فناوری

میلیاردرهای دنیای تکنولوژی چگونه در تلاش برای مقابله با «مرگ» هستند؟

حتی خوشبین ترین رهبرای دنیای امروز تکنولوژی مثل Peter Thiel، Larry Ellison، سرگئی برین و لری پیج هم می دونن که زندگی ابدی، هدفی تقریبا شدنی نیس؛ با این حال بازم می خواد «مرگ» رو شکست بدن یا دست کم، راهی پیدا کنن تا اونو به تاخیر اندازند.

جستجو واسه پیدا کردن راه حلی جهت زندگی ابدی، از صدها سال پیش مهم بوده، نکته هم البته در اینه که تا کنون هیچ راه حلی یافت نشده. دست کم ولی از سال ۱۸۴۰ میلادی تا حالا، امید به زندگی از ۴۰ الی ۴۵ به ۸۰ سال پیشرفت یافته و میشه گفت دوبرابر شده. انگار حالا دو برابر دو قرن پیش عمر می کنیم، یا دست کم امید داریم که عمر کنیم.

سوال اصلی اینجا مطرح می شه: میشه دوباره هم این اندازه رو تقریبا دو برابر کرد و به ۱۵۰ سال رساند؟ با سایت ما همراه باشین.

واشنگتن پست گزارش میده که در سال ۲۰۰۴، بعضی از غولای دنیای تکنولوژی با محققان برجسته یه میهمانی شام برگزار می کنن تا در مورد همین مسئله گفتگو کنن.

میشه امید به زندگی رو به ۱۵۰ سال بالا برد؟ 

خانوم Ariana Eunjung Cha، نویسنده مقاله واشنگتن پست می نویسه که این میلیاردا فقط پول ندارن، اونا با قدرت پول خود تا حالا تونسته ان به علم پزشکی مدرن، تغییرات ژنتیکی، برنامه ریزی بهتر مغز آدم و کامپیوترهایی پر قدرت که می تونن محاسباتی دیوونه وار رو بکنن، دست پیدا کنن.

در زمونه فعلی، بیشتر از هر مقطع دیگری در تاریخ، در مورد رمز و راز بدن آدم میدونیم؛ اطلاعاتی که تا یه دهه پیش وجود نداشتن.

Cha می نویسه: «هدف اونا اینه که از تکنولوژی خود -چیپ، نرم افزار و الگوریتما- تا حد امکان استفاده کنن تا بتونن رمز و رازهای نهفته و چگونگی کارکرد بدن پیچیده ترین موجود هستی، آدم رو پیدا کنن.»

حال بیایید بعضی از اقدامات افراد رده اول دنیای تکنولوژی در مورد مقابله با مرگ و یا مقابله با بیماریای خطرناک رو مورد بررسی بذاریم.

  • Larry Ellison، بنیانگذار اوراکل: ایشون تا کنون  ۴۳۰ میلیون دلار رو در راه تحقیقاتی که از پیری جلوگیری می کنن اهدا کرده. ایشون میگه: «مرگ هیچ وقت برام معنی نداشته؛ چیجوری یه شخص می تونه امروز باشه و فردا از دیدگانمان غیب شه؟»
  • در سال ۲۰۱۳، یکی از موسسان گوگل به نام لری پیج Calico رو ساخت. شرکتی که اومده تا از پیر شدن جلوگیری به عمل آورد. بودجه ای که پیج واسه این شرکت در نظر گرفته و در اختیار اون گذاشته هم ۷۵۰ میلیون دلاره.
  • Peter Thiel (یکی از موسسان PayPal در کنار ایلان ماسک)، Breakout Labs رو بنا نهاده تا به علوم پیشرفته تر از زمان فعلی و ایده هایی بلندپروازانه، جامه عمل بپوشونه. مثلا الان پروژه ای در دست تحقیقه که بتونه از راه استخون، دوباره بافتای ریشه ای تولید کنه و در آخر از اون در راه بازسازی بافتای سلولی که با افزایش سن رو به نابودی می رن استفاده شه.

  • زیست شناسی به نام «پاملا امیدیار» و همسر ایرونی اش، «پیرمراد امیدیار»، یکی از موسسان eBay، میلیونا دلار صرف تحقیقاتی کردن که در سالای گذشته دور محور این موضوع قرار داشته که به چه دلیل پس از درمان بعضی از بیماریا در بعضی افراد، همون مریضی دوباره به سراغشون میاد.
  • سرگئی برین که پس از انجام آزمایشاتی مشخص شده که داری ژنیه که ممکنه در آینده به مریضی پارکینسون گرفتار شه، ایشون مبلغی برابر ۱۵۰ میلیون دلاری اهدا کرده تا روی DNA اش آزمایشاتی انجام شده تا در آخر این ژن حذف شه. ایشون البته میگه این تلاشا بعد می تونن به شکل یه تحقیق در مورد همین مریضی در آیند.
  • مارک زاکربرگ و همسرش Priscilla Chan، به همراه سرگئی برین و همسر سابقش Anne Wojcicki جوایزی رو با عنوان Breakthrough Prizes طراحی کردن و هر سال شش جایزه ۳ میلیون دلاری به شش طرح برتر در میدون های علمی اهدا می کنن.

Peter Thiel

بعضی از این موضوع ترس دارن که در آخر و در زمان به آخرسر رسیدن این تحقیقات، جهان پر از افراد سالخورده شده و تحت پوشش قرار دادن اونا هم تبدیل به چیزی مشکل شه. یه سریای دیگه می گن که زندگی کردن زیادتر از اندازه فعلی، برتری خاصی نداشته و افراد بیشتر عمر می کنن اما تا در آخر به وسیله مریضی، مغز و یا بدنشون از بین بره.

میلیاردرهای دنیای تکنولوژی اما فکر می کنن که به همه این مشکلات میشه غلبه کرد. Peter Thiel عقیده داره در آخر میشه «بزرگترین دشمن آدمی»، یعنی مرگ رو شکست داد.