پایان نامه ها و مقالات

منابع مقاله درمورد ساختار اقتصادی

زیاد بوده ایم. خانم ویربه که یورگنسن، مسئول سازمان نجات کودک در نروژ، با توجه به واقعیت کار کودک در کشورهای در حال رشد، در سال 1997، خواهان حق بیمه و استخدام رسمی کارگران کوچک ده سال به بالا شده بود. ظاهر قضیه، انسانی و ضروری می نمود. اما نتیجه این عمل، تقلیل سن کودکی، توقف رشد کودک، باز نهادن دست بهره کشان برای به کارگیری بیشتر و این بار قانونی کودک، و نهایتاً الزام به کار کودک بود.
همه ی ما می دانیم، که قوانین در جامعه بشری نه کافی هستند و نه ضمانت اجرایی دارند، اما با این همه نفس وجود قوانین، در خود، بیانگر ارزش های اجتماعی و طبیعتاً حاصل سالها کار و مبارزه طبقات محروم و آزادی خواهان جامعه می باشند. و تصویب قوانینی که کار کودک از ده سالگی را مجاز می شمرد، هر چند که ظاهری انسان دوستانه داشته باشد، اما یک پست رفت و بازستانی دست آوردهای جامعه بشری در این رابطه است.
ج: انواع کار کودک
« The State of the World Children » انواع کار کودک را چنین بیان می کند: کار کودک را می شود به شاخه های اصلی: کار خانگی، کار بردگی، کار در مزارع و کارخانه ها، کار در خیابان، تن فروشی، و کاری که در خانواده ها به ویژه بر دختران تحمیل می شود تقسیم کرد.
با این تعریف، اصولاً مخالفتی جز این که در آن برای سرپوش گذاشتن بر واقعیات جامعه سرمایه داری به کار خانگی کودکان به عنوان اولین کار اشاره می شود. نمی توان داشت در دنیایی زندگی می کنم که در حدود 250 میلیون برده سه تا چهارده ساله وجود دارند. و کار کودکان در کارخانه ها و کارگاه های کوچک هم وسیع است و هم بعدی جهانی دارد، که بعداً به آن می پردازیم. نکته دیگر هم این که در این تبیین خود تعریف کار خانگی نیز باید تغییر کند. چرا که امروزه بسیاری از کارهای قطعه کاری، سری دوزی، پرس آلومینیوم، دارهای قالی باقی، پیچ و مهره سازی و … به محیط خانه کشانده شده اند و زنان و کودکان، ضمن رسیدن به سایر کارهای روزمره خانه، به این کارها هم می پردازند.
به گزارش یونیسف، و به عنوان نمونه، در مجارستان 34 درصد کودکان زیر چهارده سال به کارهای خانگی، یعنی خدمت کاری، مشغولند. به نظر یونیسف کار بردگی بیشتر در جنوب آسیا وجود دارد. بردگانی که بیشتر از هشت یا نه سال ندارند. بنابه گزارشات یونیسف کودکان برده در هندوستان در کارخانه های سیگار سازی و کاغذ آن، قالی بافی، صفحه و دیسکت سازی، کبریت و فشفشه سازی، ابریشم بافی و تراش الماس و … مشغول به کارند. کارخانه های میزانپور و بابدوهی و آسانی واقع در ایالت اوترا پراداش هندوستان، که در آنها کودکان به ناچار تا بیست ساعت در روز کار می کنند، تنها یک نمونه از بردگی کودکان هستند.
در اینجا باید بر این نکته نیز تأکید کنیم که کودکان کارگر در این گونه کارخانه ها از سنین دو و سه سالگی مشغول به کارند و نه از هشت و نه سالگی و اینکه کار کودک و عرصه های آن امروزه از ساختن ابزارهای جراحی گرفته تا دوختن کفش نایک و ری بوک در چین. نیشکر و قهوه مکزیک، جاده سازی، صنعت الکتریسیته، و دباغی در ایتالیا، کشتی رانی و ماهی گیری و چرم سازی در انگلیس و کامبوج و فرانسه و آلمان و … . قالی بافی، توپ فوتبال سازی در کشورهایی مثل ایران، هند و پاکستان و بنگلادش، تا کار سرفی و پادویی و خیابانی در تمامی کشورهای جهان وجود دارد.
