پایان نامه حقوق

مقاله با موضوع اختلالات روانی

:

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

ورود کم هزینه به این فضا ، نبود محدودیت های زمانی و مکانی ، امکان ناشناس ماندن هویت افراد ، تعاملی بودن این فضا ، سرعت و آسان بودن راه یابی به آن که برخی از آنها را به طور مفصل مورد بررسی قرار خواهیم داد .
گفتار اول : جهانی و فرامرزی بودن فضای سایبر
ویژگی منحصر به فردی که فضای سایبر را از دیگر رسانه ها جدا می سازد ، همین برد جهانی است . این جهانی بودن با ارسال گسترده امواج ماهواره ای از یک نقطۀ خاص به سراسر جهان یکسان است . هیچ مرز و حکومتی حاکم بر فضای سایبر نیست . ظهور فضای مجازی موجب شده تا گروه های دارای مرزهای سخت سنتی ، جای خود را به گروه های مجازی با مرزهای منعطف بدهند و به همین دلیل امکان مبادله هرچه بیشتر اطلاعات و پیام ها ، منجر به کاهش و در مواردی حذف فاصله میان گروه های مختلف شده است . این امر ابعاد مختلف زندگی بشری را تحت تأثیر قرار داده و موجب ظهور شکل نوینی از روابط و تعاملات بین افراد انسانی شده است . ( معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی ، 1384 ، 77 )
این فضا از دام مکان رهاست زیرا استفاده از محیط رایانه و اینترنت امکان برقراری ارتباط با همۀ مکان ها را فراهم می سازد و این سیر و سیاحت از مکان های مجازی در مدت زمان بسیار اندکی امکان پذیر است . ( عالی پور ، 1384 ، 223 )
جهانی بودن گسترده این فضا ، امکان ارتباطات همزمان بین نقاط ، حضور چندگانه را فراهم می کند . این نکته بیشتر در مورد سازمان های جهانی صدق می کند ، اما برای هر نوع شبکه انسانی از جهانی گرفته تا شبکه درونی یک شهر نیز به همین اندازه ارزش دارد . ( هاوارد ، 1379 ، 79 )
گفتار دوم : تعاملی بودن شاخصه فضای سایبر
اینترنت یک رسانه دو طرفه است ، به این معنا که هم تولید کننده متن در این فضا و هم مصرف کننده آن در ادامه امر تولید با یکدیگر در ارتباط هستند و از هم تأثیر می پذیرند . تعاملی بودن این فرصت را برای کاربران فراهم می کند تا در برخورد با فضای سایبر فرصت دخالت آراء و نظرات خود را دائماً داشته و از نظرات دیگران نیز مطلع شوند . ( معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی ، 1384 ، 76 )
در میان تمام محمل های اطلاعاتی و ابزارهای اطلاع رسانی ، نقش سایبر در این زمینه بی همتاست ، چراکه از طریق اینترنت می توان در کوتاه ترین زمان ممکن ، به اطلاعات و اخبار دیگر جوامع در هر نقطه دست یافت . در چنین فضایی ، کاربران این امکان را می یابند که از اخبار و رویدادهای یکدیگر آگاهی یابند ، بدین ترتیب مسیر دو سویه اطلاع رسانی و اطلاع یابی در چنین فضایی میسر می شود . چنین روند اطلاع یابی منجر به گسترش آگاهی ها ، اطلاعات و دانسته های کاربران از زندگی روزمره یکدیگر و بهره برداری از تجارب خود می گردد و ارتقای زندگی را در سطوح بالاتر رقم می زند . ( خانلر خانی و همکاران ، 1387 ، 66 )
گفتار سوم : ناشناس ماندن هویت افراد
در فضای سایبر امکان تغییر طبقه ، نژاد و جنسیت برای افراد وجود دارد . فرد در لحظه ای آنی می تواند جنس ، نژاد و طبقه اجتماعی خود را پنهان سازد و با ویژگی های جدید کاذب جنسیتی ، نژادی ، هویتی تازه برای خود تعریف کند و براساس آن به تعامل با هویت های واقعی یا مجازی دیگر بپردازد . ( معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی ، 1384 ، 77 )
فضای سایبر هویت نامشخص و به صورت مستمر متحولی را ، به ویژه برای نسلی که در مقایسه با نسل قبل با محرک های فراوان مواجه است ، می آفریند . اینترنت انقلابی عظیم در دنیای ارتباطات است که با تبدیل افراد به پیام های روی صفحه و متونی که می تواند همچون نقاب هایی بر چهرۀ افراد عمل کنند ، سازنده فضای مجازی است . این فضا فضای گمنامی است در این فضا هیچ مخزن و مرکزی ، محل کنترل و یا کانال های ارتباطی مشخصی نیست به همین علت امکان کنترل محتوای آن وجود ندارد ، نامشخص بودن در اینترنت ، برای مجرمان اینترنتی بالقوه ، فرصت های جدیدی فراهم می کند . هویت یک مجرم اینترنتی می تواند با استفاده از سرویس دهنده های مختلف و یا با استفاده از نام های مختلف مکتوم باقی بماند . ناشناس ماندن ، مجرم را در یک موقعیت برتر قرار می دهد . ( راودراد ، 1384 ، 74 )
گفتار چهارم : فضای سایبر دنیای رنگارنگ اطلاعات
مهمترین خصوصیت این فضا آزادی انتشار اطلاعات است . سایبر این فرصت را فراهم کرده تا با انباشتی از اطلاعات در این فضا روبرو باشیم . این مسئله در تناقض با سیاست محدود سازی قرار دارد . این فضا ضد سانسور است و امکان دسترسی به هر نوع اطلاعاتی در آن فراهم است .
( معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی ، 1384 ، 77 )
در این فضا همه خبرنگارند همه سردبیرند چون هر خبر و نظری را که می خواهند می توانند وارد کنند و به این ترتیب مشروعیت و صحت اطلاعات مایۀ نگرانی است . ( نجفقلی نژاد و همکاران ، 1390 ، 97 )
امروزه می توانیم کم و بیش ، اطلاعاتی درباره هر موضوعی در این فضا بیابیم . اطلاعات موجود در شبکه به اشکال مختلف مانند مجله ، روزنامه ، کتاب و از منابع مختلف مانند سازمان های دولتی ، مراکز آموزشی ، شرکت های خصوصی و افراد وارد شبکه می شود . هرکس با هر علایق و زمینه و همچنین سطح سواد با داشتن یک رایانه و نرم افزار مناسب و اشتراک شبکه در هر نقطه از دنیا که باشد ، می تواند به آسانی اطلاعات مورد نظر خود را در شبکه قرار دهد . ( علیجانی و دهقانی ، 1385 ، 183 )
گفتار پنجم : فضای سایبر دارای مالک مشخصی نیست
جهان سایبر همانند جهان واقعی ، محیطی برای استفاده همه انسان هاست تفاوت آن با جهان واقعی ا ین است که جهان واقعی مخلوق انسان نیست و هم استفاده از آن بدون وجود امکانات برای همه انسان ها امکان پذیر است ، ولی جهان مجازی رایانه و اینترنت مخلوق انسان بوده و استفاده از آن منوط به وجود برخی امکانات مادی و معنوی است . نبود مالک مشخص برای فضای سایبر یا عدم تملک این فضا به معنای عدم نظارت و کنترل بر آن نیست ، بلکه چنین جهانی همانند جهان واقعی باید تحت کنترل و نظارت درآید تا از آسیب دشمنان آن در امان بماند .
( عالی پور ، 1384 ، 222 )
مبحث سوم : کنشگران فضای سایبر
همانطور که بیان شد فضای سایبر فضای گسترده ای است که به دلیل ویژگی های خاص آن استفاده کنندگان بسیاری دارد . بنابراین مانند دنیای حقیقی عده ای در پی حدوث جرایم و عده ای قربانی این جرایم می شوند . در این بحث این دو گروه را به تفکیک مورد بررسی قرار می دهیم .
گفتار اول : بزهکاران
مرتکبین جرایم به لحاظ سنی شامل طیف گسترده ای از افراد می باشند . نوجوانان ، دانشجویان ، کارمندان ناراضی ، خلافکاران و تروریست های بین المللی و غیره که منحنی سنی مجرمین بین 10 تا 60 سال را نشان می دهد و دامنۀ مهارت آنان از تازه کار تا حرفه ای گسترده است . بسته به نوع جرم ، گاه آشنایی کلی با کامپیوتر اکتفا می کند و گاه نیازمند تخصص در سطح بالا می باشد .
( باستانی ، 1383 ، 24 )
مجرمین سایبر معمولاً مرد ، جوان ، دارای تحصیلات لیسانس ، کارمند سابق یا فعلی شرکت های رایانه ای ، دارای وقت آزاد فراوان هستند و زمان غیرمتعارفی را برای اتصال به شبکه صرف می کنند . پیشرفت های فناوری ، نیروی جوان تحصیل کرده ، بیکاری تحصیل کردگان ، بی ثباتی سیاسی و اقتصادی ، فقدان قوانین و وجود خریداران ثروتمند برای خدمات مجرمان سایبری زمینه های اجتماعی گسترش جرایم سایبری را تشکیل می دهد .
( معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی ، 1384 ، 61 )
به طور کلی اینگونه مشاهده می شود که گروهی از مجرمین کامپیوتری تازه کار و گروهی حرفه ای هستند و گروهی چیزی میان این دو . سطح مهارت معمول در جریان کامپیوتری خود موضوع بحثی را تشکیل می دهد که برخی عقیده دارند سطح مهارت ، شاخصی برای مجرمان کامپیوتری به شمار نمی آید ، حال آن که برخی دیگر بر این باورند مجرمان بالقوۀ کامپیوتری ، افرادی باهوش ، با ذوق و شوق و دارای انگیزه اند که آمادۀ رویارویی با چالش های تکنولوژی هستند ، یعنی همان خصایصی که در کارمندان بخش داده پردازی بسیار مورد پسند است . ( خداقلی ، 1383 ، 39 )
در نهایت خیل فراوانی از متخلفان پیش روی ما قرار دارند که فعالت آنها از یک شوخی و تفریح شروع می شود و به فعالیت تروریستی بین المللی ختم می شود . روش های گوناگونی برای طبقه بندی مجرمین وجود دارد ما آنها را به سه دسته تقسیم می کنیم .
● نفوذ کننده غیرمجاز
●خلافکاران
● خرابکاران
انگیزۀ اصلی نفوذ کنندۀ غیرمجاز دسترسی به سیستم یا داده هاست ، انگیزۀ اصلی خلافکاران دستیابی و انگیزه اصلی خرابکاران ایراد خسارت است . ( جی . آیکاو و همکاران ، 1383 ، 114 )

