دیجیتال مارکتینگ و سئو

صفحه ۴۰۴ و روبرویی با خطای ۴۰۴

صفحه ۴۰۴ چیه؟

خطا یا صفحه ۴۰۴ همون چیزیه که بازدیدکننده زمان ورود به آدرسی از سایت شما که وجود خارجی نداره با اون مواجه میشه. خطا ۴۰۴ ممکنه به دلیل تغییر نشانی صفحه ، حذف همیشگی نوشته و یا اشتباه کاربر در وارد کردن نشانی مشاهده شه. معمولا همه سیستمای مدیریت محتوا مانند جوملا و وردپرس ساختار مشخصی واسه این ارور به شکل پیشفرض دارن، ولی صفحه ۴۰۴ اونا عموما صفحاتی ساده بوده و واسه کاربران جذابیتی ندارن.

اگه شما توانایی کافی واسه کدنویسی و یا طراحی صفحات وب و بروزرسانی سایت خود رو دارین، می تونین این صفحه سایت رو به شکل کاربردی و شکیل طراحی کرده و کمترین از دست رفتن مشتری رو پس از روبرو شدن با خطای ۴۰۴ داشته باشین. (به وبمستر گوگل سری بزنین)

نکاتی واسه بهبود صفحه ۴۰۴

در این بخشی نکاتی رو واسه بهبود کارکرد کاربران سایت پس از روبرو شدن با خطای ۴۰۴ میگیم:

  • در صفحه ۴۰۴ به درستی به بازدیدکننده اطلاع بدید که صفحه مورد نظر اون روی سایت وجود نداره، واسه اینکار از لحنی دوستانه استفاده کنین.
  • رابطه گرافیکی مناسب بین اون و بقیه صفحات سایت اهمیت خاص ای داره، چون ممکنه کاربران تصور کنن که از سایت شما خارج شده و به صفحه دیگری منتقل شدن.
  • لینکای مناسبی به صفحات داخلی مهم سایت مانند نوشته های پربازدید یا وبلاگ رو در صفحه خطای ۴۰۴ خود بذارین، هم اینکه لینک به صفحه اصلی سایت میتونه انتخاب مناسبی واسه کاربران باشه.
  • راهی واسه گزارش این خطا بوسیله کاربران به مدیر سایت در این صفحه بذارین.
  • چه صفحه ۴۰۴ سایت شما کاربردی و قشنگتر باشه و چه نباشه، نمی خواید که بوسیله موتورهای جستجو ایندکس شه و یا به کاربران اینترنتی معرفی شه، پس مطمئن شید که خطای ۴۰۴ HTTP ارسالی از سرور به درستی عمل میکنه و مطالبق استاندارده.
  • قرار دادن امکان وسیله جستجو در سایت یکی از روشای کاربردی واسه جلب توجه کاربران در صفحه ۴۰۴ بوده و مانع خروج اونا از سایت شما میشه.
  • تغییر نشانی صفحات رو با کدهای ریدایرکت ۳۰۱ انجام داده و از راه وسیله وبمستر به گوگل اطلاع بدید.

۳ نمونه صفحه ۴۰۴ در سایتهای خارجی

۱. سایت Inriality

یه نمونه صفحه 404 گرافیکی

یه نمونه صفحه ۴۰۴ گرافیکی

در این سایت با به کار گیری طراحی گرافیکی در صفحه ۴۰۴ به شما حالی میکنه که به صفحه اشتباهی وارد شدین و بعبارت دیگه گم شدین. با لینک به صفحه اصلی و سایدبار سمت راست صفحه و هم اینکه گرافیک مناسب کاربران تجربه بدی در روبرو شدن با این خطا ندارن. اونا با این کار کیفیت تجربه کاربری (UX) سایت رو بهتر کردن.

۲. سایت Davidwashere

راهنمایی کاربران در روبرو شدن با خطای 404

راهنمایی کاربران در روبرو شدن با خطای ۴۰۴

مهمترین نکته در این سایت و صفحه ۴۰۴ اون سادگی طراحی و توضیح دقیق موقعیت واسه بازدیدکننده س. هم اینکه لحن دوستانه و طنز نوشته میتونه رابطه خوبی با بیننده برقرا کرده و اون رو به بررسی بیشتر سایت شما تشویق کنه.

۳. سایت Molome

ارور 404 نباید باعث ناراحتی بازدید کننده شه

ارور ۴۰۴ نباید باعث ناراحتی بازدید کننده شه

در این مورد صفحه ساده و دوست داشتنیه. طراح صفحه تلاش زیادی واسه توضیح دلیل روبرو شدن با ارور ۴۰۴ نکرده و بیشتر از هر چیز توان گرافیکی خود رو به رخ کشیده. با این حال نوار بالایی سایت و منوی اصلی بخوبی در اون دیده می شن.

در آخر به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که زیاد بودن تعداد صفحات ۴۰۴ واسه یه سایت مناسب نبوده و بر سئو سایت شما اثر میذاره، از این رو لینکای اشتباه رو تا حد امکان در سایت خود اصلاح کرده و به گوگل معرفی کنین.