فناوری

رویداد CES 2018؛ مراسم تدفینی برای کورتانا؟

در اتفاق CES امسال که هم  حالا در حال برگزاریه، خیلی از ارائه دهندگان اسپیکرهای هوشمند و هم خودرو سازه ها، اجناس خود رو براساس دستیارهای صوتی هوشمند گوگل و هم الکسای آمازون معرفی کردن. حتی اپل هم از مدتا پیش دستیار سیری رو روی گجتای خود ارائه کرده. به نظر می رسه دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت، کورتانا خیلی از طرف تولید کنندگان مورد استقبال قرار نمی گیره.

یکی از خبرنگاران سایت خبری ZDNet که عقیده داره اتفاق CES امسال مراسم تدفینی واسه کورتاناه، تازگیاً در جریان گزارش گذشته مایکروسافت و مصاحبه با سخنگوی این شرکت وضعیت شرکتای استفاده کننده از این دستیار رو بررسی کرده.

شرکت ساکن ردموند تازگیاً از همکاری خود با شرکت «Johnson Controls» پرده ورداشته. اینجوری امکان کنترل ترموستاتای این شرکت از راه دستیار کورتانا جفت و جور می شه. هم اینکه لیست بقیه کمپانیای شریکی که تجهیزاتی با پشتیبانی از کورتانا رو ارائه میدن اینجوری اعلام شده:

 • Allwinner که چیپستای دارای چهار هسته پردازشی خود رو واسه استفاده در دستگاه های شخص سوم براساس اینترنت اشیا پیشرفت داده.
 • سیناپتیکس که طرحای منبع واسه لوازم اینترنت اشیا، اسپیکرهای هوشمند و … رو تولید می کنه.
 •  TONLY  که یه شرکت فروشنده طرحای مرجعه که امکان کار کردن اسکایپ با کورتانا رو جفت و جور کرده.
 • کوالکام که طرحای منبع واسه سیستمای براساس صدای هوشمند و هم پلتفرمای براساس شبکه های توری رو که در کورتانا به کار می رن ارائه می کنه.

براساس مصاحبه ای که با یکی از سخنگویان مایکروسافت انجام شده علاوه بر این اسما که شرکای تجاری مایکروسافت هم جهت با پیشرفت روند اتوماسیون خونهای هوشمند هستن، اسمای زیر دیده میشه:

 • Ecobee
 • Geeni
 • Honeywell Lyric
 • IFTTT
 • LIFX
 • TP-Link Kasa
 • Honeywell Total Connect Comfort

طبق ادعای سخنگوی این شرکت، کورتانا الان از چراغای هوشمند، سوییچای هوشمند و ترموستاتای تموم تأمین کنندگان پشتیبانی می کنه. البته یادآوری می کنیم که وعده اتحاد کورتانا و الکسا که به وسیله مایکروسافت و الکسا اعلام شده بود و قرار بود تا انتهای سال ۲۰۱۷ محقق شه، هنوزم حاصل نشده.

آمازون هم در تلاشه تا با همکاری سازندگاه کامپیوترای شخصی اپلیکیشن خاصی واسه ارائه الکسا روی ویندوز ۱۰ ارائه کنه. البته از اونجایی که کورتانا روی ویندوز ۱۰ به صورت پیش فرض ارائه می شه، دستیار آمازون قرار نیس در این سیستم عامل جانشین کورتانا شه.

با این حال سخنگوی مایکروسافت اصرار داره که این شرکت نمی خواد دستیار صوتی هوشمند کورتانا رو رها کنه. اون در این مورد میگه:

جدا از دستگاه یا متن (منظور متن بیانیه گزارش اولیه مایکروسافت در مورد شرکای مربوط به کورتانا)، هدف ما ارائه کورتانا در هر جاییه که نیاز به دستیار داشته باشین، چه در کامپیوتر شخصیتون، تلفن، اکس باکس، هدستای واقعیت ترکیبی، اسپیکرهای خونگی هوشمند، ترموستاتا یا هر دستگاه دیگری. در سال جاری دستگاه ها و سرویسای بیشتری رو می بینین که با کورتانا کامل شدن.

در آخر به نظر می رسه گذشت زمان در ماه های آینده مشخص می کنه که مایکروسافت تا چه حد می تونه سازندگان رو به تعبیه دستیار صوتی هوشمند خود در گجتا تشویق کنه و از طرف دیگه کاربران به به کار گیری این دستیار و جایگزینی اون با بقیه نمونه های ارائه شده از طرف رقبا روی خوش نشون میدن؟