عمومی

برنامه غذایی عالی در هوای آلوده

عصر ایران: شاید شمام شنیده اید که می می گن باید شیر و ماست زیاد بخوریم تا اثرات سربی که از راه هوای آلوده وارد بدنمون می شه، خنثی شه.

آلودگی هوای تهران هر چند وقت یه بار، به خصوص در روزای سرد سال، به دلیل پدیده گلخانه ای به حد بحرانی می رسد.

آلودگی هوای تهران هر چند وقت یه بار، به خصوص در روزای سرد سال، به دلیل پدیده گلخانه ای به حد بحرانی می رسد اما اینکه می می گن لبنیات اثرات مضر آلودگی هوا رو کم می کنه، چقدر صحت داره و اصلا تغذیه با اثرات آلودگی هوا ارتباطی داره یاخیر؟

قبل از این که سراغ سؤال اصلی، یعنی کاهش اثرات داغون کننده آلودگی هوا از طریق غذاها بریم، باید ببینیم آلودگی هوا چه تأثیری روی بدن ما می گذارد و تغییرات فیزیولوژیکی که در بدن به خاطر آلودگی هوا به وجود میاد، کدامه.

آلودگی هوا با دود خودروها

وقتی می بگیم هوا آلوده س، بیشتر به این معنیه که هیدروکربورهای به وجود اومده بوسیله سوخت ناقص مواد سوختی در هوای تنفسی ما پخش شده ان؛ این هیدروکربورها سرطان زا هستن.

از طرف دیگه در ترکیبات نفتی مثل بنزین و گازوئیل، معمولاً شکل های جور واجور فلزات سنگین مثل سرب وجود دارن که با سوختن این مواد، در هوا منتشر می شن؛ با اینکه در سال های گذشته بنزین بدون سرب وارد بازار شده ولی هنوزم گازوئیل و نفت کوره که در صنایع استفاده می شن، سرب دارن که سرطان زا هم هست.

گاز مونواکسیدکربن، گازی سمی و کشنده

البته از گاز خطرناک مونواکسیدکربن هم نباید غافل شیم؛ همون گاز بی رنگ و بی بویی که در فصول سرد هر سال، جون تعدادی از افراد رو می گیرد و همیشه پیشنهاد می کنن که باید با لوله بخاری مناسب ، اون رو بیرون بفرستید.

این گاز که در فضای بسته باعث مسمومیت شدید و مرگ می شه، حتی وقتی با لوله بخاری هم بیرون فرستاده می شه باز می تونه خطرناک باشه؛ به این خاطر که این همه بخاری هایی که در خونه ها می سوزن، مونوکسیدکربن رو در هوا منتشر می کنن و در اثر پدیده گلخانه ای در فصل سرما، این گاز هم اینکه بقیه گازهای مضر به سطح زمین برمی گردند و وارد ریه های ما می شن.

خلاصه، زندگی شهرنشینی و به خصوص تهران نشینی این دردسرها رو داره و اگه ما می خواهیم در این هوای آلوده سالم بمونیم، باید مورادی رو رعایت کنیم که یکی از این موارد، نوع تغذیه مونه.

بهترین برنامه غذایی

اگه آلودگی هوا خیلی شدید باشه، مشکله بشه از اثرات سوء اون در امان موند، ولی درباره آلودگی که معمولا در همه شهرهای بزرگ و صنعتی از جمله تهران هست، می توان با مصرف بعضی از غذاها اثرات مضر آلاینده ها رو کم کرد.

شیر و لبنیات و تخم مرغ و سبزیجات

سید علی کشاورز، متخصص تغذیه و مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه تهران، واسه کم شدن مضرات آلودگی هوا، مصرف منابع غذایی ویتامین E و ویتامین D رو پیشنهاد می کنه؛ این ویتامین ها می تونن اثرات مسموم کننده گازهای آلاینده رو خنثی کنن.

ویتامین E در روغن های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جوونه گندم، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز هست؛

منابع مناسب ویتامین D هم شیر ، کره و زرده تخم مرغ هستن که باید در برنامه غذایی روزانه تون باشن؛ البته می تونید با تجویز متخصص، مکمل های ویتامین E و D رو هم استفاده کنین.

علاوه بر این ویتامین ها، دکتر کشاورز مصرف غذاهایی رو پیشنهاد می کنه که شامل آنتی اکسیدان های سلنیوم و بتاکاروتن هستن؛ سبزیجاتی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارن؛ سلنیوم رو هم می تونید در غذاهای دریایی، مرغ، نون و غلات سبوس دار پیدا کنین.

کشاورز می گوید: «ویتامین C هم می تونه به دفع سربی که با هوای آلوده وارد بدن ما شده، کمک کنه؛ شیر و لبنیات به خصوص پنیر و ماست هم به خاطر کلسیمی که دارن می تونن جذب عناصر سنگین مثل سرب رو کم کنن؛ پس به طور کلی بهتره مردم از سبزی ها و میوه ها و لبنیات بیشتر استفاده کنن تا اثرات داغون کننده هوای آلوده رو کم کنن.»

بدترین برنامه غذایی

چه عادات نادرست غذایی می تونن اثرات داغون کننده آلودگی هوا رو در بدن ما بیشتر کنن؟

کشاورز در این باره می گوید: «مصرف تنقلات کم ارزش مثل چیپس و پفک و نوشابه های گازدار، به دلیل ایجاد مشکل در جذب عناصر به درد بخور در بدن، می تونن اثرات سوء آلودگی هوا رو دو برابر کنن.

موادی مثل سوسیس و کالباس به دلیل داشتن مواد افزودنی و نگهدارنده، علاوه بر اینکه به خودی خود مضر و سرطان زا هستن، مصرف اونا واسه آدمایی که در برابر آلودگی هوای شهرها قرار دارن، به هیچ وجه پیشنهاد نمی شن.

کلا ما مردم رو به مصرف مواد غذایی تازه و طبیعی و غیرصنعتی تشویق می کنیم تا سلامتی شون در روبرو شدن با عوامل خطرناکی مثل آلاینده های هوا محفوظ بمونه.»

کشاورز یادآوری می کنه که کودکان، سالمندان، بیمارن قلبی عروقی و بیماران ریوی، از آسیب پذیرترین گروه ها در مقابل آلودگی هوا هستن و بهتره خونواده ها بیشتر مراقب غذاهای مصرفی این افراد باشن.

برنامه غذایی برنامه غذایی در هوای آلوده برنامه غذایی عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *