دیجیتال مارکتینگ و سئو

طراحی سایت با Bootstrap، آری یا نه؟

طراحی سایت با Bootstrap

استقبال طراحان سایت از فریم ورک Bootstrap طی چند سال گذشته موجب شده که نام اون واسه همه کسائی که در بخش وب فعال هستن آشنا باشه. البته این همه گیر شدن به این معنی نیس که طراحی سایت با Bootstrap واسه همه مناسب باشه. قبل از به کار گیری بوت استرپ بهتره مشکلات و امتیازات اون رو خوب بشناسیم.

در مقالات گذشته وبسیما در مورد موضوعاتی مانند Bootstrap چیه و مقایسه بوت استرپ و متریال دیزاین صحبت کردیم. در این مقاله تلاش میکنیم نکات مثبت و منفی طراحی سایت با Bootstrap رو بررسی کنیم.

بعضی از سایتای شناخته شده و پربازدید در دنیا که از فریم ورک Bootstrap در طراحی سایت خود بهره میبرن عبارتند از؛ Paypal, Aliexpress, Shetterstock, Upwork, Netflix.

به چه دلیل طراحی سایت با Bootstrap رو انتخاب کنیم؟

واسه به کار گیری بوت استرپ دلایل بیشماری میشه یافت، بعضی از اونا اهمیت بالایی دارن و یه سری های دیگه ممکنه در کار شما مهم نباشن. در این بخش مهمترین دلایل انتخاب Bootstrap رو بررسی میکنیم.

ستون بندی در طراحی سایت با بوت استرپ

۱- ساختار جدول بندی ساده و طراحی ریسپانسیو

فریم ورک بوت استرپ براساس ساختار جدول بندی ۱۲ ستونه نوشته شده و چگونگی نمایش المانای جور واجور در موبایل و تبلت خوب پیش بینی شده. با این ساختار گرید بندی شما قادر هستین یه المان رو در سایزهای جور واجور مدیریت کنین. مثلا یه باکس محصول میتونه در دسکتاپ یه چهارم فضا رو اشغال کنه، در تبلت یه دوم و در موبایل تموم عرض صفحه رو، حتی می تونین خیلی راحت المانای جورواجور رو در سایزهای متفاوت مخفی کنین.

ساختار ۱۲ ستونه و طراحی ریسپانسیو رو میشه مهمترین دلیل افراد برا طراحی سایت با Bootstrap دونست. قابلیتی که به تنهایی سرعت راه اندازی یه سایت جدید رو تا ۳۰ درصد افزایش می ده.

۲- پیش بینی المانای جور واجور در طراحی سایت

قابلیتای بوت استرپ به ساختار جدول بندی ختم نمیشه و بقیه المانای مهم در طراحی سایت هم مورد توجه پیشرفت دهندگان Bootstrap بوده. المانایی که  خیلی راحت قابل تغییر هستن و شما می تونین اونا رو با طراحی مورد نظر خود به کاربران ارائه بدید.

مهمترین المانای پیش بینی شده بوسیله این فریم ورک عبارتند از؛ منو، دکمه، منوی آبشاری، فرما، اخطارها و پیاما، نوار پیشرفت و …

۳- افزونه های جاوا اسکریپت

علاوه بر المانای HTML و دستورات CSS پیش بینیای لازم واسه افزونه های Javascript هم در بوت استرپ انجام شده. ابزارهایی ساده ولی موثر شامل اسلایدر، تب و آکاردئون به شما کمکم میکنن به سرعت المانای Interactive رو به سایت خود اضافه کرده و خیلی راحت محتوای خود رو در صفحه مدیریت کنین.

۴- آموزشای دقیق و منابع گسترده

با یه جستجوی ساده در سطح وب میفهمید که آموزشای متنوعی واسه آموزش طراحی سایت با Bootstrap جفت و جور و منتشر شده. آموزشایی که به شما کمک میکنه جزئیات کار با این فریم ورک رو به سرعت بیاموزید. هم اینکه منابع زیادی واسه نمونه کدها و قالبای طراحی شده با Bootstrap در دسترسه که نقطه شروعی قابل تکیه واسه وبمستران هستش.

این جامعه گسترده و دسترسی به منابع بسیار حتی از امکانات هسته بوت استرپ مهم تره، چون منابعی نامحدود با سلیقهای جور واجور رو در اختیار شما قرار می ده.

به چه دلیل از Bootstrap در طراحی سایت استفاده نکنیم؟

در بخش قبلی نکات مثبت طراحی سایت با بوت استرپ رو بررسی کردیم ولی همیشه هم این فریم ورک انتخاب مناسبی واسه پروژه طراحی سایت شما نخواد بود. مثل بقیه فریم ورکا میشه نکات منفی هم واسه اون در نظر گرفت که مهمترین اونا رو در این بخش بررسی می کنیم.

به چه دلیل از Bootstrap در طراحی سایت استفاده نکنیم

۱- بوت استرپ بهترین و بهینه ترین راه نیس

یکی از مهمترین ایرادات بوت استرپ اون هستش که المانای جورواجور اون همیشه براساس استانداردهای طراحی وب و بهینه سازی نیستن. در نتیجه شما مجبور میشین از بعضی المانا صرف نظر کنین یا تغییراتی اساسی در اونا بسازین.

یکی از مشکلات بوت استرپ به کار گیری کلاس بندیای زیاد و بعضی وقتا بیشتر از اندازه س. مثلا ممکنه واسه یه دکمه ساده در صفحه شما مجبور به به کار گیری ۴ کلاس جور واجور بشوید و همین امر نسبت متن به کد در صفحات شما رو کم می کنه.

۲- کدهای Bootstrap واسه یه طراحی سایت عمومی سنگینه

فریم ورک بوت استرپ در نقطه راه اندازی همراه با ۱۲۶ کیلوبایت css و ۲۹ کیلوبایت javascript هستش. اگه شما از font-awesome هم استفاده کنین این عدد خیلی بیشتر می شه. این اعداد وقتی رو مخه که بدونین بیشتر کدها واسه المانا و شرایطی نوشته شده که ممکنه هیچوقت در پروژه شما استفاده نشن.

به این اعداد باید کدنویسیای انجام شده واسه طراحیای اختصاصی و جفت و جور خروجی متناسب با طرح اولیه رو هم اضافه کنیم. در نتیجه سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت داره ولی تعداد خیلی از کاربران به دلیل سرعت پایین ممکنه سایت شما رو ترک کنن.

۳- Bootstrap خلاقیت رو از شما میگیره

طراحی سایت به دو بخش اصلی تقسیم میشه طراحی و کدنویسی، واسه ایجاد یه خروجی ایده آل باید هردو خوب کار خود رو انجام داده و البته هماهنگ با همدیگه باشن. وقتی که طراح شما محدود به طراحی سایت با Bootstrap باشه ناخودآگاه از خلاقیت خود کم می کنه تا المانای سایت متناسب با امکانات این فریم ورک باشه.

خیلی از وبمستران فکر می کنند که طراحی سایت با Bootstrap موجب شده سایتای بسیاری در اینترنت مثل همدیگه و در نتیجه کسل کننده باشن. ایرادی که تا حد بسیار زیادی وارده.

به کار گیری بوت استرپ نباید موجب از بین رفتن خلاقیت شما شه، هدف به کار گیری اون افزایش سرعت کدنویسیه ولی این موضوع نباید موجب تغییر در طراحیاتون شه.

از بوت استرپ استفاده کنیم یا نه؟

تموم مواردی که واسه نکات مثبت و منفی طراحی سایت با Bootstrap گفتیم ممکنه واسه شما کم اهمیت یا پر اهمیت باشن. پیشنهاد ما اون هستش که قبل از استفاده، این وسیله رو خوب بشناسیم.

اگه تازه کارین یا خیلی حرفه ای بوت استرپ بهترین انتخاب واسه شماس!

  • واسه تازه کارا، بوت استرپ المانای HTML بسیاری رو پیش بینی کرده و طراحی ریسپانسیو رو بسیار ساده کرده. به اونا کمک میکنه سریع و قابل اعتماد باشن.
  • واسه حرفه ای هم برخورداری از یه فریم ورک محترم و شناخته شده میتونه نقطه قوت حساب شه. حرفه ایا خیلی راحت نکات منفی طراحی وب با بوت استرپ رو رفع میکنن و از ویژگیای مثبت اون بهره میبرن.

الان نزدیک به ۸۰ درصد نمونه کارای طراحی سایت وبسیما با به کار گیری فریم ورک بوت استرپ انجام میشه.

تجربیات خود از بوت استرپ، ویژگیا و محدودیتاشون رو با ما در میان بذارین. به کار گیری این فریم ورک تاثیر مثبتی در کار شما داشته یا مشکلاتی پیش بینی نشده رو جفت و جور کرده؟