دیجیتال مارکتینگ و سئو

مستند داستان گرافیک، تاریخچه ای از طراحی

آژانس خلاقیت وبسیما هم جهت با احترام به سلیقه علاقه مندان به بخش طراحی گرافیک مستند Graphic Means رو ترجمه کرده و با عنوان “داستان گرافیک” در اختیار شما قرار داده. مستند Graphic Means برنده جایزه بهترین مستند سال ۲۰۱۷ بوده و در مورد گذشته طراحی گرافیکه.

در مستند داستان گرافیک می بینیم وقتی که خبری از کامپیوتر و نرم افزارها نبود، چیجوری پوسترها و آثار گرافیکی به صورت دستی خلق میشدند. با دستگاه های چاپی آشنا میشیم که فضای یه اتاق رو اشغال می کردن و بعد از سر و صدایی که به پا میشد میتونستن یه صفحه متنی ساده رو خروجی بدن.

هم اینکه با سیر خلق فونت، اندازه بندی و شکل های جور واجور اون آشنا میشیم. اون زمان کپی و پیست به صورت دستی انجام میشد و آدمایی که کارشون با کاتر خوب بود یه حرف یا کلمه رو از بخشی از کاغذ بریده و روی قسمت دیگری میچسباندند. در گذشته یه طراح یا ویرایستار به فضایی به اندازه یه میز بزرگ به همراه خطکش و نقاله و پرگار و ده ها مداد و… نیاز داشت تا بتونه اثر خود رو بوجود بیاره، البته بعد از سر و کله زدنای زیاد با چاپخانه!

مستند داستان طراحی ارائه دهنده تاریخ طراحی گرافیک جهان

مستند Graphic Means، تولیدات گرافیکی و چاپی طی سالای ۱۹۵۰ تا اواسط دهه ۹۰ رو بررسی میکنه. هم اینکه دستگاه های حروف چینی خطی آهنی و فوتوکامپوزیسیون تا روش چسباندن حروف و ایجاد فایلای PDF معرفی میکنه. علاوه براین مصاحبه با گرافیستایی که تماشاگر تغییر وسایل طراحی بودن و هرکدوم از روشای خلاقانه ای واسه ایجاد اثر استفاده می کردن، واسه هر بیننده مشتاقی جذاب هستش.

معرفی کوتاه مستند graphic means

https://websima.com/Courses/free/graphic-means-trailer.mp4

کسب امتیاز ۸٫۴ در سایت IMDB نشون دهنده استقبال منتقدین و مردم از مستند داستان طراحیه.

یادداشت کارگردان مستند داستان گرافیک

من در طول چند سال، تعداد خیلی از کتابچهای راهنمای تولید طرحای گرافیکی مربوط به ده های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ Goodwill رو جمع آوری کردم. در بین انجام این کار فهمیدم که علاقه زیادی به روش تولید گرافیک، مهارت ها و پروسهایی که در اون زمانا انجام می گرفتن دارم. این متدهای تولید رو ۱۲ سال دیرتر فهمیدم چون در سال ۱۹۹۶ تحصیل در مورد طراحی گرافیک رو شروع کرده بودم و در دوران دانشجویی هم اکثراً با کامپیوتر کار می کردیم.

مستند graphic means

اطلاعاتم در مورد چگونگی تولید کارای گرافیکی قبل از ظهور کامپیوترای مک خیلی کوتاه بود؛ همین اطلاعات کم رو هم به کمک اشاره هایی که استادانم به اون دوره می کردن یا ابزارهایی که از اونا در استودیوها استفاده می کردیم بدست آورده بودم.

فهمیدم اطلاعاتم در این مورد خیلی کمه و نمی تونم در این رابطه به دانشجویانم اطلاعات مفصلی منتقل کنم. جرقه تولید این مستند به خاطر همین زده شد و عزممو جزم کردم وسیله ها، پروسها و مردمانی رو که در اون دوره کوتاه در صنعت چاپ به کار مشغول بودن رو به تصویر بکشم.

 

لطفا واسه دانلود مستقیم و رایگان این مستند اول به حساب کاربری خود وارد شده و یا در سایت عضو شید.

ورود
ثبت نام