فناوری

کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در آستانه تشکیل؛ موازی‌کاری یا هم‌افزایی؟

پنجم خرداد ماه سال جاری، سازمان نظام صنفی رایانه ای فراخوانی با موضوع منتشر کرد. این کمیسیون قرار بود تا با هدف «بررسی مشکلات و مسایل صنفی، ساماندهی بازار این بخش و هم اینکه کمک به بهتر شدن فضای کار و کاسبی و تعامل دو طرفه میان فعالان کار و کاسبی های بخش بانکداری و پرداخت الکترونیکی» تشکیل شه؛ اتفاقی که رییس سازمان نظام صنفی کشور میگه به زودی می افته.

کمیسیون فین تک در سازمان نظام صنفی در حالی قراره تشکیل شه که از اول سال ۹۶، انجمن فین تک ایران کارش رو شروع کرده بود. در میان کارنامه ی انجمن میشه تعامل مناسبی با بدنه دولت و حاکمیت دید که مهمترین نمونه اش . با این حال «مهدی عبادی»، دبیر انجمن فین تک ایران عقیده داره که تشکیل این کمسیون در سازمان نظام صنفی یه جور موازی کاریه. اون در همین رابطه به سایت ما میگه:

«من تشکیل این کمیسیون رو به دلایل جور واجور یه کار موازی می دونم. واقعیت اینه که فقط وقتی یه نگرانی در جمعی دنبال می شه و به ثمر می شینه که دارندگان اون نگرانی در جمع حضور داشته باشن. همکاری ما با بانک مرکزی در مورد پرداخت یارها به خاطر این موفق شد که چند سرویس دهنده در این بخش، نگرانی داشتن، پیگیری کردن، در انجمن فین تک پیگیری شد و این اتفاق اتفاق افتاد. الان اگه تعریف مون از فین تک، استارت آپای فین تک باشن، در کمیسیون نظام صنفی استارت آپا حضور ندارن چون از پایهً از این کمیسیون خبر نداشتن. اگه دیگرانی هستن و تعریف دوستان از فین تک، شرکتای سنتیه که مشغول کارن، که دیگه بحثی نیس و نوع تفکرها فرق داره.»

عبادی در مورد چرایی دعوت نشدن استارت آپا و هم اینکه انجمن فین تک ایران واسه عضویت در کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی میگه: « در خرداد ماه ۹۷، فراخونی واسه تشکیل کمیسیون فین تک و دعوت واسه عضویت در اون منتشر شده اما این فراخوان دیده نشد. یکی از دلیل هاش این بود که ما شدیدا درگیر مسئله پرداخت یارها بودیم. اما امروز گفته شده که کمیسیون در حال تشکیله. ما از سازمان نظام صنفی گله داریم که وقتی یه نهاد صنفی دیگه وجود داشته که از طرف حاکمیت قبول شده و تا الان با اون مشورتایی انجام شده، به چه دلیل مسئله مستقیماً با انجمن مطرح نشده. گفته شده که این فراخوان به شکل عمومی صادر شده اما ما این رو قبول نمی کنیم. اعلام این موضوع به انجمن فین تک ایران با در نظر گرفتن وجاهتی که در این مورد داره باید انجام می شد و این اتفاقیه که انجام نشده.»

دبیر انجمن فین تک ایران عقیده داره که سازمان نظام صنفی به درخواست حاکمیت به فکر تشکیل کمیسیون فین تک افتاده، چراکه حاکمیت در جریان تلاشش واسه آسون کردن مشکلات کار و کاسبی های نوپا با چندین بازیگر از جمله انجمن فین تک ایران، سازمان نظام صنفی رایانه ای، اتاق بازرگانی، اتحادیه کشوری کار و کاسبی های مجازی و بازیگران دیگری روبه رو شده: «من نامه ای رو از وزارت صمت دیدم که درخواست کرده بود تا بدنه استارت آپی یه نماینده معرفی کنه. طبیعتاً سازمان نظام صنفی و اتحادیه کشوری کار و کاسبی های مجازی هر کدوم خودشون رو نماینده می دونن و این یه چالشه. به نظر من تشکیل کمیسیون فین تک در سازمان نظام صنفی با اینجور ریشه ای همراه بوده.»

اون در جواب به این سوال سایت ما که با در نظر گرفتن نبود استارت آپا در این کمیسیون، پیش بینی می شه کمیسیون فین تک پس از تشکیل در سازمان نظام صنفی چه کاری بکنه، میگه:

«دو اتفاق می تونه اتفاق بیفته. احتمال اول اینه که کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی با انجمن فین تک ایران تعامل کنه و شاید انجمن هم تصمیم بگیره بعضی از نگرانی هاش رو از راه سازمان نظام صنفی مطرح کنه. احتمال دوم اینه که دوستان نظام صنفی مانند قبل رفتار کنن و انجمن رو ندیده بگیرن. در این صورت اونا کار خودشون رو می کنن و ما هم کار خودمون. من نهادهای اینطوری رو خیلی موثر نمی دونم چون فعالین صنف در اون نیستن و آدمایی که هستن، نگرانی ندارن. مسئله دیگه اینه که سازمان نظام صنفی خودش نگرانیای زیادی داره. ما با نهادهایی مواجه هستیم که جلساتی زیادی در اونا تشکیل می شه، هزینه های زیادی می شه و روبانای زیادی هم قیچی می شه اما خروجی خاصی ندارن. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نظام صنفی از همین جنس هستن. اما باید منتظر بود و دید سازمان چیجوری می خواد با انجمن تعامل کنه.»

با این حال «محمدباقر اثنی عشری»، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در گفتگو با سایت ما اعلام می کنه که موازی کاری انجام نشده. اون عقیده داره که فعالیتای انجمنای تخصصی با کاری تشکلای صنفی انجام میدن فرق داره و میگه: «کمیسیون بانکداری الکترونیکی یا فین تک ، بخشی از سازمانه که در زنجیره ما، که از استارت آپا شروع می شه و به فین تک، اینترنت، شبکه و سخت افزاره می رسه. اینا زنجیره ICT هستن و موضوعی که ما دنبال می کنیم، موضوع تشکل صنفیه و با انجمن فین تک تناقضی نداره.»

اونم اینکه خبر میده که با اینکه تا الان با انجمن فین تک تعاملی وجود نداشته اما وقتی که کمیسیون تشکیل شه، سازمان نظام صنفی واسه جلوگیری از موازی کاری با انجمن هم فکری می کنه.

اثنی عشری در جواب به این سوال که تا الان سازمان نظام صنفی درخواستی از طرف استارت آپای بخش فین تک جهت عضویت در کمیسیون فین تک داشته است یا خیر، به سایت ما گفت:

«تعداد زیادی درخواست واسه عضویت داشته ایم اما نه حتماً از طرف استارت آپا. به هر حال شرکتای بزرگی که در مورد بانکداری الکترونیکی فعالیت می کنن در همین کمیسیون قرار می گیرن. ما به معنی گسترده Financial Technology به این کمیسیون نگاه می کنیم نه فقطً PSPا یا استارت آپا. وقتی که ترکیبِ فین تکا، PSPها و شرکتای بزرگ بخش بانکداری الکترونیکی -که کار Core Banking رو انجام میدن- کنار هم قرار بگیرن، می تونه یه مجموعه مناسب رو تشکیل بده و درخواست واسه عضویت در اون تا الان زیاد بوده.»