دیجیتال مارکتینگ و سئو

معرفی سایت های دزد محتوا به گوگل

سایت منبع یا دزد محتوا؟

یکی از مشکلات اصلی وبمستران و آدمایی که در مورد تولید و منتشر کردن مطالب اختصاصی فعالیت میکنن سایتایی هستن که دارای رتبه و رنک مناسب در نتایج جستجوی گوگل بوده و خیلی راحت با کپی کردن مطالب، مخاطب بیشتری رو واسه خود جذب میکنن.  با یه نگاه گذرا به فرومای تخصصی سئو در ایران میفهمیم که سوال خیلی از کاربران اینترنتی همینه که:

به چه دلیل سایتای بزرگ با کپی کردن مطالب هر روز بازدید کننده بیشتری جذب میکنن و بوسیله گوگل جریمه نمی شن؟

به چه دلیل مطلبی که بوسیله من جفت و جور و منتشر شده جایگاه پایین تری نسبت به سایت کپی کننده در نتایج جستجوی گوگل داره؟

در بیشتر موارد وقتی شما عنوان مطلب خود رو در گوگل جستجو میکنین میفهمید که جایگاه اونا در نتایج جستجوی گوگل از سایت شما بهتر بوده و در عمل نه فقط بوسیله گوگل جریمه نمی شن بلکه ممکنه سایت شما به عنوان کپی کار شناخته شه!

پادکست

 

توجه بیشتر گوگل به سایتای دزد محتوا

مت کاتس مدیر ارشد مقابله با اسپم گوگل در صفحه توییتر شخصی خود اعلام کرده که طرح جدیدی واسه مقابله با این سایتای به اصطلاح منبع در نظر داره و از وبمستران درخواست کرده تا از راه فرمی مشخص اونا رو به گوگل معرفی کنن. این سایتا که به اصطلاح Scraper خونده می شن هدف بعدی الگوریتمای گوگل هستن وشاید زمان اون رسیده که انتقام زیانای وارد شده به خود رو از اونا بگیرین!

سایت Scraper

در این فرم چند مورد اصلی از شما در خواست میشه تا بوسیله تیم مقابله با اسپم گوگل بررسی شن:

  1. نشانی صفحه ای از سایت شما که مطلب خود رو در اون منتشر کردین.
  2. نشانی صفحه ای که محتوای شما رو کپی کرده.
  3. نشانی صفحه یافته های جستجو که نشون می ده این سایت رتبه بهتری نسبت به شما کسب کرده.
  4. و در آخر پذیرش شرایط و قوانین کامل کردن فرم.

پشنهاد می دیم که در زمان تکمیل این فرم به حساب کاربری خود در گوگل مانند جیمیل وارد شده باشین چون درخواست شما جنبه رسمی تری داره. قبل از تکمیل این فرم باید بدونین که سایت Scraper دقیقا به چه سایتی میگن و در چه مواردی باید از این فرم استفاده کرد.( فرم معرفی سایتای کپی کننده مطالب)

چه سایتایی رو میشه به عنوان Scraper گزارش داد؟

با در نظر گرفتن تعریفی که در سایت ویکی پدیا از سایتای Scraper یا جمع کننده محتوا از اینترنت، ارائه شده. سایتایی که محتوای خود رو از سایتای دیگه جمع آوری میکنن و هدف اونا در آخر جذب مخاطب بیشتر و فروش تبلیغات در سایته Scraper خونده می شن. این سایتا عموما با ارائه تبلیغات یا فروش بک لینک در سایت خود به بهتر شدن رنک سایتای دیگه کمک کرده و از این راه درآمد کسب میکنن.

خیلی از سایتا فکر میکنن که با قرار دادن عبارتی مانند منبع:وبسیما در پایین مقاله کلیه حقوق مادی و الهی نویسنده اصلی رو رعایت کردن ولی در عمل قرار دادن یه عبارت کوتاه که به سختی هم دیده میشه نمی تونه تضمینی واسه اطلاع مخاطبین از نویسنده اصلی اون متن باشه. دست کم کاری که میشه واسه حفظ حقوق بقیه انجام داد اون هستش که شما لینک صفحه منبع (تنها نام منبع کافی نیس) رو در پایین مقاله بذارین و در روش اصولی، بهتره که شما توضیحاتی در مورد سایت منبع و نویسنده اصلی در پایین صفحه اضافه کنین.

نام سایتا با در نظر گرفتن نبود آشنایی بعضی دوستان با عبارت دزد محتوا حذف گردید! دزد محتوا جانشین عبارت Scraper در زبون انگلیسیه و معنی اون به سایتایی برمیگرده که مطالب خود رو از منابع دیگه و از سایتای اینترنتی جمع آوری میکنن. با در نظر گرفتن نبود وجود قانونی مشخص واسه حق کپی رایت در ایران و حتی جهان این موضوع  نیمتواند پیگرد قانونی مشخصی بهمراه داشته باشه. خود سایتای گوگل و یاهو هم انگار در حال انجام این کار هستن ولی با در نظر گرفتن روش کارکرد اونا و هدف اصلی موتورهای جستجو از خوانش صفحات سایتا، این واسه همه قبول شده.

با این تعریف سایتایی مانند X، Y، Z و W اگه به روند کاری الان خود ادامه همه در آینده با مشکلات بزرگی مواجه می شن ولی سایتایی مانند A، B و C که مطالب اختصاصی و تخصصی ارائه میدن و درآمد خود رو از تبلیغات کسب میکنن بازم جایگاه مناسب و واقعی خود رو حفظ می کنن.

اگه شمام با مشکلاتی اینجور مواجه شدین بهتره که همین امروز این فرم رو تکمیل کنین تا شاید در آینده به جایگاه واقعی خود در نتایج جستجوی گوگل برگردین و درس خوبی به آدمایی که خیلی راحت از زحمات شما در جهت منافع شخصی خود بهره میبرن داده باشین.