علل عدم حضور نظامی ناتو در خاورمیانه و شرایط تسهیل کننده حضور این اتحادیه در آینده- قسمت ۱۵

خود را با تجزیه و تحلیل منشور سازمان پیمان آتلانتیک شمالی آغازمی نماید که در آن ۱۴ ماده منشور مورد توجه قرار می گیرد. ناتو برای دخالت در هر منطقه به این مواد استناد می نماید. به عنوان مثال در حمله آمریکا به افغانستان ماده ۵ یعنی دکترین همه بر علیه یکی مورد استناد قرار گرفت و یا در بحران سوریه،با سقوط هواپیمای ترکیه ناتو ماده ۴ به شرح زیر را مورد استناد قرار داد:
The parties will consult together whenever In the opinion of “ any of them The Territorial integrity Political independence or Security of any of the parties is threatened.”
“ هر گاه به نظر هر یک از طرف های معاهده یکپارچگی سرزمینی،استقلال سیاسی یا امنیت هر یک از طرف ها مورد تهدید قرار گرفته باشد با یکدیگر مشاوره نمایند.”
تک تک موارد منشور ومفاهیم استفاده شده در پایان نامه مورد مطالعه قرار گرفت و سپس ادبیات موجود در خصوص ناتو بررسی شد.
ادبیات به طور کلی به ۹ محور می پردازد که در آن فلسفه وجودی ناتو،این که آیا رو به اضمحلال است یا خیر،بررسی می شود.ده ها کتاب نقد و بررسی می شودو در مجموع به خلا این ادبیات اشاره می شود.پایان نامه خاطر نشان می نماید که هیچیک از ادبیات مستقیما علل حضور ویا عدم حضور ناتو را بررسی نمی نمایدو این موضوع نوآوری پایان نامه را به خصوص در زمان ثبت آن نشان می دهد.بنابراین اهمیت،هدف،سووال و فرضیه اصلی پایان نامه به وضوح خود را پدیدار می نمایند.از این نظر موضوع حاضر حایز اهمیت است که ناتو در حساس ترین منطقه یعنی خاورمیانه، منطقه ای استراتژیک ،دارای منابع و ذخایر عظیم انرژی که از دیرباز مورد توجه قدرت های بزرگ بوده است ،حاضر می شود.سؤال اصلی در خصوص چرایی عدم حضور ناتو در خاورمیانه در گذشته و ضرورت حضور آن در عصر حاضر مطرح می گردد.رهیافت نظری پس از نگاه اجمالی به دو شاخه از نظریه های عمده یعنی نظریه های علمی و غیر علمی به دو گروه نظریه اکتفا می نماید: واقع گرایی و سازه انگاری اجتماعی. اما در عین حال بیشترین تاکید را بر واقع گرایی دارد.
هر پدیده برای خود دارای چرخه زندگی می باشد،بدین معنا که هر پدیده متولد می شود،در دامن زمان زندگی می کند و سپس فنا می شود.بنابر این تمام پدیده ها به جز خداوند قادر مطلق و متعال فناپذیر هستند.ناتو نیز به عنوان یک نهاد و سازمان محکوم به فناست. در فصل دوم پایان نامه نشان داده می شود که بر اساس ضرورت،یعنی بر اساس عرضه و تقاضا چگونه ساختار نظام بین الملل نیاز به تولد ناتو داشت و چگونه ناتو توسط قدرت مطرح در نظام بین الملل یعنی آمریکا آن را عرضه کرد. لیکن حوزه فعالیت ناتو را از آغاز تاکنون به سه دوره تقسیم کردیم:دوران جنگ سرد۱۹۹۰-۱۹۴۹،دوران پس از جنگ سرد تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، دوران پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون(۲۰۱۲). در این دوران اعضای ناتو به صورت انفرادی در خاورمیانه حاضر شدند لیکن هرگز به صورت یک نهاد و سازمان دسته جمعی مبادرت به دخالت در خاورمیانه نکردند. لیکن اینک زمینه حضور آنها آماده شده است. حضور پرتغال،هلند،فرانسه،انگلستان،آلمان و آمریکا به صورت جداگانه بررسی شد.
لذا در فصل سوم علل عدم حضور ناتو که بصورت تاریخی در فصل دوم طراحی شده بود مطالعه گردید و عوامل مذکور تک تک بررسی شد. فصل چهارم حضور خزنده ناتو به شرق به ویژه به اروپای شرقی را مطالعه نمود و زمینه برای ورود به منطقه مجاور یعنی خاورمیانه مهیا گردید. نشان داده شد که چگونه با رهبری ناتو در چهار محور در کشورهای اروپای شرقی مبادرت به دخالت نموده است.
در فصل پنجم حضور بالفعل ناتو در خاورمیانه بررسی شد و مسائل مربوط به عراق، سوریه و لیبی مورد تحلیل قرار گرفت. در مجموع نشان داده شد که سازمان پیمان آتلانیک شمالی به عنوان یک نهاد امنیتی توسط ایالات متحده آمریکا برای اجابت اهداف امریکا ایجاد شده و همانطوریکه مکتب رئالیسم استدلال می نماید، این سازمان به عنوان ابزار در وحدت آمریکا می باشد از آنجا که منطقه خاورمیانه دارای اهمیت فوق العاده بوده و از لحاظ جغرافیای سیاسی، ژئوپلتیک، اقتصاد سیاسی بین المللی و بویژه منابع انرژی از قبیل نفت وگاز نقش حیاتی در ثبات نظام بین المللی ایفا می کند و از آنجا که امنیت اسرائیل برای امریکا بسیار خطیر می باشد ایالات متحده امریکا اصل دخالت در خاورمیانه را حول پنج اصل زیر جهت حضور مورد استفاده قرار داده است:

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت ۴۰y.ir مراجعه نمایید.

عکس مرتبط با اقتصاد

 

 

  • نقض ادعایی حقوق بشر، حقوق بشر و دوستانه و دموکراسی

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *