سئو

۱۹ قابلیت مخفی وردپرس

همه کسائی که از وردپرس به طور مرتب استفاده می کنن آشنایی تقریبا خوبی با قسمتای جور واجور اون دارن و می دونن که بیشتر کارا رو چیجوری باید بکنن. با این حال واسه داشتن آزادی کار بیشتر نیازه که بیشتر در وردپرس غرق شده و با قسمتای مخفی اون آشنا شد.

در این مطلب ۱۹ مورد از قابلیتای مخفی وردپرس رو با هم بررسی کرده تا بیشتر با توانایی این سیستم مدیریت محتوا آشنا شده و از صددرصد پتانسیل اون استفاده کنیم.

مخاطب اصلی این مطلب کاربران تازه کار وردپرس هستن. با این حال، اگه خود رو یه خوره وردپرس هم میدونید خوندن این مطلب به شما پیشنهاد می شه، چون که ممکنه با گذشت زمان بیشتر این قابلیتا رو فراموش کرده و یا نکات جدیدی رو یاد بگیرین.

سرفصل محتوا

 • ۱- تنظیمات صفحه
 • ۲- راهنما
 • ۳- ابزارکای پیشخوان
 • ۴- پستای سنجاق شده
 • ۵- زمان بندی انتشار مطالب
 • ۶- لینک گذاری درون خطی
 • ۷- اضافه کردن سریع فایلهای چندرسانه ای
 • ۸- میانبرهای اضافه کردن فرمت به بخشای جور واجور متن
 • ۹- حالت نوشتن بدون مزاحم
 • ۱۰- صفحه بندی مطلب
 • ۱۱- ویرایشگر تصویر وردپرس
 • ۱۲- اندازه تصاویر
 • ۱۳- اضافه کردن هر چیزی به فهرستا
 • ۱۴- توانایی انتقال با یه کلیک در ابزارکا
 • ۱۵- بستن دیدگاه ها واسه مطالب قدیمی
 • ۱۶- دسته بندی پیشفرض
 • ۱۷- آیکون سایت
 • ۱۸- مشاهده در حالت عکس العمل گرا
 • ۱۹- تنظیمات مخفی وردپرس
 • نتیجه گیری

۱- تنظیمات صفحه

اجازه بدین با این تب دوست داشتنی آموزش رو شروع کنیم چون که این گزینه پنجره ای واسه دسترسی به بیشتر قابلیتای مخفی وردپرس حساب می شه.

به صورت پیشفرض در بیشتر صفحه های وردپرس تنها گزینه های معمولی نشون داده می شن، واسه دسترسی به بقیه توابع، گزینه ای با عنوان تنظیمات صفحه در قسمت بالا و چپ صفحه هست.

با انتخاب این گزینه پنجره ای باز می شه که در اون می تونین بخشای جور واجور اون صفحه رو فعال و یا غیرفعال کنین.

۲- راهنما

هر جا از وردپرس که بودین و با مشکلی مواجه شدید، اولین کاری که انجام می دید این باشه که زبانه راهنما رو ببینین. این گزینه در بیشتر صفحه های بخش پیشخوان وردپرس هست.

مشکلی

با کلیک روی این گزینه زبانه ای باز می شه که در اون توضیحاتی درباره بخشای جور واجور صفحه جاری ارائه شده. هم اینکه در این زبانه لینکایی هست که با به کار گیری اونا وارد قسمت توضیحات رسمی وردپرس میشین.

۳- ابزارکای پیشخوان

بیشتر افراد (از جمله خود من) کلمه پیشخوان وردپرس رو واسه کل قسمت مدیریت استفاده می کنن. این در حالیه که پیشخوان نام صفحه ایه که پس از ورود به بخش مدیریت با اون مواجه میشیم. به هر حال این اشتباه رایجیه که بین بیشتر وردپرس دوستان عادی شده.

در صفحه پیشخوان می تونین ابزارکای متفاوت رو اضافه و یا حذف کرده و اطلاعات مناسبی درباره وضعیت فعلی سایت خود به دست بیارین.

پیشخوان وردپرس به صورت پیشفرض با یه سری ابزارک آماده ارائه شده. بعضی از این ابزارکا عبارت ان از : تو یه نگاه، فعالیت، اخبار وردپرس و … . یادتون نره که بعضی از افزونها هم دارای ابزارکی واسه پیشخوان وردپرس هستن که می تونین اونا رو از راه قسمت تنظیمات صفحه به پیشخوان اضافه کنین.

کلیه ابزارکای پیشخوان دراای توانایی کشیدن و رها کردن هستن که با به کار گیری اون می تونین ابزارکا رو برابر با سلیقه و نیاز خود شخصی سازی کنین. یادتون نره که ابزارکایی که لازم ندارین رو می تونین از قسمت تنظیمات صفحه غیرفعال کنین.

۴- پستای سنجاق شده

حال کمی نگاهمون رو عوض کرده و به بررسی قابلیتای مخفی بخش ویرایگر مطالب وردپرس می پردازیم.

اگه مطلبی دارین که می خواین همیشه بالاتر از بقیه مطالب شما نشون داده شه، باید از توانایی سنجاق کردن پستا استفاده کنین. با به کار گیری این توانایی هر گاه یه مطلب رو سنجاق کنین، اون مطلب همیشه بالاتر از بقیه مطالب نشون داده می شه.

واسه سنجاق کردن یه نوشته کافیه در قسمت “انتشار” روی گزینه ویرایش مقابل عبارت “نمایانی: عمومی” کلیک کرده و گزینه “سنجاق کردن این نوشته در برگه اول” رو فعال کنین.

۵- زمان بندی انتشار مطالب

اگه نمی خواین مطلبی که آماده کردین رو بدون این دست اون دست کردن منتشر کنین، باید از توانایی زمان بندی وردپرس کمک بگیرین. با به کار گیری این توانایی، زمان انتشار نوشته در سایت رو تعیین کرده و نوشته در اون تاریخ وساعت مشخص شده به صورت خودکار روی سایت منتشر می شه.

واسه زمان بندی کردن یه نوشته در وردپرس، در قسمت انتشار روی گزینه ویرایش مقابل عبارت “انتشار فوری” کلیک کرده و زمان انتشار مورد نظر خود رو مشخص کنین.

یادتون نره که واسه تایید تاریخ باید روی دکمه قبول کلیک کنین. پس از این کار متن دکمه انتشار به زمان بندی تغییر پیدا می کنه. با زدن دکمه زمان بندی مطلب واسه انتشار در تاریخ مشخص شده آماده می شه.

۶- لینک گذاری درون خطی

در ورژنای قدیمی وردپرس واسه لینک دار کردن یه قسمت از متن باید اول اون قسمت رو انتخاب کرده و بعد روی گزینه “گذاشتن/ویرایش پیوند” کلیک می کردیم. پس از اون یه پنجره باز می شد که باید لینک مورد نظر رو وارد کرده و تنظیماتی رو دستکاری کنیم.

حالا خوبیش اینه از ورژن ۴.۵ وردپرس به بعد امکان لینک گذاری درون خطی به وردپرس اضافه شده.

واسه به کار گیری این توانایی کافیه متنی رو که می خواد لینک داشته باشه رو انتخاب کرده و روی همون نشانی مورد نظر خود رو paste کنین. یعنی اول لینک مورد نشر خود رو کپی کرده و بعد با انتخاب متنی که می خواین لینک داشته باشه روی اون لینک رو می چسبونید.

۷- اضافه کردن سریع فایلهای چندرسانه ای

مثل گزینه قبل با به کار گیری این توانایی می تونین خیلی سریع ویدئوها و رسانه های متفاوت رو در وردپرس به مطلب خود ضمیمه کنین. البته یادتون نره که واسه به کار گیری این توانایی باید از سایتای پشتیبانی شده وردپرس استفاده کنین.

واسه این کار کافیه لینک مثلا ویدیو خود رو در قسمت ویرایشگر قرار داده و وردپرس به صورت خودکار اونو به صورت فایل چند رسانه ای قابل پخش تبدیل می کنه.

لیست کامل سایتای پشتیبانی شده رو می تونین در این لینک پیدا کنین.

۸- میانبرهای اضافه کردن فرمت به بخشای جور واجور متن

فرمت گذاری بخشای جور واجور نوشته می تونه کمی وقت گیر باشه. شاید از این قابلت وردپرس اطلاع نداشتین. با به کار گیری این توانایی می تونین بخشای جور واجور نوشته رو فرمت گذاری کنین. میانبرهای قابلی استفاده وردپرس در بخش ویرایشگر نوشته به توضیح زیره:

## واسه h2، ### واسه h3 و …
– یا * واسه شروع لیست بدون شماره
یا ۱) واسه شروع لیست شماره دار
> واسه نقل قول
— واسه خط افقی
`..` واسه بلاک کد
مثلا وقتی می خواین به یه بخش از نوشته تگ h2 بدین کافیه قبل از متن علامت ## رو قرار داده و اینتر رو بزنین.

۹- حالت نوشتن بدون مزاحم

در قسمت بالا و سمت چپ ویرایشگر متن وردپرس دکمه ای می بینین با عنوان “حالت نوشتن بدون مزاحم”. با انتخاب این گزینه هنگام نوشتن متن در ویرایشگگر قسمتای اضافی حذف شده و نشون داده نمی شن. این کار باعث می شه که تمرکز صددرصد شما روی متنی که می خواین بنویسین باشه.

یادتون نره که با انتخاب این دکمه قسمتای اضافی به صورت موقتی حذف می شن. با خارج کردن بیان کننده ماوس از روی ویرایشگر بقیه قسمتا نشون داده می شن.

۱۰- صفحه بندی مطلب

اگه مطلبی که می نویسید بیشتر از اندازه طولانیه و می خواین اونو صفحه بندی کنین از این توانایی وردپرس می تونین استفاده کنین.

با به کار گیری این توانایی، مطلب شما به تعداد صفحه دلخواهتون تقسیم می شه و کاربر واسه دیدن ادامه مطلب باید به بقیه صفحه ها مراجعه کنه. هم اینکه این کار دلیل می شه که اندازه Bounce rate سایت شما به شکل زیادی کم بشه.

واسه این کار کافیه وارد حالت متنی ویرایشگر شده و در جایی که می خواین صفحه بندی صورت بگیره کد زیر رو بذارین:

<!–nextpage–>

یادتون نره که به تعداد دلخواه می تونین این کد رو در مطلب خود بذارین و بی انتها صفحه بسازین.

۱۱- ویرایشگر تصویر وردپرس

شاید براتون باحال باشه که بدونین وردپرس به صورت پیشفرض دارای ویرایشگر تصویر داخلیه. قبول دارم که این ویرایشگر به گرد پای فتوشاپ هم نمی رسه، اما به صورت موقت کار راه اندازه!

با به کار گیری این ویرایشگر می تونین کارای ساده مثل برش دادن، تغییر اندازه، چرخش و … رو انجام بدین.

واسه دسترسی به این محیط، کافیه به قسمت رسانه > کتابخونه مراجعه کرده و تصویری رو که می خواین ویرایش کنین انتخاب کنین. در پنجره باز شده روی دکمه ویرایش تصویر کلیک کنین.

۱۲- اندازه تصاویر

وقتی که یه تصویر رو آپلود می کنین، وردپرس به صورت خودکار اونو در ۴ اندازه بندانگشتی، میونه، بزرگ و کامل ذخیره می کنه. اندازه کامل که مشخصه، اما چی اندازه بقیه تصاویر رو تعیین می کنه.

این اندازه ها در قسمت تنظیمات > رسانه تعریف شدن. در این قسمت می تونین دست کم و بیشترین حد ارتفاع و عرض تصاویر رو مشخص کنین.

البته یادتون نره که بیشتر قالبای وردپرس هم تعدادی تصویر به این اندازه های پیشفرض اضافه می کنن که چون برابر با قالب تعریف شدن احتیاجی به ویرایش اونا وجود نداره.

۱۳- اضافه کردن هر چیزی به فهرستا

فهرستا چند سالیه که به یه توانایی جدانشدنی وردپرس تبدیل شدن. این توانایی کاربردی به شما اجازه میده که منوهای دلخواه خود رو در قسمتای جور واجور سایت خیلی راحت ایجاد کرده و اونو ویرایش کنین.

به صورت پیشفرض وردپرس فقط به شما اجازه میده که مطالب، برگه ها، لینکای دلخواه و دسته بندیا رو به این منوها اضافه کنین. اما بعضی وقتا لازمه که تگا، یا پستای سفارشی رو هم به این منوا اضافه کرد.

واسه این کار کافیه که به قسمت نمایش > فهرستا مراجعه کرده و فهرستی که قصد ویرایش اونو دارین انتخاب کنین. واسه دیدن گزینه های بیشتری که می تونین به فهرست اضافه کنین روی گزینه تنظیمات صفحه کلیک کنین.

در تب باز شده می تونین گزینه های بیشتر رو فعال کنین. برابر با قالب و افزونهاتون گزینه های این بخش تغییر می کنن.

در مثال بالا با انتخاب گزینه برچسبا، می تونین تگای سایت رو هم به منوها اضافه کنین.

۱۴- توانایی انتقال با یه کلیک در ابزارکا

بازم قسمت تنظیمات صفحه و بازم یه توانایی دیگه وردپرس. هممون از پتانسیل بالای ابزارکا واسه شخصی سازی سایت آگاه هستیم. در ورژنای گذشته وردپرس هم توانایی کشیدن و رها کردن هم به این قسمت اضافه شده که کار مدیریت این بخش رو خیلی ساده تر و باحال تر کرده.

اما همه افراد تمایل ندارن از کشیدن و رها کردن استفاده کنن. دلایل زیادی هم واسه این کار هست. مثلا ممکنه مرورگری که با اون وارد بخش مدیریت میشین این توانایی رو پشتیبانی نکنه! به هر حال وردپرس واسه این جور افراد هم چاره ای فکر کرده س.

واسه به کار گیری توانایی انتقال با کلیک وارد صفحه ابزارکا شده و روی گزینه تنظیمات صفحه کلیک کنین. در تب باز شده گزینه فعال سازی انتقال با کلیک رو انتخاب کنین.

همونطور که مشاهده می کنین با فعال شدن این گزینه توانایی کشیدن و رها کردن غیرفعال شده و اضافه کردن ابزارکا به یه بخش از سایت لازمه کلیک روی دکمه اضافه کردن مقابل هر ابزارکه.

۱۵- بستن دیدگاه ها واسه مطالب قدیمی

اگه سایت شما دارای تعداد زیادی دیدگاهه و هر روز به تعداد دیدگاه های اون اضافه می شه ممکنه نیاز داشته باشین که بعد از یه مدت خاص دیدگاه ها رو غیر فعال کنین.

هر چند گفتگو با مخاطبای سایت بسیار هیجان انگیزه ولی بعضی وقتا لازمه دیدگاه ها واسه مطالب قدیمی به صورت خودکار غیرفعال شن. با این کار امکان فرستادن دیدگاه فقط واسه مطالب جدید هست.

واسه این کار کافیه به قسمت تنظیمات > گفتگوها مراجعه کرده و تیک گزینه “بستن دیدگاه ها در نوشته های قدیمی تر از ۱۴ روز به صورت خودکار” رو فعال کنین. به جای عدد ۱۴ هم می تونین مقدار دلخواه خود رو وارد کنین.

۱۶- دسته بندی پیشفرض

اگه هنگام ارسال یه مطلب از یاد ببرین که یه دسته بندی واسه اون انتخاب کنین، وردپرس به صورت خودکار اونو در دسته “دسته بندی نشده” قرار میده. به نظر من این اتفاق باعث می شه که سایت شما آماتور و غیر حرفه ای جلوه کنه.

یه راه حل اینه که دسته بندی رو ویرایش کرده و مثلا اونو با عنوان اخبار به روز کنین.

راه حل

یه راه دیگه اینه که دسته بندی پیشفرض رو تغییر بدین. واسه این کار وارد بخش تنظیمات > نوشتن شده و در قسمت دسته پیش فرض نوشته ها ، دسته دلخواه خود رو انتخاب کنین.

۱۷- آیکون سایت

خیلی از آدما که در اینترنت فعالیت می کنن تمایل دارن تعداد زیادی سایت رو به صورت همزمان باز داشته باشن. وقتی که این اتفاق میفته مرورگر تبا رو کوچیک می کنه و عنوان اونا تقریبا محو شده و تنها آیکون اون سایت باقی می مونه. اینجاس که ضرورت داشتن آیکون واسه سایت مشخص می شه.

در ورژنای جدید وردپرس می تونین خیلی راحت این کار رو انجام بدین. کافیه وارد قسمت نمایش > سفارشی سازی شده و در بخش هویت سایت تصویر دلخواه خود رو بذارین. تصویر آپلود شده شما باید به فرمت png بوده و به صورت مربعی باشه (در ترجمه فارسی وردپرس آیکون با عنوان نمادک شناخته می شه).

۱۸- مشاهده در حالت عکس العمل گرا

توانایی جدید و کاربردی که به بخش سفارشی سازی وردپرس اضافه شده به شما این امکان رو میده که سایت خود رو در اندازه های نمایشگر متفاوت ببینین. در گذشته تنها حالت دسکتاپ واسه این بهش وجود داشت.

با این توانایی می تونین چگونگی نمایش سایت خود در موبایل و تبلت رو بررسی کرده و مشکلات احتمالی اونو حل کنین. این توانایی از ورژن ۴.۵ وردپرس به بعد در دسترس قرار گرفته.

موبایل

واسه دسترسی به این بخش وارد تنظیمات > سفارشی سازی شده و در قسمت پایین سمت راست صفحه اندازه نمایشگر دلخواه خود رو انتخاب کنین.

۱۹- تنظیمات مخفی وردپرس

به عنوان آخرین بخش این آموزش حرفه ای ترین و مخفی ترین بخش وردپرس رو تقدیم حضورتون می کنیم.

می دونستین که وردپرس دارای یه صفحه مخفیه که در اون کلیه تنظیمات هست. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که هیچ لینک مستقیمی واسه دسترسی به این بخش وجود نداره چون که اگه به اشتباه این تنظیمات ویرایش شن ممکنه سایت شما بارگزاری نشه.

واسه دسترسی به این صفحه باید وارد این نشانی شید : www.yourdomain.com/wp-admin/options.php

بیشتر تنظیماتی که در این مطلب آموزش دادیم رو در همین صفحه هم می تونین ویرایش کنین، مثلا بستن دیدگاه ها، اندازه پیشفرض تصاویر و …

هنگام کار با این تنظیمات بسیار با احتیاط باشین. اگه نمی دونین که چه کاری انجام می دید اصلا تنظیمات رو تغییر ندین.

نتیجه گیری

وردپرس یه سیستم متن بازه که قابلیتای اون روز به روز زیاد میشه. پس قابلیتای مخفی اون به همین ۱۹ مورد ختم نمی شه.

منبع: ۸theme.ir