عرصه های کار کودک چنان متنوع و تعداد کودکان کارگر چنان زیاد است که یونیسف در سال 1997، تنها در عرصه کار سخت و پر مشقت، با احتساب کار کودکان در حمل آب آشامیدنی برای خانه ها در آفریقا، تعداد کودکان کارگر در سراسر جهان را 400 میلیون نفر تخمین زده است. در ادامه بحث به بیان 12 اسطوره در مورد کار کودک می پردازیم.
1. اسطوره ی اول:
«کار کودک فقط در کشورهای جهان سوم یا غیر پیشرفته وجود دارد».
یونیسف می گوید: «در آمریکا در تحقیقاتی که در سال 1990 صورت گرفت، روشن شد اغلب کودکان مکزیکی و آمریکای لاتینی که در نیویورک زندگی می کنند در مزارع سم پاشی شده پنبه مشغول کار هستند و بسیاری از آنها خود مستقیماً مورد سم پاشی قرار گرفته اند. در ایتالیا، فقط نیم میلیون کودک در کشاورزی، چرم سازی و نساجی به بیگاری مشغول هستند. و در انگلیس، از هر پنج سانحه ای که در حین انجام کار منجر به مرگ شده است یک مورد مربوط به کودکان کارگر بوده است».
در مورد توضیح این اسطوره، باید این نکته را اضافه کنم که اگر تکیه بر وسعت و عمومیت و جهانی بودن کار کودک، به دلیل خواست لغو فوری آن صورت گیرد، امری به جا و شایسته است. اما اگر تکیه بر وسعت و عمومیت و جهانی بودن کار کودک، حکم قضا و قدری که گویا غیر قابل تغییر است و چون شتری است که جلوی در همه خانه ها می خوابد را پیدا می کند، آنگاه نه تنها باید آن را مورد نقد جدی قرار داد، بلکه باید نقش سرمایه داری در استثمار مضاعف کودکان کشورهای غیر پیشرفته را که در مجموع کار ساختن بیشترین و پرفروش ترین تولیدات را انجام می دهند، مصرانه خاطر نشان ساخت.
تا همین چندی پیش، در حدود 98 درصد کل توپ فوتبال و تنیس جهان را کودکان چهار تا پانزده ساله پاکستانی می ساختند، و اکنون به یمن جنبش لغو کار کودک در پاکستان، این تولیدات از طریق جایگزینی کار بزرگسالان با کودک صورت می گیرد، اما در کشورهای هند و بنگلادش و آفریقا، که بخشی از این تولیدات به آنها انتقال پیدا نموده است، در کارخانه های نایکی و ری بوک، کودکان هفده ساعت در روز ک
ار می کنند و حقوقی معادل چهارده کرون سوئد در ماه می گیرند.

2. اسطوره ی دوم:
یونیسف، ممنوعیت کار کودک را در گرو ریشه کن ساختن فقر نمی داند و می گوید: «فقر را نمی توان ریشه کن کرد، اما کار کودک را می توان ممنوع ساخت». به همین خاطر است، که یونیسف نجات 50 میلیون کودک از کار را با هزینه کردن 2 درصد از بودجه سالیانه نظامی در جهان برای تحصیل کودکان ممکن می داند.


برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

طبیعی است، که سعادتمندی و رفاه نهایی بشر به دگرگونی بنیادین نظام سرمایه داری بستگی دارد و فقری که به جامعه بشری تحمیل می شود، برای رسیدن به آن دگرگونی، می باید از بین برود و برای ریشه کن ساختن آن نیز از همین امروز باید قدم برداشت. لازم به توضیح است که در بررسی اسطوره های کار کودک که از جانب جنبش لغو کار کودک صورت گرفته است. و یونیسف هم بعضاً آنها را به عاریت گرفته است راه حل های مشخص تر و عملی تری برای این مسئله ارائه شده است.
