عمومی

برگ گیاهان آپارتمانی را نوازش کنید تا صدای تلویزیون بیشتر شود

ممکنه به زودی، گیاهان آپارتمانی جای کنترل های پلاستیکی و صفحه کلیدهای اضافی رو بگیرن. کافیه گیاه خود رو به شکل خاصی نوازش کنین تا صدای تلویزیون بلندتر شه یا دمای خونه خنک تر. حتی می تونید اون رو وارد بازی خود کنین!

 

خیلی از مردم در خونه های خود از شکل های جور واجور و اقسام گیاهان نگهداری می کنن. بعضی، به غیر از رسیدگی به گیاهان خود، دوست دارن با اون ها صحبت هم بکنن. اما اگه به شما بگن که می تونید با لمس گیاه خود، وسیله های الکترونیکی خونه رو روشن یا خاموش کنین، چه فکر می کنین؟ در واقع شاید این امکان خیلی هم دور نباشه.
به گزارش دیسکاوری، یکی از پروژه هایی که همین هفته در کنفرانس سیگ گراف در لس آنجلس معرفی شده، به کاربران این امکان رو می دهد که با لمس گیاهان خود به روش های جور واجور، وسایل الکترونیکی خونه خود رو کنترل کنن. شاید از این راه بتونیم گیاهان آپارتمانی خود رو بهتر هم بشناسیم!
این سیستم که بوتانیکس اینتراکتیکس نامیده شده، در واقع زاییده فکر گروهی از متخصصین رسانه دیجیتاله که بوسیله ایوون پوپیرف، از محققین تحقیقات دیزنی در پیتزبورگ، سرپرستی می شه. پوپیرف و همکارانش به دنبال پیدا کردن راهی واسه تعامل با گیاهان بودن و حتی در پروژه خود به اون ها صدا هم داده بودن. شما هیچ وقت دوست نداشته اید صدای گیاهاتان رو بشنوین و وقتی با اون صحبت می کنین، جوابی بشنوین؟ هیجان انگیزه، نه؟
بوتانیکس اینتراکتیکس یه صفحه لمسی تعاملی معمولی نیس. در این سیستم، یه الکترود که به سیم خاصی متصله، در خاک قرار داده می شه و در طول گیاه امتداد می یابد. این سیستم باعث می شه که حالت های بدنی خاص کاربران از طریق گیاه تشخیص داده شن و نقشه ای روی رایانه از اون ها جفت و جور شه. متخصصین می می گن که این سیستم به هیچ عنوان به گیاه آسیب ای نمی زند.
این مجموعه در واقع از فناوری ای میاد که در مرکز تحقیقات دیزنی ساخته شده و به گفته جیسون هینتز لیوپیز، جفت و جور کننده این مطالعه، امکان تشخیص لمس و حالت بدنی رو از راه هر ماده رسانایی جفت و جور می کنه. سیمی که در طول گیاه ادامه داره، از تکنیکی به نام لامسه خازنی با بسامد متغیر (Swept Frequency Capacitive Sensing) استفاده می کنه و از این روش، گیاه می تونه بیشتر حالت های پیچیده مانند مالیدن دست ها به هم و اندازه های متنوعی از فشار رو تشخیص بده.
با این سیستم، گیاهان یهویی از گیاه بودن صرف خارج می شن و دیگه فقط یه گیاه نیستن. از اون ها می توان به عنوان کنترل از راه دور واسه تغییر کانال تلویزیون یا افزایش صدای تلویزیون استفاده کرد. هم اینکه می تونید فقط با تکون دادن دست خود روی گیاه، اندازه دمای اتاق رو تنظیم کنین. لذتی که می توان از ایجاد رابطه با گیاه بدین روش برد، پایانی نداره و گزینه های زیادی می توان بدون اضافه کرد. حتی می تونید گیاهتان رو وارد یه بازی کنین.
وقتی بتونین همه گیاهان آپارتمانی تون رو به این سیستم مجهز کنین، شاید واسه همیشه از شر کنترل های پلاستیکی و شکل های جور واجور صفحه کلیدها راحت شید و فقط با لمس گیاه های سبزتون، وسیله الکترونیکی خونه رو هر طور می خواهید کنترل کنین. فقط مراقب باشین این سیستم رو با کاکتوس ها امتحان نکنین!

فناوری