاطر اینکه دعوا کرده اید خودخوری نکنین.

دعوا کردن نشونه اینه که هر دو شما هنوز روی رابطه تون کار می کنین و رابطه تون براتون مهمه و این خیلی مثبته. ممکنه خیلی زوج ها رو ببینین که می می گن قبلاً خیلی دعوا می کردن اما الان آسون گیرتر شده ان.

این اصلاً نشونه خوبی نیس! معنی اون اینه که می خواهند اون رابطه، هرطور که هست، پیش رود، و این دقیقاً چیزیه که قبل از جدایی یا خیانت اتفاق می افتد. پس ازاینکه با هم دعوایتون می شه و هنوز خیلی چیزها در رابطه براتون اهمیت داره، خوشحال باشین، نه ناراحت!

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی مردمون