3. اسطوره ی سوم:
«کار اکثریت کودکان در جهان سوم، در کارخانه های صادراتی صورت می گیرد».
همین جا باید بگویم، که این نه تنها اسطوره نیست، بلکه واقعیتی است که در متن گلوبالیزاسیون عمق بیشتری هم پیدا کرده است. از شیر نستله تا اچ.اند.ام، نایکی، ری بوک، تریومف، ابزارهای پزشکی اتاق عمل های کشورهای غربی، توپ های فوتبال، قهوه و نیشکر، چیدن گل برای تهیه عطر در کشورهای هند، پاکستان، فیلیپین، کامبوج و چین و … گرفته تا هر چه که مارک ساخته شده در تایوان را بر خود دارد، نشان دهنده این واقعیت بی تردید هستند، در حالی که یونیسف ادعا دارد فقط 5 درصد کودکان به کار در کارخانه های فراملیتی و صادراتی مشغولند.

واقعیت آن است که با جهانی شدن سرمایه، اساساً، کار در کارخانه ها برای مصرف خودی دیگر معنا ندارد. اصرار بر این مسئله که کار کودکان جهان سوم، کار خانگی است و از سنت ناشی می شود، که از طرف نهادهای بین المللی و همچنین دولت های این کشورها صورت می گیرد، به دلیل وجود همان تئوری شوم نسبیت فرهنگی است. که همان طور که قبلاً نیز اشاره کردم، از طرف سازمان جهانی کار و یونیسف هم مورد استفاده قرار می گیرد.
4. اسطوره ی چهارم:
یونیسف، اسطوره ی چهارم را «بایکوت اجناس» می نامد و می گوید: «این فقط شامل بخش صادراتی می شود که فقط 5 درصد کار کودک را در بر می گیرد و شامل 95 درصد دیگر نمی شود. و از طرف دیگر بایکوت اجناس ساخته شده توسط کار کودک، اساساً وقتی مطرح می شود که خود کار کودک بدواً به رسمیت شناخته شود».
این جا باید بگویم، که اولاً: بایکوت سمبلیک اجناس و کالاهای معینی، یک نوع ارزش فرهنگی را در خود مستتر دارد. ثانیاً: آن درصد مورد اشاره بسیار بیشتر از 5 درصد است. و ه کتمان میزان واقعی آن خود نشانه پاشنه آشیل برخورد یونیسف و نهادهای مشابه به کار کودک است. ثالثاً: یکی از وجوه به رسمیت شناختن کار کودک، و تلاش برای لغو آن می تواند بایکوت اجناس ساخته شده توسط او باشد.
5. اسطوره ی پنجم:
اسطوره ی بعدی، مبتنی بر کم اهمیت جلوه دادن کار کودکان کشورهای به اصطلاح جهان سوم یا غیر پیشرفته در شرکت های چند ملیتی توسط نهادهایی مانند یونیسف است.
شاید برای بعضی از دوستان، اسم بردن از امپریالیسم، نامربوط به نظر آید و یا حداقل نامأنوس، اما به طور واقعی در جهان سرمایه داری امروز، و در حالی که حتی بعضی از جریانات مارکسیستی یا جریاناتی که خودشان را سوسیالیست می دانند، بحث هایی از این قبیل که در جهان معاصر با پیدایش مثلاً کارت های اعتباری و جایگزین شدن کار انسان با ماشین، کار یدی با کار فکری عوض گردیده است، نقش پول کم رنگ تر شده است، و تعاریف جدیدی لازم است؛ جهانی بودن رابطه سرمایه داری را فراموش می کنند و از خاطر می برند، که اگر در جایی از این کره خاکی، کارت اعتباری جای پول را گرفته است، اما در جای دیگر همین کره خاکی به خاطر سکه ای پول، انسانی از گرسنگی می میرد و یا به قتل می رسد استفاده از واژه امپریالیسم لازم است. از این می گذرم، که سرمایه و بهره کشی از انسان یک رابطه اجتماعی است و در درجه ی اول، مهم نفس استثمار است. می خواهد یدی باشد یا فکری.
آنچه را که در اینجا لازم است به آن اشاره کنیم این مسئله است که سرمایه داری جهانی در عصر گلوبالیزاسیون، یا به تعبیری بربریت مدرن، سعی و تلاش دارد تمامی این کشورها را به حیاط خلوت خود تبدیل نموده و با رؤیای امپراطوری سرمایه، در ذهن امثال برخی از سران کشورهای توسعه طلب، کشورگشایی کند، هر چند که به طور واقع این کشورگشایی و استثمار مضاعف سالهاست وجود داشته است و حرف یا واقعیت جدیدی نیست. آنچه که آن را متمایز می کند به ویژه بعد از به اصطلاح نظم نوین جهانی بازگشت به عقب و تحمیل یک سیر قهقرایی به طبقه کارگر و باز پس گرفتن دست آوردهای سیاسی و اجتماعی و حقوقی این طبقه در سطح جهانی است، که مستقیماً بر روی استانداردهای زندگی کل جامعه بشری تأثیر گذاشته است.
نگاه کنید به شیوع مجدد بیماری سِل، تجارت کودکان و برده فروشی، پایین رفتن سطح دست مزدها و کم شدن مزایای اجتماعی حتی در کشورهای دارای سیستم رفاه، به طور واقع با انتقال کارخانه ها و استفاده از نیروی کار ارزان یا مجانی، در قیاس با دستمزد کارگران متشکل در اتحادیه های کارگری در کشورهای غربی و استانداردهای زندگی در این کشورها بدیل شدن کار کودکان با اشتغال بزرگسالان دیگر به یک واقعیت غیر قابل انکار بدل شده است. و با این همه، یونیسف می گوید: فقط 5 درصد کار کودکان در این کشورها به کارخانه های صادراتی مربوط است. و به این ترتیب، استثمار کودکان در این عرصه ها را اسطوره می خواند! اما همین بس که کارخانه توپ فوتبال و تنیس ساگا در پاکستان به تنهایی 85 درصد توپ تنیس و فوتبال جهان را تولید می کند و تا همین چند سال پیش، بیش از 70 درصد نیروی کار این کارخانه را کودکان چهار تا شانزده ساله تشکیل می دادند. به یمن وجود جنبش لغو کار کودک و جبهه ی رهایی بخش کودکان از کار بردگی در پاکستان، کار کودکان در این کارخانه با کار والدین جایگزین شد و با استقرار مهد کودک و شیرخوارگاه در محل کار، مادران هم توانستند به کار بازگردند. البته اکنون این کار به کشورهای هم جوار پاکستان منتقل شده است.
به گفته ی سازمان جهانی کار، ارزان ترین قیچی هایی که توسط کودکان چهار تا چهارده ساله در این دخمه ها تولید می شود، در کشورهای غربی پنجاه دلار قیمت دارد. حال آنکه حقوق بعضاً یک ساله این کودکان حتی به مرز پنجاه دلار هم نمی رسد. این فقط نمونه ای از عدم صحت مدعای نهادهای نام برده است. با اضافه کردن تولید مواد اولیه برای کارخانه های معتبر عطرسازی، مبل سازی و … می توان تصویر واقعی تری به دست آورد.
بنابراین، اسطوره ی پنجم را می توان این طور بیان کرد: این که کار کودکان در کارخانه های صادراتی درصد ناچیزی را شامل می شود، واقعیت ندارد.
6. اسطوره ی ششم:
«کودکان باید کار کنند، چون فقر وجود دارد».
