فناوری

منشاء امکانات تلفن های هوشمند امروزی کجاست؟

تلفنای هوشمند دستگاه هایی فوق العاده هستن و کارایی رو برامون به انجام می رسونن که قبلا واسه هرکدامشان به یه گجت جداگونه نیاز بود. اما هرکدوم از این قطعات و بخشا دقیقا از کجا اومده ان؟

واسه اینکه جواب به این سوال رو پیدا کنین ما رو تا انتهای این مطلب همراهی کنین.

اولین گوشی موبایل پرتابل

شاید تصورتون این باشه که تلفنای همراه مدت هاست به زندگی خود ادامه میدن اما باید بدونین که اولین موبایل دنیا DynaTAC 8000X محصول موتورولا بود که در سال ۱۹۷۳ میلادی معرفی شد و دو کیلوگرم وزن داشت. شکل و شمایل اون موبایل رو میشه به نسخه حجیم شده ای از تلفنای ثابت درون منازل تشبیه کرد که با قیمت زیاد ۳۹۹۵ دلار قابل خریداری بود. اما باید بگیم که اولین شبکه موبایلی خودکار دنیا تا سال ۱۹۷۹ میلادی راه اندازی نشد.

اولین چیپست

چیپستا رو میشه مغز و قلب تپنده گجتا دونست؛ اونا تقریبا هرکاری که به وسیله تلفنای همراه انجام میشه رو کنترل و تنظیم می کنن. اما اولین چیپست دنیا دقیقا از چه وقتی عرضه شد؟ اینطور که به نظر میاد اولین سیستم روی چیپ دنیا واسه تلفنای همراه نبود و در مقابل درون ساعت دیجیتالی Hamilton Pulsar استفاده شد که در سال ۱۹۷۰ میلادی رونمایی شد و در برگیرنده ۴۴ چیپ و ۴۰۰۰ قطعه سیم پیوند دهنده میانشون بود.

اولین سیستم روی چیپ موبایلی دنیا QSC7230 کوالکام بود که در سال ۲۰۰۸ میلادی معرفی شد و از اون زمان کم کم از ابعاد این قطعات کم شد.

اولین دوربین دیجیتالی

اولین دوربین دیجیتالی دنیا FujiX DS-1P اسمشه که در سال ۱۹۸۸ میلادی به وسیله فوجی فیلم معرفی شد. دستگاه یه حافظه دو مگابایتی واسه ذخیره سازی عکسا داشت و بسته به نوع عکس می تونست ۵ تا ده عدد از اونا رو در خود ذخیره کنه. ابعاد اون دوربین البته کوچیک و ظریف بود با این همه بخش اعظمی از فضای داخلی اش رو کارت حافظه نیمه رسانایش اشغال می کرد.

رزلوشن تصاویر گرفته شده با دستگاه هم برابر با ۴۰۰ کیلوپیکسل بود که عکسایی فوق العاده بی کیفیت (البته نسبت به دوربینای فعلی) رو در اختیار کاربران خود می گذاشت.

باید اشاره کنیم که DS-1P بازم یه نمونه اولیه موند و هیچ وقت وارد بازار نشد با این همه سال بعد فوجی فیلم نسخه بهتری از اونو به نام  FujiX DS-X معرفی کرد که به مرحله تولید انبوه رسید.

رزلوشن اون دوربین هم همون ۴۰۰ کیلو پیکسل بود و نکته دیگه اینکه به خاطر قیمت دوهزار دلاری اش کمتر کسی توان خریدش رو داشت.

در ادامه شارپ موبایل J-Phone J-SH04 رو معرفی کرد و اسمش رو به عنوان اولین شرکتی مطرح کرد که این گجتا رو به دوربین مجهز کرده. دوربین اون موبایل یه حسگر ۱۱۰,۰۰۰ پیکسلی CMOS داشت که از نظر کیفیت تصویر رقبایی هم پیش روی خود داشت و نمیشه گفت که بهترین بود.

اولین GPS تجاری

تکنولوژی جی پی اس در اصل واسه وزارت دفاع آمریکا ساخته شد، با این همه در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی دولت عزمشو جزم کرد که امکان به کار گیری اونو واسه اهداف غیرنظامی هم جفت و جور کنه. اما زمان پیشرفت جی پی اس هم به جنگ سرد برمیگرده و از اون زمان تا الان میشه گفت که به کلیه ابعاد زندگی مون راه پیدا کرده.

در مورد اولین نسخه تجاری از این فناوری باید بگیم که به وسیله شرکت Magellan Navigation و در سال ۱۹۸۹ میلادی با قیمت ۲۹۰۰ دلار عرضه شد هرچند که محدوده تحت پوشش اون بخشای تحت مالکیت ارتش آمریکا رو شامل نمی شد.

در سال ۱۹۹۹ میلادی Benefon Esc! به عنوان اولین موبایل بهره مند از GPS به صورت تجاری وارد بازار شد و هرچه زمان می گذشت تعداد بیشتری از موبایلا به این فناوری مجهز می شدن هرچند که به خاطر بعضی مشکلات نظامی محدودیتایی پیش روی اون قرار داشت. دست آخر اما در سال ۲۰۰۰ میلادی دولت کلینتون اون محدودیتا رو برداشت تا همه مردم بتونن از کل قابلیتای جی پی اس بهره بگیرن.

با در نظر داشتن چیزی که گفته شد سیستمای شخصی GPS تا اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی عرضه نشدن و در ادامه هم شرکتای گارمین و کامل کامل اونا رو با قیمتایی بسیار بالا ارائه کردن.

در این دهه و همزمان با ظهور تلفنای هوشمند، چیپای GPS در این اجناس به خدمت گرفته شدن.

اولین ژیروسکوپ

ژیروسکوپ ابزاری فوق العاده جالبه که طبق بعضی گفته ها در سال ۱۷۴۳ میلادی به وسیله جون سرسن واسه تشخیص خط افق در شرایط بد آب و هوایی اختراع شد اما در ادامه واسه بسیاری مقاصد استفاده شد.

در ادامه ارتش آمریکا تلاش کرد که این دستگاه ها رو کوچیک تر کنه تا در تسلیحات ضد جنگنده خود درجریان جنگ جهانی دوم مورد استفاده شون بذاره. عاقبت این دستگاه ها به نقطه ای از پیشرفت رسیدن که توانایی تشخیص سه محور اکس، وای و زی رو پیدا کردن و حالا تقریبا همه اسمارت فونای موجود در بازار یکی از اونا رو درون خود داره.

اولین حسگر اثرانگشت موبایل

مدت زمان زیادی از عمر حسگرهای اثرانگشت نمیگذره. البته باید بگیم که به کار گیری اثرانگشت واسه گرفتن هویت به زمان بابلیا برمیگرده، با این حال تنها مدتیه که این روش به تلفنای همراه راه پیدا کرده.

اولین اسمارت فون مجهز به این فناوری Atrix 4G موتورولا نام داشت که در سال ۲۰۱۱ میلادی معرفی شد و البته فقط نقش یه ساختار کمکی واسه ورود به دستگاه رو اجرا می کرد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی هم اپل به پیروی از موتورولا آیفون ۵ اس رو به این توانایی مجهز کرد و از اون زمان تا الان تقریبا همه موبایلای پرچمدار همراه با این فناوری به بازار عرضه شدن.

اولین نمایشگر تاچ

شاید نمایشگرهای تاچ نوآوری تقریبا تازه ای به نظر بیان اما نخسین نمونه از اونا در سال ۱۹۶۵ میلادی به وسیله مخترعی به نام E.A. Johnson معرفی شد و در ادامه اون فناوری به عنوان مبنای نمایشگرهای خازنی که امروزه در خیلی از موبایلا تماشاگر هستیم  به خدمت گرفته شد.

البته باید اشاره کنیم چند سال زمان برد تا این ایده به دست مشتریان برسه اما دستگاه های کنترلی مورد استفاده در اداره ترافیک هوایی بریتانیا به سرعت به اون مجهز شدن.

سی سال بعد IBM Simon محصول بلک بری با عنوان اولین موبایل مجهز به نمایشگر تاچ وارد بازار  شد و کم کم اون فناوری پخته و پخته تر شد تا اینکه به شکل امروزی اش در اختیارمون قرار گرفت.

اولین دستگاه پرتابل پخش MP3

اولین دستگاه پخش دیجیتال در سال ۱۹۷۹ میلادی از راه رسید با این حال ۲۰ سالی زمان برد که این ایده به صورت پرتابل در بیاد و از یکی از پرکاربردترین فرمتای موسیقی دنیا یعنی MP3 پشتبانی کنه.

Eiger MPMan اولین پلیر MP3 پرتابل دنیا بود که در سال ۱۹۹۷ میلادی از راه رسید و به شکل ظرفیتای ۳۲ و ۶۴ مگابایتی در اختیار کاربران قرار داده شد. هر مدل می تونست بین ۶ تا ۱۲ ترک موسیقی رو در خود ذخیره کنه که واسه اون دوران رقم زیادی بود.

در ادامه اون تکنولوژی به صورت هرساله بروزرسانی شد و شرکتای جور واجور هر کدوم نسخه های مخصوص به خود رو از اون عرضه کردن تا اینکه UpRoar محصول سامسونگ عنوان اولین موبایل پشتیبانی کننده از این فرمت موسیقی رو از اون خود کرد و در سال ۲۰۰۰ میلادی وارد بازار شد.

در ادامه تعداد موبایلایی که اینجور قابلیتی داشتن مرتبا بیشتر و بیشتر شد تا اینکه در سال ۲۰۰۶ میلادی تعداد موبایلایی که از این فرمت پشتیبانی می کردن از پلیرهای جداگونه بیشتر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *