پایان نامه حقوق

خرید و دانلود پایان نامه سازمان تجارت جهانی

دانلود پایان نامه

5) غذا، آشامیدنی‌ها و زیست‌فن‌آوری 24

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

6)‌ دیگر کاربردهای زیست‌فناوری 25
بند چهارم: طبقه‌بندی اختراعات زیست‌فن‌آوری 26
1) فرآیندهای زیست فن‌آوری 26
2) محصولات زیست فن‌آوری 26
مبحث دوم: تحولات اخلاقی در ثبت اختراعات زیست فن‌آوری 27
بند اول: اخلاق در ثبت اختراعات زیست فن‌آوری: یک دورنما از ایالات متحده 28
1) اخلاق در ثبت گیاهان 29
2) اخلاق در ثبت نمودن حیوانات 30
3) اخلاق در ثبت رشته‌های سلولی انسانی 33
4) موافقتنامه تریپس و اخلاق 35
5) اخلاق در تحقیق ژنتیکی انسان 38
6) اخلاق در دست‌ورزی بدن‌ بشر و جنین انسان درجهت رضایتمندی 40
7) اخلاق در تولید مثل تسهیل شده فن‌آوری زیستی 40
8) اخلاق در تحقیق سلو‌ل بنیادی 41

بند دوم: اخلاق در ثبت اختراعات زیست‌فن‌آوری در اتحادیه اروپا 43
1) اخلاق در ثبت حیوانات 45
2) اخلاق در ثبت گیاهان 47
3) اخلاق در ثبت مواد ژنتیکی انسان 48
4) گروه‌ها و کمیته‌های اخلاقی 52
5) دستور العمل اتحادیه اروپایی در اختراعات زیست‌فن‌آوری 53
بند سوم: اخلاق در ثبت اختراعات زیست‌فن‌آوری در هند 54
1) رهنمون‌های ICMR در اخلاق در ژنتیک انسان 57
بند چهارم: کمیته بین الملی اخلاق زیستی 60
بند پنجم: زیست فن آوری در ایران 61
1) سند ملی زیست فن آوری 63
2) انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فن آوری 67
3) آیین نامه کمیته کشوری اخلاق در پژوهش 69
فصل دوم: بررسی تحلیلی ثبت اختراعات زیست فن آوری
و چالش های اخلاقی در ثبت اشکال برتر حیات
مبحث اول:چشم انداز جهانی ثبت اختراعات زیست فن آوری و جایگاه اخلاق 70
بند اول: حقوق و اخلاق 73
1) مفهوم اخلاق 73
2) رابطه حقوق و اخلاق 78
3) تفاوت حقوق و اخلاق 80
4) اخلاق، میان حقوق و نظم عمومی 82
بند دوم: ارزش ذاتی حیات محور اعتراضات اخلاقی 83
1) حقوق طبیعی و حقوق اثباتی 83
2) اصول حقوق طبیعی 85
3) استدلال در ثبت حیات با دو رویکرد حقوق طبیعی و حقوق اثباتی 86
مبحث دوم. موضوعات اخلاقی مربوط به ثبت اشکال برتر حیات: 89
بند اول .تحلیل استدلالات بر له و بر علیه ثبت اشکال برتر حیات 90
بند دوم.استدلالات کلی درباره ثبت نمودن اشکال برتر حیات 95
بند سوم: در مسابقه با خدا 103
بند چهارم: کنترل مخاطرات زیست محیطی 108
بند پنجم: رفاه حیوانات 112
بند ششم: ثبت اختراع و انسانها 115
بند هفتم: کالا سازی و مادی سازی 124
نتیجه گیری و پیشنهادها 134
فهرست منابع 139
درآمد
اموال فکری از دیرباز مورد توجه بشر بوده است . روزگاری که در آن زندگی می کنیم عصر اقتصاد دانش محور نام گرفته است، یعنی ثروت دولتها نه بر حسب اموال ملموس و مادی بلکه بر حسب اموال فکری شان تعیین می شود.همین امر به اهمیت اموال فکری افزوده است.از سوی دیگر کارآمد ترین و مؤثرترین نظامی که حمایت از اموال فکری را برآورده می سازد نظام مالکیت فکری است . اعطای مالکیت فکری در سطح داخلی برای مخترعان و پدیدآورندگان افزایش انگیزه را به همراه دارد و در سطح بین المللی باعث جلب سرمایه گذاری خارجی، افزایش اعتبار بین المللی و انتقال فن آوری می شود.همه اینها باعث شده که نظام مالکیت فکری دارای جایگاه ویژه ای شود. حق مالکیت فکری، حقی چالش برانگیز است زیرا با مباحث و ابعاد گوناگون ارتباط مستقیم و غیر مستقیم دارد به طوری که گاه صبغه غیرحقوقی آن ازصبغه حقوقی اش پیشی می گیرد و نقطه تلاقی مباحثی چون اقتصاد و توسعه، سیاست، بهداشت، محیط زیست، فرهنگ و اخلاق می شود.درنتیجه برای ارزیابی بهتر این حق به جای نگرشی یک جانبه باید نگرشی همه جانبه داشت.
یکی از موضوعات چالش برانگیز در زمینه حقوق مالکیت فکری، زیست فن آوری می باشد . زیست فن اوری یک زمینه علمی پویا و در واقع انقلاب علم در عصر حاضر است . تأثیر گسترده این فن آوری بر عملکرد بخش های مختلف حیات بشری، از قبیل صنعت دارو، غذا، کشاورزی، شیمیایی، انرژی و البته محیط زیست، بعلاوه اینکه فن آوری کلیدی در پیشرفت اقتصادی محسوب می شود به اهمیت این فن آوری افزوده است. بنابر این زیست فن آوری عرصه ای است که رفاه اقتصادی –اجتماعی برای مردم به همراه دارد و برخی آنرا همه چیز برای همه مردم نامیده اند.
امروزه صنعت زیست فن آوری در جهان ارقام نجومی را نشان می دهد .بر اسا س آخرین آمارها، ارزش بازار جهانی محصولات گوناگون حاصل از زیست فن آوری در سال 2005 میلادی به حدود400 میلیارد دلار رسیده است .این در حالی است که بر اساس پیش بینی های قبلی این رقم 80میلیارد دلار تخمین زده می شد .البته متخصصین حدس می زنند، با چنین روندی، بازار محصولات زیست فن آوری در سال 2010 از سقف 800 میلیارد دلار هم فراتر رود.
از همین رو، سرمایه گذاری و توجه ویژه به زیست فن آوری در تعدادی از کشورهای در حال توسعه نیز که اهمیت این فن آوری برتر قرن را دریافته اند،دیده می شود.کوبا، هند، تایوان،برزیل،کره جنوبی، آفریقا جنوبی و بسیاری کشورهای دیگر مانند نیجریه و ایران رنامه ریزی و سرمایه گذاری گسترده ای در زیست فن آوری داشته و حرکت رو به رشد این کشورها ادامه دارد.
نگاهی به کشورهای پیشرو در صنعت زیست فن آوری نشان می دهد که پیشرفت این فن آوری با سیستم قوی حمایت مالکیت فکری رابطه مستقیم دارد.اروپای غربی، ژاپن، امریکا سه حوزه قدرت در این عرصه می باشند و 93 درصد ورقه های اختراع در زمینه زیست فن آوری به این سه حوزه تعلق دارد و تنها کمتر از هفت درصد کل ورقه های اختراع جهان در این زمینه به بقیه کشورها تعلق دارد.
با این وجود، گرچه ظهور فن آوری نوین و به کارگیری روش های علمی جدید در بهره برداری از طبیعت زندگی را زا جهاتی بر بشر مطبوع ساخته است و گره های فراوانی را که بشر سابقاً قادر به گشودنش نبود باز نموده، در پاره ای موارد منجر به بروز مشکلات جدیدی شده است، این مشکلات در عرصه، سلامت، بهداشت و محیط زیست انسانها و حتی در عرصه باورهای مذهبی، ارزش های اخلاقی و روابط حقوقی پرسش هایی را ایجاد نموده است.
این نگرانی های اخلاقی از یک سو به خاطر مخاطرات احتمالی برخی پیشرفت های زیست فن آوری است که هنوز به طور قطع به اثبات نرسیده است و روشن شدن آن مستلزم گذشت زمان است .از سوی دیگر برخی از این پیشرفتها با اصول حقوق طبیعی که جهان شمول اند و تقریباً همه کشورهای جهان فارغ از مذهب و فرهنگ و قوم و ملیت شان بر سر آن توافق دارند، سازگاری ندارد . برخی از این اصول عبارت از حفظ شأن و کرامت انسان، حفظ یکپارچگی حیات و موجودات، آزار نرساندن به موجودات دیگر و… می باشد.
با عنایت به پیش درآمد فوق، شایسته است تا نکاتی در مورد ضرورت تألیف این پایان نامه و اهداف و روش طرح مباحث بیان داریم.مهمترین ادله توجه به این موضوع عبارتند از:
1.با توجه به اینکه ایران در چشم انداز بیست ساله باید رتبه اول را در حوزه علم و فن آوری منطقه به دست آورد، به همین منظور تمامی برنامه های آموزشی، پژوهشی و فناوری وزارت علوم در این راستاست. به همین دلیل پروژه راهبرد ملی زیست فن آوری، با تصویب کمیته ملی زیست فن آوری و تشکیلگروه های تخصصی و همکاری بیش از 171 نفر صاحب نظر و متخصص در رشته های مختلف این فن آوری و مدیریت راهبردی، در دبیرخانه کمیته ملی زیست فن آوری در طول مدت دو سال فعالیت مستمر (82-1380 هجری شمسی) به انجام رسیده است.پس از تدوین راهبرد ملی و رائه آن در هیأت محترم دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک سند ملی، تصمیم گرفته شد که این حجم کاری عظم به صورت کتابهایی در مباحث تخصصی چاپ و منتشر شود.پانزده عنوان کتاب در این خصوص به چاپ رسیده است که از این میان دو عنوان به تبیین مباحث حقوقی و اخلاقی زیست فن آوری و حمایت مالکیت فکری در زمینه اختراعات زیست فن آوری می پردازد . البته گفتنی است در این زمینه تنها طرح بحث شده و آغازگر طرح مباحث عمیق و وسیع حقوقی در زمینه حقوق زیست فن آوری است و زمینه را برای جلب علاقه حقوقدانان فراهم می آورد.پایان نامه کنونی نیز گامی است کوتاه برای برداشتن گامهایی اساسی بلند برای فراهم نمودن زمینه حمایت قوی تر از اختراعات زیست فن آوری.
2. آسیب پذیری اقتصاد تک محصولی که در ایران وابسته به درآمد نفت است، اتکاء به منابع دیگری را برای ادامه حیات اقتصادی – سیاسی ضروری می سازد .تدوین سند ملی زیت فن آوری که در آن برنامه 11 ساله کشور در زمینه زیست فن آوری تدارک دیده شده در همین راستاست .به گزارش سرویس خبری ژنتیک و زیست فن آوری ایران از تاریخ 26/12/82 تا 19/8/87، 43 اختراع زیست فن آوری در ایران به ثبت رسیده است که نشانه عزم جدی برای پیشرفت در این فن آوری برای تحقق اهداف اقتصادی و ملی است و این مهم نیازمند فراهم نمودن بستر قانونی مناسب است.
3.ایران به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهانی در صدد الحاق به این سازمان است.پیوستن به سازمان تجارت جهانی مستلزم پذیرش مفاد و الزامات موافقتنامه تریپس و انطباق مقررات مغایر ایران در زمینه حقوق مالکیت فکری با اصول موافقتنامه مزبور و در نتیجه رفع خلاء ها و اصلاح قوانین مغایر است .مطابق بند دوم ماده 27 تریپس اعضاء می توانند از اختراعات قابل ثبت اختراعاتی را مستثنی سازند تا مانع استفاده تجاری آنها در قلمروشان شوند برای حفظ نظم عمومی، اخلاق، حیات بشر، بهداشت، حیات حیوان، حیات گیاه و محیط زیست.
هدف از این استثنائات اعمال نظارتی ملایم و ایجاد تعادل میان منافع تعارضی است که در ثبت اختراعات به طور کلی وجود دارد .اما مفاد این بند از موافقتنامه تریپس بسیار به دقت نگاشته شده تا اعضاء با قرار گرفتن در پوشش این بند که ” چنین استثنائاتی صرفاً به این جهت نباشد که قانونشان چنین استثنائی را منع کرده است.” پناه و تأمینی بیابند.ایران در صورت پیوستن به سازمان تجارت جهانی نمی تواند اختراعات زیست فن آوری را مورد حمایت قرار ندهد اما با توجه به اینکه کشوری در حال توسعه می باشیم باید با توجه به منافع ملی و توسعه همه جانبه اقدام به اصلاح قوانین حق اختراع نماییم و بند دوم ماده 27 تریپس که مبانی اخلاقی برای عدم حمایت از اختراعات زیست فن آوری نظر دارد می تواند راه گریز خوبی برای سازگار نمودن قوانین تریپس با منافع ملی ما باشد.
4.اخلاق در ایران پیشنه ای طولانی دارد .در حقیقت حقوق رسوب تاریخی اخلاق است و اخلاق است که حقوق را تعدیل می کند.همانطور که با پیشرفت علوم مختلف مشکلاتی ناگشودنی برای بشر حل و فصل شده اما در کنار آن نگرانی های اخلاقی نیز بوجود آمده است .در کشور ما نیز در سالهای اخیر فعالیت هایی صورت گرفته که نشان از پرداختن به جنبه های اخلاقی پیشرفت علوم دارد.برای نمونه تأسیس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فن آوری ، به منظور گسترش اخلاق در علوم و فن آوری و استفاده از گنجینه عظیم فرهنگ ملی و آموزه های علمی، می باشد. دیگری تصویب آیین نامه کمیته کشوری اخلاق در پژوهش می باشد که ابزاری است برای نظارت بر کارهای تحقیقاتی و رعایت هنجارهای اخلاقی در این تحقیقات زیرا به طور کلی هیچ پژوهشی آزاد از درد و آزاد از ارزش ها نیست و این امر باید در تحقیقات زیست فن آوری ملی و حمایتی که از این تحقیقات و نوآوری ها صورت می گیرد مورد توجه قرار گیرد.با توجه به فقدان رویه قضایی در زمینه ثبت اختراعات زیست فن آوری و کمبود ادبیات حقوقی در این زمینه فعالیت های صورت گرفته می تواند تا حد زیادی راهگشا باشد و ما را بای برداشتن گام های بلند و اساسی در مورد چالش های اخلاقی در ثبت اختراعات زیست فن آوری یاری رساند.
5.بررسی حمایت از ابداعات زیست فن آوری با تمرکز بر مباحث اخلاقی پیوسته با آن در ادبیات حقوقی ما سابقه نداشته است.طرح ابعاد حقوقی زیست فن آوری نیازمند آن است که در هر یک از شاخه های زیست فن آوری مقررات و قوانین و موجود در سطح بین المللی و در حقوق سایر کشورها استخراج شود و در مرحله بعد، مقایسه ای تطبیقی بین قوانین و مقررات موجود در سطح داخلی انجام شود.بدیهی است این مطالعه تطبیقی به نشان دادن خلاء ها و نارسایی های حقوقی ما کمک خواهد نمود.از این رو روش تحقیق ما شیوه ای کتابخانه ای است .و مطالعه ای تطبیقی نیز صورت گرفته است .بعلاوه در این رساله تمامی ابعاد زیست فن آوری با وجود گستردگی لحاظ شده است به جای اینکه بر یک حوزه خاص از این فن تمرکز شود .
نگارنده در نظر دارد که خوانندگان با مطالعه این تحقیق به طور اجمالی به مطالب ذیل آشنایی پیدا نمایند:
1.آشنایی با زیست فن آوری و کاربردهای این رشته در زمینه های گوناگون.
2.نگرانی های اخلاقی که به طور کلی در زمینه رشته زیست فن آوری وجود دارد .
3.آشنایی اجمالی با روند ثبت اختراعات زیست فن آوری و چالش های اخلاقی در ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا و هند به عنوان یک کشور در حال توسعه .و همچنین آشنایی با کمیته بین المللی اخلاق زیستی و در آخر فعالیت های صورت گرفته در کشورمان ایران و اخلاق در قانون کنونی ثبت اختراع.
4.آشنایی اجمالی با مفهوم اخلاق و رابطه حقوق و اخلاق،رویکرد حقوق طبیعی و حقوق اثباتی وارزش حیات به عنوان یکی از اصول حقوق طبیعی و بررسی استدلال برله و بر علیه حق اختراع زیست فن آوری .
5.آشنایی با استدلالات کلی بر علیه ثبت حیات و موضوعات اخلاقی همراه با ثبت اشکال برتر حیات در زمینه های گوناگون از جمله مخاطرات زیست محیطی، آزار به حیوانات، مادی سازی حیات، ثبت اختراعات شامل مواد و اجزاء انسان و آشنایی با استدلال مسابقه با خدا در باره مهندسی ژنتیک.
6.تبیین نارسایی های حقوقی کشور و ارئه راهکارهایی در باره اصلاحات قانونی متناسب با تریپس برای مثال استفاده از استثنائات اخلاقی که در بند دوم ماده 27 تریپس آمده و قانونگذاری درببستر فرهنگ بومی و اخلاقی و چارچوبهای بین المللی می تواند پاسخگوی نیازها و فراهم آورنده زمینهراه های مناسب برای تحولات آینده باشد.
برای رسیدن به اهداف بالا مطالب را در دو فصل ارائه می دهیم:
فصل اول شامل سه مبحث می باشد . در مبحث اول به تبیین مفهوم زیست فن آوری و توسعه تاریخی این فن می پردازیم و نیز به کاربردهای این رشته در زمینه های مختلف.بدیهی است ورود به بحث از منظر اخلاق و حمایت مالکیت فکری پیش از آشنایی با طبیعت این فن و کاربرد های بی شمار آن امکان پذیر نمی باشد.سپس در مبحث دوم نگرانی های اخلاقی را که در رابطه با کاربردهای مختلف زیست فن آوری وجود دارد به طور خلاصه به تصویر می کشیم.در مبحث سوم به نوعی مطالعه تطبیقی انجام می دهیم در مورد چشم انداز اخلاقی در ثبت اختراعات زیست فن آوری در ایالات متحده، اتحادیه اروپا و هند.در خلال بحث به کمیته بین المللی اخلاق زیستی نیز اشاره می نماییم و در نهایت اشاره ای هم به کشورمان ایران داریم با توجه به قانون اخیرالتصویب “ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری ” مصوب 3/11/1386 و سند ملی زیست فن آوری و نیز تآسیس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فن آوری .در واقع در فصل اول ابتدا به طور مجزا نگاهی به زیست فن آوری داریم و سپس در دو مبحث بعدی

مطلب مشابه :  پایان نامه حقوق با موضوع : حقوق بشر

دیدگاهتان را بنویسید