دیجیتال مارکتینگ و سئو

محتوای تکراری و جریمه سایت

جریمه سایت بدلیل محتوای تکراری

یکی از سوالات عادی در انجمنای گفتگو و تالارهای سئو چگونگی جریمه گوگل واسه سایتهاییه که محتوای تکراری ارائه میدن و بعبارت دیگه کاری جز کپی پیست مطالب سایتهای دیگه نمی کنن. فارغ از درست یا غلط بودن این کار که شخصا شدیدا با اون مخالف هستم، بعضی وقتا خودمون همین کار رو با سایت خود انجام می دیم. یعنی شما یه مطلب یا نوشته رو انتشار میدین ولی با چند نشانی جور واجور در همون سایت که میتونه از نظر گوگل برابر با منتشر کردن محتوای تکراری در سایت باشه.

این اتفاق بدلیل اشتباه در کدنویسی اولیه و یا نبود رعایت اصول سئو پیش میاد و نتیجه ای جز جریمه سایت بوسیله الکوریتم گوگل پاندا و حذف صفحات شما از گوگل نخواد داشت. هیچی بدتر از اون نیس که سایت شما بدلیل یه محتوای به درد بخور و غیرتکراری جریمه شه. پس بیایید در اول معنی محتوای تکراری یا همون Duplicate Content رو بهتر بشناسیم.

پادکست

محتوای تکراری چیه؟

هر مطلب یا نوشته روی سایت شما که دقیقا مشابه مطالب سایتهای دیگه و یا حتی بقیه صفحات سایت خودتون باشه، از دید گوگل محتوای تکراری یا کپی شناخته میشه. مثلا:

مقاله شما مثل در سایت دیگری کپی و منتشر شه.

  • صفحه اصلی سایت شما چندین نشانی جدا از هم داشته باشه، مانند: http://site.com، http://www.site.com و http://www.site.com/index.php. تعیین دامنه اصلی سایت واسه جلوگیری از این اتفاق اهمیت خاص ای داره.
  • صفحاتی مانند اجناس فروشگاهی که با تغییر ویژگی محصول (اندازه، رنگ و …) به نشانی جدیدی منتقل می شن. مثل http://yoursite.com/product و http://yoursite.com/product?sessionid=5486481
  • صفحاتی که دارای حالات تنظیم متنوعی مانند نمایش به شکل جدول یا لیست هستن و با تغییر اون نشانی صفحه هم تغییر میکنه.
  • سایتهایی که گزینه ای واسه پرینت صفحه در نظر گرفتن ولی با کلیک روی اون یه صفحه جدید با آدرسی متفاوت و محتوای تکراری باز میشه.
  • آدرسایی که قبل از ورود به حساب کاربری با http و بعد از اون با https فراخوان می شن.

محتوای غیرتکراری چیه؟

  • محتوای غیرتکراری یا به درد بخور میتونن برگرفته از دیگر سایتها باشن ولی موجب جریمه سایت شما نگردند، واسه اینکار باید اصول نگارشی و حق کپی رایت رو رعایت کنین.
  • متن یا پاراگرافی که به شکل نقل قول در سایت میارید حتی اگه مثل کپی باشه محتوای تکراری نخواد بود، به شرطی که منبع اون رو هم ذکر کنین.
  • تصاویر سایتهای دیگه یا تصویری از سایت خودتون که در چند صفحه استفاده شده محتوای تکراری نیس چون هنوز گوگل قادر به درک و تشخیص اون نیس. ولی بهتره که تصاویر رو با ذکر منبع استفاده کنین تا بر اعتبار سایت خود پیش گوگل و بینندگان سایت اضافه کنید.
  • اینفوگرافیک و ویدئوایی که با کدهای فراخوان درست و از منبع اصلی در سایت یا مطالب خود قرار میدین هم هیچ گونه جریمه ای واسه شما بهمراه نخواد داشت.

تاثیر محتوای تکراری بر سئو

معمولا زمانیکه روباتهای گوگل با محتوای تکراری و برابر در چند سایت مواجه می شن، نشانی معتبرترین سایت و اون مطلبی که در تاریخ قدیمی تری منتشر شده رو نشون میدن و بقیه رو از چشم بیننده مخفی میکنن. فقط اگر از گوگل بخواین یافته های مخفی شده رو به شما نشون می ده. در بعضی موارد ممکنه هر دو صفحه برابر رو از یافته های خود خارج کنه. در این شرایط مطالب شما ایندکس میشه، ولی هیچ وقت به کاربران پیشنهاد نمیشه و جایی در نتایج جستجوی گوگل نخواد داشت.

محتوای تکراری

پیغام گوگل واسه محتوای تکراری

از طرف دیگه با زیاد شدن صفحات سایت زمانیکه رباتهای گوگل واسه شناسایی و ایندکس اونا صرف میکنن زیاد می شه، و با در نظر گرفتن اینکه زمان معینی رو در سایت شما هستن امکان بررسی تموم صفحات و مطالب جدید رو ندارن. چون زمان خود رو صرف بررسی آدرسا و محتوای تکراری میکنن.

زمانیکه یه لینک ورودی یا همون بک لینک به یه صفحه با چندین نشانی میرسه، ارزش اون به همون اندازه تقسیم میشه. بعبارت دیگه یه بک لینک از صفحه ای با پیج رنک ۴ به سایت شما با دو نشانی جور واجور (مانند http://site.com و http://www.site.com) همونقدر اثر میذاره که یه بک لینک از صفحه ای با پیج رنک ۲ به سایتی با نشانی یکتا.

حتما با کم شدن رتبه صفحات شما از گوگل و یا حذف صفحات ایندکس شده، بازدید شما شدیدا کاهش پیدا می کنه، ولی اگه از اول با همین سیستم مشغول به فعالیت بودین؛ شاید زحمات زیادی رو هدر داده باشین و در عمل بازدهی و اعتبار سایت شما تا الان باید به مراتب بیشتر از این بوده باشه. فرض کنین تعداد بازدید سایت شما از راه گوگل به دو یا سه برابر زیاد شه، فکر میکنین تا چه اندازه بر درآمد و بازدهی سایت شما تاثیر گذاره؟

در مقالات بعدی روشی واسه شناسایی صفحات تکراری و چگونگی مخفی کردن اونا از گوگل تقدیم حضورتون می کنیم. تا اون زمان اگه احساس میکنین که با مشکل مشابهی برخورد کردین می تونین سوالات خود رو در همین مقاله از کارشناسان وبسیما سوال کنین.