پایان نامه رایگان درمورد اخلاقي، ، انساني

به ‏طور كلي، قرآن و سنت پيغمبر نه تنها انتقامگيري و شكنجه و اسراف در قتل را در زمان پيروزي اجازه نمي‏دهد، بلكه با هر فكر برتري جويي شخصي و خودخواهي شديدا مخالف است؛ و اين مطلب به روشني از سوره‏اي كه در پايان يكي از فتوحات رسول اكرم نازل شده، استفاده مي‏شود:
“إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَ الْفَتْح‏، چون ياري خدا و پيروزي فراز آيد، وَ رَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ في دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا و مردم را ببيني كه فوج فوج به دين خدا در مي‏آيند، فَسَبِّحْ بحَِمْدِ رَبِّكَ وَ اسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّابَا. پس پرودگارت را آن گونه که فرمان داده ستايش کن و از او آمرزش بخواه كه او توبه‏پذير است.”
(نصر/1 ـ3 )
بدين‏ترتيب، صفحهي آخر جنگهاي پيغمبر، به صفحهي اول دعوت او برمي‏گردد و معلوم مي‏شود كه جنگهاي اسلام براي كشورگشايي و فرمانروايي و انتقامجويي يا تحميل عقيده و برتري‏طلبي نبوده است.
خلاصه اينکه جنگ و خونريزي از نظر اسلام منفور است و تا مجبور نشود، به آن اقدام نمي‏كند و در صورت اقدام نيز فقط به اندازهي ضرورت بهره‏برداري مي‏كند و در همه ‏حال، مسلمانان را به مراعات اصول اخلاقي و انساني دعوت مي‏نمايد. اينك به ذكر مواردي از برنامه‏هاي اخلاقي و انساني جهاد مي‏پردازيم:
1 ـ رعايت حق مصونيت افراد در جنگ‌ها
]]>

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *