دیجیتال مارکتینگ و سئو

طراحی سایت با CMS اختصاصی یا وردپرس؟

طراحی سایت وردپرس بهتره یا CMS اختصاصی؟

به جربزه میشه گفت یکی از بزرگترین سوالات تو ذهن مشتریان طراحی سایت انتخاب میان طراحی سایت با CMS اختصاصی یا به کار گیری سیستمای مدیریت محتوای متن باز مانند وردپرس و جوملاه. البته در این دودلی به اونا حق می دیم چون هر شرکت طراحی سایت واسه سبک کاری خود استدلالایی بیان میکنه که همه اونا میتونن درست باشن. واقعا باید بگیم هردو راه حل درست هستن ولی باید اول مشخص کنین که چیجوری سایتی مورد نظر شماس.

طراحی سایت با CMS اختصاصی چیه؟

CMS به معنی سیستم مدیریت محتوا یا همون پنل مدیریت یه وبسایته. طی سالهای گذشته CMSای بسیاری معرفی شدن که به صورت به طور کامل رایگان و متن باز در اختیار عموم قرار گرفتن. شناخته شده ترین CMSای رایگان عبارتند از وردپرس، جوملا و دروپال.  CMS اختصاصی یعنی این پنل مدیریت و معماری دیتابیس فقط واسه شما و متناسب با نیازای سایت شما طراحی شده.

امتیازات CMS اختصاصی

به طور حتم به کار گیری یه سیستم اختصاصی میتونه امتیازات زیادی به همراه داشته باشه که تلاش میکنیم مهمترین شون رو با هم بررسی کنیم.

سرعت بالاتر، انعطاف بیشتر

زمانیکه همه چیز از اول بوسیله یه طراح سایت حرفه ای و متناسب با اهداف شما اجرا میشه یعنی از هر گونه کد اضافی در صفحه و جدول بی مصرف در دیتابیس دوری شده و دسترسی به اطلاعات در سریعترین زمان ممکن اتفاق می افته. هم اینکه تسلط این فرد بر هسته ای که نوشته و ارتباطات داخلی کدها به اون کمک میکنه که در مورد ارتقای اون انعطاف پذیری بالایی داشته و امکانات متنوعی رو به اون اضافه کنه.

امنیت بالادر CMS اختصاصی

یکی از مهمترین فاکتورهایی که تو یه CMS اختصاصی همیشه مورد توجه قرار میگیره امنیت بالای اون هستش. این امنیت به وجود اومده بوسیله اختصاصی بودن کدها و نبود اطلاع بقیه از پشت پرده سایته. تصور کنین که سایت شما به زبانی جدید که هیچکی در دنیا بلد نیس نوشته شده باشه، در نتیجه جاسوسی از اون خیلی سخت هستش.

البته ذکر این نکته هم لازمه که اختصاصی بودن CMS به تنهایی دلیلی بر امنیت بالای اون نمیشه و حتی در مواردی ممکنه یه کد اختصاصی بسیار آسیپ پذیرتر از سیستمای مدیریت محتوای رایگان بکنه. سطح امنیتی کدها بستگی مستقیم به علم و تجربه تیم پیشرفت دهنده و رعایت نکات ایمنی از طرف تیم مدیریتی سایت داره.

مشکلات CMS اختصاصی در مقایسه با وردپرس

در کنار ویژگیایی مانند امنیت و سرعت که تو یه CMS اختصاصی روش زوم شده فاکتورهای دیگری هم باید در طراحی سایت در نظر گرفت که میتونن بر انتخاب شما موثر باشن. مهمترین مشکلات یه سیستم مدیرت محتوای اختصاصی به توضیح زیره:

هزینه بالا و زمان طولانی واسه طراحی سایت

تصور کنین که واسه خرید یه دست کت و شلوار به بازار مراجعه کنین یا به یه خیاط شخصی دوز، کدوم یکی هزینه بالاتری دارن؟ همین مثال در طراحی سایت هم هست. زمانیکه شما از سیستمای مدیریت محتوای رایگان استفاده میکنین قسمت بزرگی از هزینه های طراحی و پیشرفت پنلای مدیریتی رو پیش رو دارید.

در طراحی سایت با CMS اختصاصی مدت طراحی سایت شما زیاد شده و به همین نسبت هزینهاتون بیشتر میشه. ممکنه یه شرکت به شما پیشنهاد قیمتی مشابه با یه سایت وردپرسی اختصاصی واسه یه CMS اختصاصی بده، در این شرایط باید به این فکر کنین که اون CMS واسه شما اختصاصی نیس بلکه واسه اون شرکت اختصاصیه. یعنی یه CMS بوسیله یه تیم ۵ تا ۱۰ نفره اجرا شده و با عنوان اختصاصی به شما فروخته میشه، حال اینکه همین سیستم به شرکتای دیگه و زمینه های کاری دیگه هم فروخته می شه و اختصاصی بودن اون واسه شما نیس بلکه واسه شرکت تولید کننده س.

درصد به کار گیری طراحی سایت اختصاصی یا وردپرس

در تصویر بالا سهم بسیار بالای وردپرس از بازار طراحی سایت رو در مقایسه با بقیه سیستما می بینین. سیستم مدیریت محتوای وردپرس طی ۱۴ سال و با تلاش میلیونا نفر در سرتاسر دنیا به نقطه فعلی خود رسیده و موفق شده به محبوب ترین و پرکاربر ترین نمونه در مورد کاری خود تبدیل شه. همین جامعه آماری به شما نشون می ده که طراحی سایت با وردپرس چه ارزشایی واسه شما میتونه بسازه.

برآورد میشه که اجرا یه سیستم مدیریت محتوا با امکانات وردپرس بوسیله یه نفر نزدیک به ۱۰۰ سال زمان نیاز داره!

پشتیبانی ضعیف یا گرون

زمانیکه شما از یه سیستم مدیریت محتوای متن باز مانند وردپرس استفاده میکنین با جامعه ای چندین میلیونی از طراحان سایت در سرتاسر دنیا روبرو هستین. آدمایی که هر یک دارای تجربیات و تواناییای متفاوتی هستن. حال اینکه تو یه سیستم اختصاصی شما محدود به یه تیم هستین و تنها اونا میتونن درخواستاتون رو اجرا کنن.

زمانیکه شرکتای طراحی سایت با ترافیک کاری مواجه می شن یا درخواستاتون رو به تاخیر میندازن و یا هزینه بالایی واسه تغییرات کوچیک درخواست میکنن و در هر دو حالت شما شرایط سختی رو تجربه میکنین. هرچقدر این همکاری طولانی تر شه وابستگی شما به شرکت بیشتر شده و شرایط پشتیبانی سخت تر میشه. در نقطه مقابل اگه هسته سایت شما وردپرس باشه و شرکت پشتیبان خدمات مناسبی ارائه نده به سرعت می تونین یه شرکت یا نیروی کار جانشین واسه انجام درخواستای خود با قیمت مناسب پیدا کنین.

برآیند موارد گفته شده نه به این معنیه که وردپرس بهتره و نه سیستم مدیریت محتوای اختصاصی رو پیشنهاد می ده، هردو میتونن انتخاب مناسبی واسه شما باشن چون هنوز یه علت دیگه در اراده کردن شما اثر میذاره و اون چیزی نیس جز نوع کار و کاسبی شما.

CMS اختصاصی واسه چه سایتایی مناسبه؟

در این بخش سایتای پرطرفدار در فضای وب رو بررسی کرده و تصمیم میگیریم که واسه هر کدوم از اونا چه سیستم مدیریت محتوایی پیشنهاد میشه.

طراحی فروشگاه اینترنتی

یکی از نمونه های مناسب واسه به کار گیری CMS اختصاصی طراحی سایت فروشگاه اینترنتی بسیار بزرگه. معمولا سایتایی که می خوان وسعت بزرگی از اجناس رو به فروش برسونه نیازمند بستر اختصاصی واسه سایت و رابطه با بخشای مهمی مانند انبار، تحویل و پرسنلی هستن. در این شرایط پیشنهاد میشه با به کار گیری کدنویسی اختصاصی رابطه مناسب میان اونا رو ایجاد کرده و شرایط ارتقای سریع سیستم رو واسه خود بسازن.

البته این شرکتا معمولا بهتر می دونن طراحی فروشگاه اینترنتی بوسیله یه تیم داخلی و بخش IT شرکت انجام شه تا در سریعترین زمان نیازای سیستم رو برطرف کنن که نمونه بسیار موفق اون دیجیکالاه. در نقطه مقابل اگه قصد راه اندازی یه فروشگاه اینترنتی تخصصی واسه فروش اجناس در چیزای مشخص و با جامعه هدف محدود رو دارین به کار گیری وردپرس میتونه انتخابی بسیار مناسب باشه چون زمان و هزینه راه اندازی سایت در مقایسه با شرایطی که خودتون تیم سازی کنین بسیار پایین تر هستش.

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی با وردپرس

بعد از یه یا دو سال فعالیت و شناخت دقیق از بازار می تونین براساس نیازای خود یه CMS اختصاصی طراحی و اجرا کنین و در زمان طراحی این سیستم سایت شما خوب در دسترس مشتریان بوده و خدمت رسانی میکنه. سایتایی مانند کادورنگی و اسدشاپ رو میشه نسخه های موفق از راه اندازی فروشگاه اینترنتی تخصصی بر بستر وردپرس دونست.

طراحی سایت شرکتی

واسه شرکتا و مجموعه های صنعتی و تولیدی بهترین انتخاب طراحی سایت شرکتی با به کار گیری وردپرسه. این مجموعه ها معمولا امکانات پیچیده ای در پنل مدیریتی خود نیاز داشته و بیشتر به طراحی پوسته خارجی توجه میکنن. در این شرایط وردپرس کلیه نیازای شما رو برطرف کرده و طراحی یه قالب اختصاصی میتونه با هزینه ای مناسب حضور شما در اینترنت رو به بهترین شکل ممکن سازه.

طراحی سایت واسه سازمانای دولتی

سازمانای دولتی مثل فروشگاه های اینترنتی بزرگ معمولا نیازمند یه پرتال مرکزی هستن تا علاوه بر ارائه اطلاعات روی سایت خود بتونن منابع نیروی انسانی و ارتباطات داخلی رو مدیریت کنن. به همین منظور عموما به سمت شرکتایی میرن که در مورد طراحی پرتالای سازمانی و سیستمای ERP تخصص دارن.

طراحی سایتای سازمانی و دولتی با وردپرس

البته در همین سازمانا هم میشه مناسبات داخلی شرکت رو از سایت جدا کرد چون بیشتر اونا از سایت فقط واسه معرفی خود و اطلاع رسانی استفاده میکنن. میشه در اینجور شرایطی طراحی یه سایت شرکتی واسه حضور در فضای وب رو پیشنهاد کرده و مناسبات داخلی رو از راه یه پورتال سازمانی مدیریت کرد. بهترین نمونه در این مورد سایت فروشگاه زنجیره ای رفاه یا نرم افزار حسابداری هلوه.

طراحی سایتای خبری

واسه سایتای خبری عموما سئو از اهمیت خیلی بالایی بهره مند بوده و کلیه امکانات یه سایت خبری بر بستر وردپرس قابل پیاده سازیه. بسیاری تصور میکنن که سیستمای مدیریت محتوای رایگان مانند وردپرس توانایی میزبانی از سایتایی با محتوا و کاربر زیاد رو ندارن که یه باور اشتباه در فضای وب فارسیه. استفاده سایتای بزرگ خبری دنیا از وردپرس گواهی بر تواناییای اون در میزبانی از سایتای بزرگه و در داخل ایران هم سایتایی مانند فدارسیون والیبال ایران نمونه ای موفق در این مورد حساب می شن.

نمونه طراحی سایت خبری با وردپرس

طراحی سایتای  خلاقانه

سایتای خلاقانه عموما به سایتایی اشاره داره که بوسیله یه استارت آپ و با هدفی به طور کامل متفاوت اجرا می شن. معمولا در این سایتا نیازمند اجرا امکانات و قابلیتایی هستیم که در هیچ سایت دیگری موجود نیس. در این شرایط وردپرس و CMS اختصاصی وضعیت به طور کامل مشابهی داشته و هر دو نیازمند پیشرفت و خلاقیت هستن.

با در نظر گرفتن اینکه استارت آپا عموما سرمایه لازم واسه کدنویسی یه CMS اختصاصی و تشکیل تیم قوی رو ندارن در ماه های اولیه کار خود یه نسخه اولیه بر بستر وردپرس اجرا کرده و بازخورد مشتریان رو بررسی میکنن. هر زمان احساس کنن این ایده به مرحله گسترش و پیشرفت نزدیک شده تصمیم می گیرن که سایت رو روی یه CMS اختصاصی بازنویسی کنن و یا حتی با به کار گیری بستر قوی وردپرس امکانات مورد نظر خود رو به اون اضافه کنن. سایتایی مانند پین ورک و بانیلینک رو میشه نمونه هایی موفق از راه اندازی یه کار و کاسبی و ایده بر بستر وردپرس دونست.

طراحی سایت خلاقانه با وردپرس یا CMS اختصاصی

تجربیات خود از راه اندازی یه تجارت جدید با به کار گیری وردپرس یا یه CMS اختصاصی رو با ما در میان بذارین. به نظر شما چه فاکتورهای دیگری رو باید در این انتخاب مهم بدونیمش؟