فناوری

چطور پلی استیشن ۴ را به اینترنت متصل کنیم؟

قابلیتای آنلاین و چندنفره، به عضو جداناپذیری از دنیای بازیای ویدیویی امروزی تبدیل شدن و باید اعتراف کرد که تجربه این عناوین به همراه دوستان، گاه به مراتب از تجربه بخش داستانی و تک نفره لذت بخش تره.

احتیاجی به اشاره نیس که واسه تجربه گروهی بازیا، باید به اینترنت وصل بود و روشای مختلفی هم واسه ایجاد این اتصال هست که شاید واسه کاربران تازه کار خیلی معنی نباشن. پس در این مطلب می خوایم چگونگی اتصال کنسول پلی استیشن ۴ رو به اینترنت آموزش بدیم.

کنسول پلی استیشن ۴ سونی رو میشه از دو روش Wi-Fi و کابل Lan (یا اترنت) به اینترنت وصل کرد. واسه شروع کار لازمه به بخش تنظیمات (Settings) در پلی استیشن ۴ برید و بعد گزینه «راه اندازی اتصال اینترنت» (Set Up Internet Connection) رو انتخاب کنین.

اتصال با کابل لن (اتصال سیمی)

کابل لن مودم رو به صورت مستقیم به پورت اترنت پلی استیشن ۴ در پشت بدنه وصل و بعد گزینه «Use a LAN Cable» رو روی کنسول انتخاب کنین. دو گزینه Custom و Easy رو پیش روی خود می بینین که با انتخاب گزینه Easy، اتصال به صورت خودکار برقرار می شه.

اتصال با وای فای (اتصال بی سیم)

پس از ورود به تب Set Up Internet Connection، گزینه Use Wi-Fi و بعد Easy رو انتخاب کنین تا لیست شبکه های وای فای در دسترس به نمایش در بیاد. شبکه ای که می خواین به اون وصل شید رو انتخاب و در صورت نیاز، رمز عبور رو وارد کنین.

  • تنظیمات اتصالات می تونه بسته به چگونگی راه اندازی شبکه یا دستگاهی که استفاده می کنین متغیر باشه.
  • در پاره ای از اوقات ممکنه نیازمند وارد کردن اطلاعات اضافه مانند پروکسی سرور یا نشانی IP باشین. این اطلاعات رو از سرویس دهنده اینترنت خود دریافت کرده و بعد با انتخاب گزینه Costum به هنگام راه اندازی اتصال، اونا رو وارد کنین.

تست اتصال به اینترنت

واسه بررسی وضعیت اتصال پلی استیشن ۴ به اینترنت، وارد تب «Settings» شید و بعد گزینه های «Network» و «Test Internet Connection» رو انتخاب کنین. در این صفحه، اطلاعاتی به نمایش در میاد که به توضیح زیره:

Obtain IP Address: وضعیت آی پی نشانی تعیین شده واسه شبکه

Internet Connection: وضعیت اتصال به اینترنت

PlayStation Network Sign-In: وضعیت ورود به حساب کاربری پلی استیشن نتوورک

Nat Type: نَت تایپ به به چگونگی اتصال پلی استیشن ۴ به اینترنت می گن. از این اطلاعات میشه واسه تشخیص سهولت یا سختی اتصال پلی استیشن ۴ به دیگر کنسولای پلی استیشن ۴ هنگام به کار گیری قابلیتای ارتباطی بازیا استفاده کرد.

  • Type 1: سیستم به صورت مستقیم به اینترنت وصل شده.
  • Type 2: سیستم از راه روتر به اینترنت متصله.
  • Type 3: سیستم از راه روتر به اینترنت متصله.

اگه شبکه اینترنت شما Type 3 باشه، احتمال داره ایجاد رابطه با سیستمای پلی استیشن ۴ دیگه غیرممکن باشه یا بعضی قابلیتای شبکه «محدود» باشن. در ادامه توضیحی واسه حل این مشکل ارائه می کنیم.

Connection Speed (Download): سرعت حدودی که پلی استیشن ۴ دیتا رو از اینترنت دریافت می کنه.

Connection Speed (Upload): سرعت حدودی که پلی استیشن ۴ دیتا رو به اینترنت می فرستد.

نکته: سرعتای آپلود و دانلود فقطً تخمینی هستن. سرعت واقعی می تونه بسته به سرورها و ترافیک شبکه متغیر باشه.

محال بودن اتصال به پلی استیشن نتوورک

وقتی که شما از پلی استیشن ۴ در دفتر کار یا اماکن دیگری که شبکه اینترنت به اشتراک گذاشته استفاده می کنین، فایروال یا تصمیمات امنیتی دیگه ممکنه از اتصال سیستم به پلی استیشن نتوورک جلوگیری کنه. در صورت بروز این مشکل، باید از شماره پورتای زیر استفاده کرد که واسه اتصال پلی استیشن ۴ به پلی استیشن نتوورک استفاده میشن.

  • TCP: 80, 443, 3478, 3479, 3480
  • UDP: 3478, 3479

واسه فعالیتای آنلاین مثل رقابت با بقیه بازیکنان وقتی که سیستم به صورت مستقیم به یه پلی استیشن ۴ دیگه متصله، هر بار هنگام اتصال، شماره پورت متفاوتی استفاده میشن.

مشاهده وضعیت سرویسای پلی استیشن نتوورک

واسه مشاهده وضعیت سرویسای پلی استیشن نتوورک، به Settings > Network برید و گزینه «View Status of PlayStation Network Services» رو انتخاب کنین. در پاره از ای اوقات، سرویس پلی استیشن نتوورک ممکنه به خاطر تعمیرات احتمالی سرور، واسه ساعاتی از دسترس خارج شه و بهترین راه واسه تشخیص قطعی رسمی سرویسا، یا بروز مشکلات در شبکه اینترنت شما، به کار گیری این گزینه س.

مشاهده وضعیت اتصال

واسه مشاهده وضعیت اتصال اینترنت و تنظیمات فعلی شبکه به Settings > Network برید و گزینه «View Connection Status» رو انتخاب کنین.