فناوری

همکاری GLX و همراه اول برای ساخت تبلت و موبایل کاملاً بومی

قرار داد تولید ۵۰۰ هزار تبلت و گوشی موبایل خاص کودک ونوجوان با حضور وزیر ارتباطات، مدیرعامل همراه اول و استاندار خوزستان در شرکت جی ال ایکس، در خرمشهر امضا شد. این اجناس که قراره با نام تجاری «آگات» تولید شن، با هدف رفع نگرانی والدین از حضور بچه هاشون در فضای مجازی طراحی شدن و امکان نظارت خونواده ها بر فعالیت کاربران کم سن وسال رو جفت و جور  میارن.

به گفته وزیر ارتباطات، این خط تولید با سیستم عامل بومی و امن، به دست کارشناسان ایرونی شروع به فعالیت کرده و با تولید این محصول، یه انقلاب بزرگ هم جهت با جفت و جور کنی فضای مجازی سالم واسه کودکان و ایجاد یه بازار بزرگ اقتصادی رخ میده.

«حمید سعیدی» مدیرعامل شرکت GLX یه چند وقت پیش در گفتگویی که با سایت ما داشت، دلیل اصلی ساخته نشدن اجناس رده بالای به طور کاملً ایرونی رو از دست دادن سرمایه گذاری مناسب برشمرده بود، به خاطر همین این شرکت به مونتاژ قطعات چینی در ایران پرداخته بود. اما به نظر می رسه این مشکلات رفع شده و دستگاه های آگات به طور کامل ایرونی هستن. ایشون در مورد کالاهایی که با پشتیبانی مالی همراه اول در کارخانه GLX تولید می شن به سایت ما میگه:

«۵۰۰ هزار گوشی موبایل و تبلت آگات کالاهایی به طور کاملً ایرونی هستن و همه قطعات داخلی و خارجی اونا در ایران تولید گشته که این مهم فقط با سرمایه گذاریای انجام شده به وسیله همراه اول به آسونی ممکن شده.»

 

این تبلتا که نمونه های اولیه اون در نمایشگاه تلکام امسال معرفی شدن، با نام تجاری آگات (agate) تولید می شن

سیستم عامل استفاده شده در این تبلتا هم تقریباً بومی هستش. این سیستم عامل که در واقع یه وسیله مدیریت موبایلی (MobileDeviceManager) است، در کرنل اندروید به وسیله پیشرفت دهندگان ایرونی کدنویسی شده. مهندس علایی مدیر عامل شرکت «پیشرفت راهکارهای هوشمند امین»، طراح سیستم عامل این اجناس، توانایی اصلی این وسیله رو که «خونواده من» اسمشه، ایجاد ۸ پروفایل جور واجور با سطح دسترسی متفاوت واسه فرزندان می دونه. ایشون درباره ویژگیای جدا وسیله خونواده من به سایت ما میگه:

«با به کار گیری این وسیله، والدین می تونن بر روند و زمان استفاده فرزندان از تک تک اَپا و خود تبلت نظارت کرده و گزارش فعالیت روزانه بچه هاشون رو چک کنن. ً در این وسیله امکان واگذاری یا جلوگیری از نصب و حذف اپلیکیشنا یا به کار گیری وای فای و بلوتوث و… هم هست.»

به گفته علایی، لیست سفیدی از سایتای آموزشی، خوشحال کننده و باحال و… به وسیله این شرکت واسه استفاده کودکان و نوجوانان تنظیم شده اما والدین هم می تونیم براساس گفته خود سایتای دیگری رو به این لیست اضافه کنن.

خط تولید راه اندازی شده فعلا در مورد تولید تبلت فعالیت می کنه اما روند طراحی و آماده سازی موبایلای آگات هم در حال پایانی شدن بوده و قراره تا یه ماه دیگه به مرحله استفاده برسه. این دستگاه ها قادر به فعالیت با سیم کارتای انارستانی و همراه اول هستن و قراره فروش اونا با هماهنگی همراه اول، به شکل فروش اقساطی، آسون و بدون ضامن واسه خطوط دائمی معتبر ایجاد شه تا همه اقشار بتونن خیلی راحت دستگاه خود رو بخرن.

اینم بگیم که سیم کارت انارستان، سیم کارت اعتباری رایگانیه که از راه همراه اول واسه مجموعه کودکان، نوجوانان و جوانان (سنین ۶ الی ۱۸ سال) ایرونی و جواب به نیازها و خواسته های اونا طراحی شده و واسه اولین بار در کشور عرضه می شه.