فناوری

گردباد تکنولوژی؛ معرفی کامیون برقی و رودستر جدید تسلا با شتاب ۱٫۹ ثانیه

پیدا کردن کلمه مناسب واسه توصیف اجناس تسلا، هر روز سخت تر می شه. ایلان ماسک عزم خود رو جزم کرده تا حتی بالاتر از محدودیتای اقتصادی، حمل و نقل جهان رو از این رو به اون رو کنه و در این راه هر چیزی رو که در توان داره صرف کنه.

ساعاتی قبل تسلا در بین برنامه رونمایی از کامیون سبک خود، نسل تازه تسلا رودستر رو هم به معرض نمایش گذاشت تا بمب خبری خود رو تبدیل به یه بمب اتمی در دنیای تکنولوژی کنه.

گشتاور ۱۰ هزار نیوتن متری تسلا رودستر جدید و شتاب ۱٫۹ ثانیه ای و پیمایش در حدود ۱۰۰۰ کیلومتری اش، بسیار جذابه اما چیزی که انقلابی به نظر می رسه کامیون سبک و جدید تسلاست که شک نداشته باشین می تونه لقب جذاب ترین کامیون برقی حال حاضر جهان رو از اون خود کنه.

مسئله آیرودینامیک خودروهای کشنده چند سالیه که بیشتر از قبل در مرکز توجه شرکتای سازنده قرار گرفته اما تسلا این بحث رو به سطحی جدید پیشرفت داده و حالا این کشنده با ضریب آیرودینامیک ۰٫۳۶ کمی به بوگاتی شیرون با ضریب آیرودینامیک ۰٫۳۸، برتری داره.

بخاطر این باریک کردن کابین و به کار گیری مانیتورهای بزرگ به جای آینهای جانبی مورد توجه قرار گرفتن و البته به لطف نبود سطح رادیاتوری بزرگ، دماغه خودرو هم شکل بسیار مناسب تری واسه شکافتن هوا داره.

شارژ سریع نیم ساعت ای واسه پیمودن ۶۵۰ کیلومتر و صرفه جویی ۲۰۰ هزار دلاری درزمان یه میلیون مایل (به وجود اومده به وسیله نبود پرداخت هزینه سوخت) از جمله دیگه ویژگیای مورد اشاره تسلا در مراسم رونمایی این کامیون بوده.

البته تسلا از ارائه بعضی ارقام مثل قیمت تموم شده کامیون دوری کرده، اما چیزی که گفته شده اینکه شتاب صفر تا صد این کامیون (بدون در نظر گرفتن وزن تریلر و بار) چیزی در حدود ۵٫۰ ثانیه س و در صورت اضافه شدن حدود ۴۰ تن بار، این رقم به حدود ۲۰ ثانیه زیاد می شه که این خودرو رو تبدیل به یه سوپر اسپرت در دنیای خودروهای سنگین می کنه.

توانایی پیمایش ۵۰۰ مایل (حدود ۸۰۰ کیلومتر) با یه بار شارژ در سرعتای اتوبانی و پیش پرداخت ۵۰۰۰ دلاری واسه ثبت نام خرید این کامیون از اطلاعات مهم دیگه ایه که به وسیله تسلا در این نشست رسانه ای منتشر شده.

در مورد تسلا رودستر میشه گفت که براساس اطلاعات منتشر شده، این خودرو یه جواب دندون شکن تموم عیار به همه سوپر اسپرت و هایپرکارهای موجود در دنیاس، شتاب صفر تا صد ۱٫۹ ثانیه، بیشترین حد سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت، پیمایشی در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر و قیمتی در حدود ۲۰۰ الی ۲۵۰ هزار دلار در کنار شتاب ۴۰۰ متر ۸٫۸ ثانیه، باعث می شه که تسلا رودستر هیچ رقیبی در مورد شتاب گیری نداشته باشه و با در نظر گرفتن قیمت بتونه صف خرید سوپر اسپرتای میلیون دلاری رو در هم بشکنه.

تسلا رودستر جدید برخلاف مدل قبلی تنها یه خودرو دو سرنشینه کروکی نیس و در واقع یه کوپه با توانایی جدا کردن سقف حساب می شه و به دو صندلی کوچیک واسه سرنشینان عقب یا قرار دادن چمدون و اسباب سفر هم مجهزه. از این رو انگار مهندسان تسلا از اشتباه خود در ساخت نسل قبلی رودستر درس گرفتن و محصول جدید رو کاربردی تر از مدل قدیمی طراحی کردن.

با این حال باید تا سال ۲۰۲۰ صبر کرد و دید که مشخصات مدل تولیدی تسلا رودستر چه میشه، چون که به گفته ایلان ماسک حتی احتمال ارتقای توانمندیای فنی مدل تولیدی نسبت به نمونه مفهومی اولیه هست.