فناوری

آیا خرید هدست های واقعیت مجازی ۹۹ دلاری منطقی است؟

نکته اصلی در مورد پلتفرم کاردبورد گوگل، قیمت خیلی کم اون بوده. می تونین با پرداخت مبلغ ۲۰ دلار، واقعا یه تیکه مقوا با چند لنز بخرین، تلفن تون رو درون اون قرار داده و محتوای واقعیت مجازی تماشا کنین.

حتی تازگیا روزنامهای آمریکایی هم روی روزنامهای شون یه کاردبورد مجانی به مردم می دادن. گوگل می خواد مردم با بهایی کم تکنولوژی واقعیت مجازی رو بشناسن و تجربه اش کنن. اما تولیدکنندگان جانبی با ساخت کالاهایی تقریبا گران تر اما با ارائه همون تکنولوژی چه هدفی دارن؟

هدست Merge VR یه چند وقت پیش با قیمت ۷۹٫۹۹ دلار به پیش فروش گذاشته شد و حالا قیمت اون به ۹۹٫۹۹ دلار رسیده، از طرف دیگه Gear VR سامسونگ هم تازگیا عرضه شده که قابلیتایی بالاتر از یه کاردبورد معمولی رو ارائه میده. خرید این دستگاه و ده ها مدل مشابه اون با قیمتی ۹۹ دلاری منطقیه؟

راهی گرون واسه تماشای محتوای ارزون

هدست واقعیت مجازی سامسونگ تازگیا با قیمت ۹۹ دلار عرضه شده و پیشرفت دهندگان هم پشتیبانی مناسبی از اون به عمل آورده ان. مثلا، سازندگان شاهکار «مانیومنت ولی» واسه این دستگاه بازی مخصوصی طراحی کردن. پس اگه می خواین این مقدار هزینه کنین، چی بهتر از Gear VR که علاوه بر پشتیبانی نرم افزارهای عادی، اپای اختصاصی هم داره.

با این حال یه مسئله اساسی هست. اگه از دارندگان پرچمداران سال ۲۰۱۵ سامسونگ نباشین، به کار گیری Gear VR هزینه های بسیاری به دنبال داره؛ چون که باید یکی از این تلفنا رو هم بخرین. با این حال، قابلیتای بیشتر و تاخیر (Latency) کمتر باعث می شه که بهترین تجربه رو با قیمتی معقولانه داشته باشین. واقعا، Gear VR جهشی بزرگ نسبت به گوگل کاردبورده که بدون کمک آکیلس ممکن نبود.

اگه نوت ۵، اس ۶، اس ۶ اج و یا اس ۶ اج پلاس ندارین، کاردبورد واسه تجربه واقعیت مجازی بسیار عالیه. هدستایی مثل Merge VR هم با تلفنای همراه شما (چه iOS و چه اندروید) خوب کار می کنن. اگه بتونین اپلیکیشن کاردبورد رو اجرا کنین و دستگاه رو درون اون جای بدین، پس به کار گیری این هدست هم شدنیه.

با این حال، کیفیت ساخت نه خیلی بالا و طراحی نابخردانه دلیل می شه تا تلفنای همراه بزرگ تر به سختی درون Merge VR قرار بگیرن. این یه نمونه از مشکلات طراحی هدستای ساخته شده براساس تکنولوژی کاردبورد گوگله.

نقطه برتری هر هدست اقتصادی و میان رده دیگه به گوگل کاردبورد، به کار گیری فوم و بندهاییه که اونو روی سر خیلی راحت نگه می داره. با این حال، قرار نیس فیلمای سینمایی ۲ ساعتی رو روی این دستگاه ها تماشا کنین که از نگه داشتن کاردبورد به وسیله دست خسته شید.

محتواهای تولیدشده الان، بیشتر ساده و کوتاه هستن و فقط دمویی از تجربه واقعیت مجازی رو ارائه میدن. هدست با کمی چپ و راست کردن روی سرعت، درست در برابر چشم قرار میگیره و بندها هم به طور کامل سر جای خود بسته می شن. حالا خوبیش اینه فوم به کار برده شده حسی مورد پسند به شما منتقل می کنه و مثل مقوای گوگل، صورت رو آزار نمی ده.

تولیدکنندگان این هدستا خوب بازار کودکان رو هم هدف قرار دادن. طراحیای ساده و رنگارنگ، این تکنولوژی جدید رو واسه کودکان هم دوست داشتنی می کنه. شاید واسه تون سخت باشه که کاردبورد رو با یه گوشی موبایل چند صد دلاری به دست کودکی سر به هوا بسپارین که مرتبا سرش رو به این سو و اون سو تکون میده. اما ابزاری چون Merge VR که تموم و کمال از فوم ساخته شده خیال شما رو راحت تر می کنه. با این حال، بعضی از این هدستای کلونی شده از کاردبورد، به طور کامل از شیشه یا مواد بی کیفیتی ساخته شدن.

به طور خلاصه، محتوای الان تولید شده واسه واقعیت مجازی خیلی پیشرفت یافته و درجه یه نیس، اما اگه می خواین استفاده ای دراز مدت (در این بحث، بیشتر از چند دقیقه) داشته باشین، بهتر از قید گوگل کاردبورد رو بزنین.

مورد بعدی، تغییر جایگاه لنزهاست. گوگل کاردبورد یه قاب ساده س! که دو لنز ارزون قیمت درون اون قرار گرفتن و اگه فاصله چشماتون با جایگاه لنزها همخوانی نداشته باشه، با معضلی بزرگ در دیدن تصاویر روبرو میشین. پس، داشتن سوییچایی واسه جا به جایی لنزها خود یه مورد مثبت هستش.

در هر حال، واقعیت مجازی فعلا با بهایی کم در دسترسه اما طی یکی-دو سال آینده، تماشاگر ورود ابزارهایی گرون به بازار هستیم که تجربه ای بی همتا رو ارائه میدن. آکیلس ریفت، پلی استیشن ایشون آر و اچ تی سی وایو، اصلی ترین هدستا هستن که با قیمتی حدود ۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار قراره به بازار آیند اما با ۲۰ الی ۱۰۰ دلار هم میشه تجربه ای تقریبا ساده رو بدست آورد.

خرید اونا منطقیه؟

۱۰۰ دلار، قیمتی بالا واسه هدست هاییه که میخوان محتوای ضعیف و ارزون قیمت رو نمایش بدن. Merge VR یکی از ده ها نمونه ایه که تولید شده یا در حال تولید شدن براساس گوگل کاردبورده. اگه می شه همین محتوا رو با کاردبورد ۲۰ دلاری دید، به چه دلیل باید مبلغ اضافه بپردازیم؟

اگه می خواین اینجور مبلغی رو هزینه کنین، بهتره هدست Gear VR رو جفت و جور کنین، البته اگه پرچمداران اندرویدی سامسونگ رو در اختیار داشته باشین. اگه نه، خرید هدستای میان رده توجیح اقتصادی نداره، مگه اینکه بخواین با آرامش بیشتر همون محتوای ساده رو ببینین.

هدست Merge VR بسیار خوش ساخت و راحته، همونطور که بسیاری دیگه از هدستا این جوری هستن. فرق این هدستا با گوگل کاردبورد، فقط در مواد ساخته شده. تصور کنین موتور یه ماشین عادی رو روی بدنه ای با کیفیت انداختن و با قیمتی بالاتر به شما میفروشن. اگه کیفیت بالاتر موارد جانبی شما رو عاشق می کنه و اصل ماجرا واسه تون اهمیتی نداره، پرداخت ۹۹ دلار خیلی هم بی منطق نیس.

برخلاف گوگل کاردبورد، لازم نیس هدستایی مثل Merge VR رو در دست نگه دارین یا از خراشیده شدن صورت خود به وسیله گوشه های مقوایی رنجیده خاطر شید. حتی به این راحتیا هم خراب نمی شن اما یادتون نره که با اینکه ۹۹ دلار پرداخته اید اما تکنولوژی به کار برده شده در اون همون تکنولوژی ۲۰ دلاریه، قرار نیس صاحب یه آکیلس یا حتی Gear VR بشوید.