این مسئله که کودکان مجبورند به خاطر فقر خانواده های خود کار کنند، مسئله چنان مهمی در نفس وجود مقوله کار کودک نیست، بلکه گرد و خاک پاشیدن ب
ر یک واقعیت است، که کمتر اسمی از آن برده می شود. و این واقعیت چیزی نی ست جز همان شخصی نبودن مقوله کار کودک و وجود یک رابطه اجتماعی و اقتصادی ناظر بر آن. معمولاً پدیده فقر به عنوان یک توجیه برای کار کودک به کار می رود. آن هم در حالی که همزمان میلیون ها کودک در عرصه های کار پُرمخاطره برای «آنها» سرمایه داران و صاحبکاران، به کار گرفته می شوند. در واقع، مانند همان افسانه ای است که می گوید: کار کودک، تا ریشه کن کردن فقر نمی تواند از بین برود.
اما وقتی که فقر به عنوان عامل کار کودک برجسته می شود روی فاکتورهای دیگر را در این رابطه می پوشاند، یک فاکتور واقعی که کمتر از آن اسمی برده می شود آن است که فقر در اثر به کار کشیدن کودکان به وجود می آید. وقتی که کودکان شروع به کار می کنند، بی سواد می مانند، آموزش نمی بینند، از مهارت های لازم برخوردار نمی شوند و سطح زندگی آنان هیچگاه از آن چیزی که هست، فراتر نمی رود. بر عکس فقیرتر می شوند و سلامتی شان هم به خطر می افتد. کار کودک اساساً دستمزد بسیار ناچیزی دارد و در دراز مدت به پایین بردن معیشت خانواده و تنگدستی بیشتر آن می انجامد. کارگران بزرگتر که قربانی بیکارسازی ها می شوند، در صورتی که کودکانشان به کار گرفته نشوند، از شانس بیشتری برای حفظ کارشان برخوردار خواهند شد. مسئله بدین شکل است: کار کودک، بیکارسازی کارگران بزرگتر، و پایین رفتن سطح معیشت خانواده ها فقر را تولید و باز تولید می کند و این دایره استثمار و فقر همچنان به چرخش خود ادامه می دهد.
7. اسطوره ی هفتم:
«ما به دست های کودکان برای شکل دادن به ساختار اقتصادی خانواده ها نیاز داریم».
از لحظه ای که بحث لغو کار کودک مطرح شد، عده ای شروع به تکرار این مطلب کردند که با لغو کار کودک، چه به سر خانواده های فقیری می آید که تنها نان آورشان را از دست می دهند؟! بله، ممکن است بعضی خانواده ها برای مدت کوتاهی حتی دچار وضعیت بدتری هم بشوند! اما در دراز مدت، لغو کار کودک به نفع تمامی خانواده ها است.
جدا از این، جدا از این، توقف و لغو کار کودک در آن جاهایی که عملی شده است آنچنان هم وضعیت خانوارها را دست خوش تغییر نکرده است؛ چون این کار اساساً درآمد چندانی ندارد.
اغلب کودکان کارگر از خانواده هایی می آیند، که یا والدین آنها بیکارند و یا به کارهای کم درآمد و نیمه وقت مشغول هستند. کودکان به کار گرفته می شوند چون نیروی کار ارزان تری اند. بنابراین این خانواده ها نیستند که به کار کودکان نیاز دارند بلکه استثمارگران هستند که با بیکار ساختن والدین از نیروی کار ارزان کودکان آنها سود می جویند.
8. اسطوره ی هشتم:
«کودکان برای انجام بعضی از کارها مناسب تر هستند».
این اسطوره سال هاست، که به عنوان عُذری در بکارگیری و استثمار کودکان بیان شده است: «انگشتان ظریف کودکان به آنها امکان می دهد که گره های ظریف تری در قالی بزنند، ابزارهای ظریف را بهتر در دست بگیرند و … . اما علم پزشکی ثابت نموده است که دید جانبی انسان تا شانزده سالگی کامل نمی شود. و بنابراین کودکان نیروی کار ماهرتری

]]>