دیجیتال مارکتینگ و سئو

طراحی خطای ۴۰۴ برای سایت

خطای ۴۰۴ چیه؟

خطای ۴۰۴ از عادی ترین خطاها هنگام مشاهده سایت بوسیله کاربران بوده و یکی از استانداردهای اولیه در طراحی سایت حساب میشه. با ورود به هر صفحه اینترنتی مرورگر شما درخواست رو به سرور می فرسته اگر سرور صفحه مرورد نظر رو پیدا نکرد خطای ۴۰۴ نشون داده میشه تا کاربر از نبود وجود صفحه باخبر شه. دلایل بسیاری وجود دارن که موجب می شن کاربران با مراجعه به سایت شما خطای ۴۰۴ دریافت کنن. مهمترین اونا عبارتند از:

  • حذف صفحات از روی سایت و باقی موندن لینک اونا در بقیه صفحات سایت
  • دریافت بک لینک از سایتای دیگه (اشتباه تایپی نویسنده) به صفحاتی که در سایت وجود ندارن
  • اشتباه در کدنویسی سایت و ایجاد لینکای نادرست

به چه دلیل خطای ۴۰۴ رو جدی بگیریم؟

گوگل توجه خاص ای به صفحه ۴۰۴ در سایتا میکنه و طراحی و وجود اون رو نکته ای مثبت واسه افزایش رضایت کاربران میدونه. تا جاییکه در پنل گوگل وبمستر بخش خاص ای به Crawl Errors اختصاص داده، یکی از مهمترین اطلاعاتی که در این بخش ارائه میشه صفحاتی هستن که کاربران به اونا مراجعه کرده و خطای ۴۰۴ دریافت میکنن.

از طرف دیگه زمانیکه کاربر به مثل این صفحات برگشت داده میشه احتمال اینکه کلا سایت شما رو ترک کنه بالا میره، حال اگه اطلاعات مناسبی رو در اختیار اون بذاریم شانس خود رو واسه جذب رضایت یه کاربر افزایش دادیم. در  ایران به طراحی صفحات ۴۰۴ کمتر توجه می شه و آخرین صفحه ای که یه طراح سایت واسه اون وقت میگذاره همین صفحه س. اگر اگه به طراحی این صفحه و پیامای خطا دقت کنیم می تونیم تصور منفی که از وا نشدن یه صفحه به کاربر میده رو کاهش بدیم و در نتیجه مانع از ترک کاربر از صفحه و خروج از سایت می شیم.

در ادامه به عناصر کاربردی در طراحی صفحات مربوط به خطای ۴۰۴ می پردازیم و با بررسی سایتای موفق ایرونی چگونگی به کار گیری هر کدوم از این تکنیکا رو توضیح می دیم.

واسه مشاهده صفحات ۴۰۴ در سایتای دیگه کافیه در انتهای نشانی سایت عبارت ۴۰۴ یا عباراتی بی معنا رو وارد کنین تا خطای نبود وجود صفحه رو ببینین.

نوشتن متن مناسب جهت باخبر شدن کاربر از خطای اتفاق افتاده شده

متن پیغام خطای ۴۰۴ خیلی خیلی مهمه نوشتن پیغام عذر خواهی در حالتی که صفحه مورد نظر کاربر در دسترس نیست و ارائه چند لینک به درد بخور و مناسب به سایت می تونه عامل دلگرمی واسه کاربر باشه. بهتره دلیل بروز خطا رو تو یه جمله ساده و کوتاه به کاربر اعلام کنین؛ مثلا، لینک درخواستی شما اشتباهه و یا صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

خطای ۴۰۴ سایت ورزش ۳

سایت ورزش ۳ رو میشه به حق محبوب ترین و پربازدیدترین سایت ایرونی دونست و از نظر وبسیما دلیل کسب اینجور موفقیتایی توجه به جزئیات واسه کسب رضایت بیشتر کاربرانه. در شکل زیر طراحی خلاقانه خطای ۴۰۴ رو واسه سایت ورزش ۳ میبینین که شامل موارد زیره:

خطای 404 در سایت ورزش 3

  1. از یه تصویر متحرک و مربوط به محتوای سایت(ورزش) واسه نمایش پیغام خطا استفاده کرده.
  2. در بالای تصویر پیغام خطای داده شده به کاربر رو میبینین که به طور کامل انگار و قابل فهمه.
  3. واسه بهبود سایت لینکی ارائه شده که از کاربر خواسته شده اگر مشکلی در لینکای داخلی هست به مدیریت سایت جهت انجام اصلاحات منتقل کنه.
  4. لینکایی به صفحات اصلی سایت و صفحاتی که بازدید کننده بالایی دارن هست تا کاربر خیلی راحت و با تنها یه کلیک به صفحات مورد نظر وارد شه.

خطای ۴۰۴ سایت دیوار

در صفحه ۴۰۴ سایت دیوار همونجوریکه میبینین با پیغام “اینجا خبری نیس تلاش داره” تا با یه جمله ساده که بار منفی کمی داره به کاربر نشون بده صفحه جستجو شده قابل دسترس نیس؛ ولی توضیحات بیشتر و دسترسیای ساده تری واسه کاربر ایجاد نشده. با اینکه منوی سایت بازم در این صفحه مشاهده میشه ولی بعضی کاربران ممکنه تصویر کنن که این سایت غیرفعال شده یا در این لحظه دچار مشکله.

صفحه 404 در سایت دیوار

 

صفحه ۴۰۴ در سایت دیجی کالا

در شکل زیر صفحه ۴۰۴ واسه سایت دیجی کالا نشون داده شده، در این سایت با به کار گیری طراحی گرافیکی در صفحه۴۰۴ به شما حالی میکنه که به صفحه اشتباهی وارد شدین با گرافیک مناسب این صفحه کاربران تجربه بدی در روبه رو شدن با این خطا ندارن ولی لینکا و توضیحات تکمیلی در اون دیده نمیشه، درسته که اگه هر کجای صفحه کلیک کنین به سایت اصلی دی جی کالا برگشت میشین ولی هیچ متن و پیامی واسه تشویق کاربر به کلیک کردن درج نشده. هم اینکه منوی اصلی سایت در دسترس کاربر نیس تا بتونه مستقیما به بخش مورد نظر خود وارد شه.

صفحه مربوط به خطای 404 در سایت دیجی کالا

امکان جستجو در صفحه پیام ۴۰۴

قرار دادن باکس جستجو یکی دیگه از تکنیکای پیشنهادی واسه بهبود رابط کاربری در صفحات ۴۰۴ه. با این کار کاربر میتونه عبارت یا موضوعی که به دنبال اون وارد سایت شما شده رو جستجو کرده و مستقیما مطالب مورد نظر خود رو پیدا کنه. این روش عموما واسه سایتای خبری و سایتایی که تعداد بخشا و صفحات بسیار زیادی دارن پیشنهاد میشه. اگه سایت شما صفحات محدود و مهمی داره می تونین لیستی از مهمترین صفحات سایت رو به جای توانایی جستجو در اختیار کاربران خود بذارین.

نمونه باکس جستجو در سایت ایرانسل

در طراحی صفحه ۴۰۴ از سایت ایرانسل، کاربر به سمت صفحه های پربازدید هدایت می شه. با این روش کاربران تشویق می شن که از راه این لینکا در سایت باقی مونده و اون رو ترک نکنن. هم اینکه اگه هیچ کدوم از این لینکا مورد استفاده کاربر نباشه میتونه از باکس جستجو واسه رسیدن به هدف خود استفاده کنه.

404 error در ایرانسل

تنها مشکل ایرانسل در نمایش خطای ۴۰۴، طراحی ناجور و به کار گیری مثلث نارنجی با یه علامت تعجب بزرگه که حس خوبی در مخاطب ایجاد نمی کنه و تصور میکنه که این سایت با مشکل اساسی روبرو شده.

ارائه لیستی از گروه بندی مطالب ارائه شده در سایت

واسه برگشت سریعتر کاربر به صفحه اصلی و یا صفحه دلخواه یه سری از گروه های اصلی محتوای سایت رو قرار می دیم. واسه این کار پر بازدید ترین و محبوب ترین صفحات رو به شکل لینک روی صفحه ۴۰۴ معرفی می کنیم. خیلی از سایتا تلاش میکنن که با نمایش منوی اصلی و هدر خود در این صفحه کاربر رو به صفحات اصلی سایت برگشت بدن ولی باید حتما به کاربر یادآور شید که این یه صفحه مهم از سایت شما نیس و در جای نامناسبی وارد شده.

صفحه خطا در سایت همراه اول

در سایت همراه اول همونجوریکه می بینین گروه های اصلی محتوای سایت قرار داده شده و به این صورت کاربر خیلی راحت می تونه انتخاب خود رو در بین این گزینه ها انجام بده. تنها نکته منفی در این صفحه نمایش پیام خطا به شکل یه جمله نامفهوم و پیچیده س: “منابع درخواستی یافت نشد.”!!!

در ادامه سایتای بزرگی مانند تابناک، عصر ایران و برترینا رو هم بررسی کردیم، با اینکه این سایتا تعداد صفحات بسیار زیادی دارن و امکان بروز خطا در اونا خیلی بیشتره، هیچ کدوم برنامه خاصی واسه صفحه ۴۰۴ خود نداشتن.

پیشنهاد میکنیم که صفحه ۴۰۴ وبسیما رو هم مشاهده کرده و نظرات خود رو در مورد کارایی اون اعلام کنین. اگه نمونه جالبی از طراحی صفحه ۴۰۴ واسه سایتای ایرونی مشاهده کردین می تونین در بخش نظرات همین صفحه با ما و خوانندگان وبسیما به اشتراک بذارین.