عمومی

به جای مورفین از زهرمار استفاده کنید!

زهر یکی از مرگبارترین مارهای دنیا می تونه کلید نسل جدیدی از داروهای مسکن باشه. ترکیبات آرامش دهنده درد که از زهر مامبای مشکی آفریقایی استخراج شده، قدرتی به اندازه بعضی از داروهای مخدر از جمله مورفین داره.

 زهر یکی از مرگبارترین مارهای دنیا می تونه کلید نسل جدیدی از داروهای مسکن باشه. ترکیبات آرامش دهنده درد موسوم به مامبالجین ها که از زهر مار مامبای مشکی آفریقایی استخراج شده، قدرتی به اندازه بعضی از داروهای مخدر از جمله مورفین داره، بدون اینکه خطرات حملات تنفسی و بقیه اثرات جانبی رایج داروهای مسکن رو در خود داشته باشه.

 

 

به گزارش نشنال جئوگرافیک، تحقیقات قبلی نشون داده که زهر بعضی از مارهای خاصی شامل سمیه که می تونه با فعال سازی کانال های یونی حسگر اسید (ASICs) در سیستم عصبی مرکزی و جانبی، درد رو نابود کنه. اون بارون و همکارانش از موسسه داروشناسی سلولی و مولکولی فرانسه کشف کردن که با جداسازی پپتیدهایی که مامبالجین (Mambalgins) نامیده شده ان، می توان با هدف قرار دادن و باز داشتن ASICs خاصی در بدن درد رو به کمترین اندازه برسونه و یا حتی متوقف کرد.

 

مطالعه جدید این ایده رو روی موش ها آزمایش کرده. بارون به عنوان سرپرست گروه تحقیقاتی می گوید: «مسیرهای درد خوب در موش ها و آدم ها شناخته شده هستن، پس ما می توانیم مطمئن باشیم که این پپتیدها روی آدم هم موثره. این نکته بسیار قابل توجهیه که از سم مرگبار یکی زهرآگین ترین مارهای دنیا می توان همچین چیزی به دست آورد.»

 

به کار گیری زهر به عنوان دارو

 

زهر مارها و بقیه موجودات سمی مانند عنکبوت ها و عقرب ها مدت طولانیه که واسه اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، و تحقیقات مدرن روی پیشرفت و به کار گیری مواد سمی در صنعت داروسازی و ارائه اونا به بازار متمرکز شده. قبل از این کشف شده بود که ویژگی های زهر شاه کبرا، مار کله مسی، مار زنگی و افعی روی طیف بزرگی از امراض پزشکی، از مقابله با لخته شدن خون تا کند کردن سرعت رشد سلول های سرطانی اثرگذاره.

 

زولتان تاکاس، خزنده شناس و سم شناس می گوید: «سم موجود در زهر حیوانات اندازه موفقیت قابل اطمینانی داره که اونا رو به داروهای مهمی مبدل می سازه. جای هیچ شکی درباره ادامه این راه وجود نداره، چون که بخش اعظمی از سم ها بازم نامعلوم باقی مونده.»

 

با وجود اینکه این پیشرفت بزرگ دلگرم کننده س، تاکاس نسبت به انتظار پیشرفت سریع دارو واسه استفاده انسانی اخطار می دهد. ایشون می گوید: «واسه پیشرفت و ساخت یه داروی جدید، شما به ۱۰ تا ۱۵ سال زمان و ۱ میلیارد دلار بودجه نیاز دارین. تازه اون موقع هم هیچ ضمانتی در کار نیس.»

 

برنامه بارون و همکارانش اینه که یافته های خود رو تا سطح تحقیقات کلینیکی به پیش ببرن، با اینکه هرگونه پیشرفتی چندین سال زمان میبره. با این وجود، بارون می گوید که اونا مبادرت به ثبت حق امتیاز کرده ان و شرکت تحقیقات دارویی کنترل درد Theralpha مشغول کار روی پیشرفت و گسترش ترکیبات مسکن این زهره.

 

خبرآنلاین داروهای مخدر زهرمار