فناوری

شارژ کامیون های برقی در ۵ دقیقه؛ نتیجه سرمایه گذاری دایملر تراک در شرکت StoreDot

بخش مخصوص تولید و طراحی کامیون در شرکت دایملر اقدام به انجام یه سرمایه گذاری و همکاری هدف دار با یه شرکت پیشگام در صنعت نانوتکنولوژی به نام StoreDot کرده.

این شرکت ادعا می کنه که می تونه انرژی خودروا رو فقط در چند دقیقه از راه شارژ فوق سریع به اونا برگرداند.

تولید کننده آلمانی دایملر تازگیا یه سرمایه ۶۰ میلیون دلاری رو به سمت شرکت StoreDot هدایت کرده. این سرمایه به غیر از دایملر از طرف بعضی از بانکای چینی و حتی شرکت سامسونگ هم تامین می شه.

باید توجه داشت که این سرمایه گذاری به دلیل تمایل همگانی مردم به صرفه جویی در زمان انجام شده.

چون که به نظر می رسه این روزا همه تمایل دارن که انرژی لازم واسه طی یه فاصله طولانی مثلا ۵۰۰ کیلومتر رو فقط در ۵ دقیقه از راه شارژ فوق سریع تامین کنن.

به گفته دایملر، شرکت StoreDot کانسپتی رو توصیف و اثبات کرده که احتمال عملی شدن اون زیاد بوده و طبق اون شارژ کامل باتری خودرو فقط در پنج دقیقه اتفاق میفته.

برابر این کانسپت اگه در درون سلولای این باتری یه سری مواد ارگانیک جدید با مواد نانو ترکیب شن انرژی آزاد می شه که شارژ کامل خودروها رو می تونه فقط در چند دقیثه تامین کنه.

این شرکت الان مشغول به پیشرفت و گسترش بیشتر باتریای جدید خوده. پس انتظار میره که این باتری در وسایل نقلیه الکتریکی که در مرحله طراحی و پیشرفت قرار دارن استفاده شه.

FUSO eCanter

یه چند وقت پیش بخش تولید کامیون دایملر گفت که یه کامیونت تموم الکتریکی با نام Fuso eCanter رو به زودی در تعداد۱۵۰ دستگاه راهی بازارای اروپا، آمریکا و ژاپن می کنه.

با در نظر گرفتن این شرایط بیشترین احتمال در مورد خودرویی که این باتریا روی اون آزمایش می شه نسخه اولیه نسل بعدی Fuso eCanterه.

ما باید توجه داشته باشیم که واسه شارژ ۵ دقیقه ای باتری ۸۲٫۸ کیلووات ساعت این خودرو احتیاج به یه ایستگاه شارژ ۱ مگاواتیه. البته همه این گفته یه احتماله و هنوز به صورت رسمی تایید نشده.

بخش تولید کامیون دایملر در شرکت StoreDot سرمایه گذاری کرده و معتقد به تامین یه دورۀ مالی کامله. اینطوری یه نماینده از طرف دایملر در هیئت مدیره StoreDot مشغول به کار می شه.

این شرکت در سال ۲۰۱۲ در تل آویو تاسیس و به عنوان یه پیشگام در صنعت فناوری نانو شروع به کار کرد. StoreDotهمچنین جزء یکی از شرکتای پیشرو در مورد شارژ الکتریکی شناخته می شه و در بخش مواد ذخیره شده در باتریا که واسه تامین انرژی استفاده میشن تخصص داره.

هم جهت با تکمیل و بهتر کردن این سرمایه گذاری، هردو شرکت به توافق رسیدن که تو یه اقدام هدف دار تمرکز خود رو به سمت شارژ سریع باتری خودروها معطوف کنن.

تکنولوژی فلش باتری این شرکت می تونه هر وسیله الکتریکی رو در عرض چند دقیقه با سرعت زیاد شارژ کنه.

علاوه بر صرفه جویی در زمان، این تکنولوژی دلیل افزایش کارایی در مورد تجدید و برگردوندن نیروی الکتریکی به خودروای تجاری می شه.

واسه درک رابطه این تکنولوژی با افزایش بهره وری بد نیس بدونین که مثلا استفاده بهتر و هوشمندانه تر از انرژی ترمز هم جهت با تامین دوباره انرژی برقی خودروها، نیاز به شارژ دوباره در اونا رو کمتر کرده و این موضوع به همراه شارژ سریع چند دقیقه ای دلیل محبوبیت و استفاده هرچه بیشتر از وسایل نقلیه الکتریکی می شه.

هر دو این شرکتا به صورت مشترک روی این فناوری کار کرده و تلاش می کنن که اونو روی نسل بعدی FUSO eCanter اجرا کنن تا از این روش یه نمونه واقعی از خودروهای الکتریکی داشته باشن که به تکنولوژی فلش باتری تجهیز ان. البته احتمال میره که دایملر در آینده پروژه های مشترک دیگری هم با شرکت StoreDot داشته باشه.

FUSO eCanter

مارتین داوم عضو هیئت مدیره دایملر که مسئولیت بخش کامیونتا و اتوبوسای این شرکت رو بردوش داره، میگه:

الکتریکی کردن کامیونا و کامیونتا اولویت بالایی واسه شرکت دایملر داره. تازگیا مراسم رونمایی از  FUSO eCanter در نیویورک انجام شده. عرضه عمومی این اتومبیل که از اولین سری کامیونای سبک وزن تموم الکتریکیه، نشون دهنده تلاش فراوون ما واسه عادی کردن و در دسترس قرار دادن وسایل نقلیه الکتریکی واسه استفاده روزمره در بازاره.

شارژ سریع خودروها یه موضوع مهم به خصوص واسه برند دایملر تراک حساب می شه. الان ما به همراه شرکت StoreDot در حال کار روی شارژ سریع خودروا هستیم و تلاش می کنیم که این هرچه سریعتر و بهتر تموم کنیم.

دکتر دورون میرستدرف، مؤسس و مدیر عامل شرکت StoreDot هم میگه:

همراهی دایملر که یکی از پیشگامان صنعت خودروه به عنوان یه شریک هدف دار ارزش زیادی واسه StoreDot داره.

این شراکت روند تکمیل، پیشرفت و معرفی فلش باتریا به بازار رو سریعتر می کنه و دلیل می شه که راه حلایی نوآورانه واسه مطابقت و بهینه سازی بیشتر این باتریا با شروط و چیزای مهم وسایل الکتریکی مربوط به آینده ارائه شه.