1 . نفوذ کنندگان غیرمجاز
از دیدگاه تاریخی ، آنها دوست دارند مورد توجه متفکران و متخصصین قرار بگیرند . این افراد در سکوت و تاریکی شب به فعالیت می پردازند ، زیرا در طول روز یا در مدرسه هستند یا در روز انجام این کار برایشان هیجان انگیز نیست . به خاطر داشته باشید ، هرچند این نفوذ کنندگان غیرمجاز بیشتر در شب به فعالیت می پردازند ، ولی ممکن است بعضی اوقات در تمام ساعات شبانه روز مبادرت به نفوذ نمایند . بسیاری از مرتکبین به این کار ، نوجوانان هستند . این افراد برخلاف سن کم و داشتن عواطف و شور جوانی ، در نفوذ به شبکۀ تمام انواع سیستم ها از قبیل بانک ها ، شرکت های تولید کننده بازی های رایانه ای ، دستگاه های به هم پیوسته قدیمی ، دستگاه های نظامی موفق بوده اند .
پاره ای از این افراد به صورت گروهی کار می کنند ولی بیشتر آنها تنها وارد عمل می شوند . با وجود هوش سرشار ، این افراد در مدرسه جزء افراد ضعیف بوده و به درس تمایلی نشان نمی دهند . برخی از آنها تعداد انگشت شماری دوست انتخاب می کنند تا در کار نفوذ به آنها یاری رسانند . با وجود اینکه برخی از این افراد به دلیل انگیزه شخصی و کنجکاوی در شبکه نفوذ می کنند ، پاره ای دیگر از آنها به دنبال چالش فکری یا تهاجم به سیتسم هستند .
( جی . آیکاو و همکاران ، 1383 ، 115 )
انگیزه این گروه صرفاً دسترسی به سیستم های کامپیوتری و اطلاعات موجود در آن می باشد و اکثراً جوانانی هستند که برای تفریح و سرگرمی و ارضای حس برتری جوئی دست به این اقدامات می زنند . ( باستانی ، 1383 ، 25 )
دسترسی غیرمجاز صرف به سیستم های رایانه ای به طور عمده ، به وسیله نفوذ یابندگان جوان ارتکاب می یابد که انگیزه های متنوعی دارند . آنها حتی قصد بسط حمایت از داده ها را دارند و گاه خواستار ایجاد چالش در سیستم امنیتی شرکت ها ، گاه در صدد استفاده از بانک های داده ها که فیلتریزه نشده اند و گاه نیز در جست و جوی نام و شهرت در مطبوعات و بین دوستانشان هستند .
( حسن بیگی ، 1384 ، 245 )
2 . خلافکاران
هرچند از مرتکبین هر سه گروه به عنوان مجرم نام برده ایم ولی طبقه بندی خلافکاران بر دو رفتار اصلی مجرمانه متمرکز می شود : جاسوسی و کلاهبرداری .
الف . جاسوسان
دولت و در واقع تمام جوامع انسانی ، کاملاً وابسته به رایانه می باشند . بیشتر اسرار ملی و اطلاعات مراکز صنعتی حساس ما توسط رایانه ای ضبط و پردازش می شود . این دسته بندی از جرایم ، جاسوسان بین المللی و افرادی را در بر می گیرد که اسرار مربوط به دفاع ملی و پژوهش های علمی تـأسیسات رایانه ای را به سرقت می برند . این دسته از مجرمین به اطلاعات و اسرار رایانه های مراجع حقوقی و قضایی نیز دستبرد می زنند . ( جی . آیکاو و همکاران ، 1383 ، 116 )
جاسوسی رایانه ای همانند جاسوسی کلاسیک ناظر بر کسب اسرار حرفه ای ، تجاری ، اقتصادی ، سیاسی و نظامی و نیز افشا ، انتقال و استفاده از اسرار است . فرد مرتکب جرم با دستیابی و فاش کردن این اسرار ، ضرر سیاسی ، نظامی ، مالی ، تجاری و اقتصادی به طرف دیگر وارد می کند . جاسوسی در ابتدای امر ظهور در جاسوسی سیاسی و نظامی داشت و محدود به این دو محور می شد ، اما در سیر تکاملی خود یکی از نظر نوع هدف و دیگری وسیلۀ ارتکاب با تحولات بسیاری مواجه شده است . ( حسن بیگی ، 1384 ، 220 )
ب . کلاهبرداران
کلاهبرداری رایانه ای یک صنعت مهم و رشد یافته است . افراد و تشکل های عمل کننده در این عرصه به صورت پیچیده و فنی وارد کار می شوند . در بزرگترین مقیاس ، گروه های سازمان یافتۀ محلی یا بین المللی وارد کارزار جرایم می شوند و به عنوان یک منبع مستقیم درآمد غیرقانونی نیز به منظور انجام عملیات پول شویی در مورد درآمدهای حاصل از مواد مخدر استفاده می کنند .
( جی . آیکاو و همکاران ، 1383 ، 116 )
انگیزه این گروه کسب منفعت مالی است و عمدتاً در دو مقولۀ جاسوسی و کلاهبرداری فعالیت دارند که روز به روز بر تعداد این افراد در جهان افزوده می شود . ( باستانی ، 1383 ، 25 )
3 . خرابکاران
مجرمینی که در دسته بندی خرابکاران قرار می گیرند ، معمولاً با انگیزه های متفکرانه مرتکب این جرم نمی شوند ( بر خلاف نفوذ کنندگان غیرمجاز ) . آنها انگیزه های اقتصادی و سیاسی نیز ندارند ( بر خلاف خلافکاران ) . غالباً افراد این دسته از روی خشم و عصبانیت رفتار می کنند و اکثر اوقات به صورت تشکل های ویژه بروز می نمایند . با این وجود پاره ای اوقات به طور کلی در زندگی روزمرۀ بعضی از این افراد ، عمل مجرمانه وارد شده است .
( جی . آیکاو و همکاران ، 1383 ، 117 )
انگیزۀ این دسته تنها صدمه زدن و ایراد خسارت به دیگران است ، که نه به قصد کسب منفعت و نه سرگرمی و تفریح می باشد بلکه افرادی هستند که دارای اختلالات روانی بوده و یا قصد انتقام جوئی دارند . ( باستانی ، 1383 ، 25 )

گفتار دوم : بزه دیدگان
از دیگر مسائل مربوط به علوم جنایی که در جرایم کامپیوتری و شبکه ای از اهمیت بسزایی برخوردار گشته است ، بزه دیده شناسی در این نوع جرایم یا به عبارتی بزه دیده شدن بواسطه کامپوتر می باشد .
اهم خصایصی که در این جرایم سبب توجه به بزه دیده شناسی در جرایم کامپیوتری و به خصوص جرایم نسل جدید کامپیوتر ( سایبرسپیس ) گشته ، عبارتند از : بالا بودن رقم سیاه، بزه دیده شدن تعداد بیشمار افراد بواسطه یک جرم به خصوص در محیط سایبر .
( باستانی ، 1383 ، 124 )
تا دیروز شاید فقط مراکز حساس امنیتی و شرکت های مهم تجاری در معرض وقوع جرایم رایانه ای واقع می شدند . اما امروزه ، که حتی برخی از افراد غیرحرفه ای هم پایگاه اینترنتی خاص خود را دارند و برخی فعالیت های تجاری نه چندان بزرگ هم از طریق اینترنت انجام می شود ، طیف گسترده تری از افراد در معرض وقوع جرایم قرار گرفته اند .
در خصوص بحث بزه دیده شناسی به بیان این نکته اکتفا می کنیم که همانگونه که به طور کلی در خصوص جرایم رایانه ای به لحاظ افزایش روز افزون کاربران تخصصی شبکۀ جهانی اینترنت ، دیگر طیف خاصی بزه دیده واقع نمی شوند همۀ اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی ، پیر و جوان و طفل در این طیف قرار می گیرند . ( جاویدنیا ، 1387 ، 105

]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *