فناوری

دنیز خودرو اتومبیل‌های ثبت نام شده را تحویل نداد

«نه پولمون رو میدن نه خودرویی که وعده اش رو داده بودن، از ۲۰ اردیبهشت ماه تا به امروز هم منو دواندند و امروز فردا می کنن. اول افتاد اول تیر، بعد افتاد ۲۸ مرداد. در اون تاریخ با مدیرعامل شرکت در همین دفتر چایی خوردیم و معاونش راضی ام کرد که بیخیال دریافت پولم بشم و کمی صبر کنم تا خودروام رو تحویل بگیرم. اواسط شهریور گفتن که در ۳۱ شهریور قراره طی مراسمی ۲۰۰ خودرو به همه ثبت نام کنندگان اهدا شه و در این مراسم خبرنگاران هم هستن. ۳۱ شهریور رسید و اومدیم که خودرویمان رو بگیریم، ولی کرکر ها پایین بود و یه شماره خط اعتباری رو واسه پیگیری نوشتند که هیچ جوابی نمی ده. به خدا من و همسرم از نون شبمان زدیم و هرچه سرمایه داشتیم دادیم به اینا آقا.» اینجاس که بغض ترکیده اش مانع ادامه حرف هاش می شه؛ ظهره و من پیش معترضینی هستم که میلیونا تومن پولشون رو به دنیزخودرو دادن و هیچ خودرویی دریافت نکرده ان و مشخص هم نیس که عوامل و رییس مجموعه کجا هستن.

زن و شوهر ۵۰ میلیون پول به موسسه دادن و دیگری ۲۰ میلیون و یکی دیگه ۱۵۰ میلیون. میانگین نفری ۵۰-۶۰ میلیون پول به این شرکت دادن و همه هم وعده گرفتن که ۳۱ شهریور درزمان یه مراسم باشکوه در برابر خبرنگاران خودروهایشان رو تحویل می گیرن؛ چیزی که اواخر تیر ماه هم واسه ۲۸ خودرو اتفاق افتاده بود و این تعداد اتومبیل به صاحبانشون رسید و موضوع رسانه ای هم شد. یکی از معترضین همین موضوعات رو دلیل اعتمادش به مجموعه عنوان می کنه و به سایت ما میگه:

«وقتی دیدم شرکت مجوزهای لازم رو داره و تبلیغاتش هم در خبرگزاریای داخلی می شه، به چه دلیل باید فکر می کردم که اینجور بلایی سرم میاد؟ در خیلی از سایتای معتبر بخش خرید و فروش خودرو از جمله سایت باما، نام شرکت دیده میشه و مدیران و عوامل شرکت چند سال بود که در این بخش فعالیت می کردن. حتی بازیگران و سلبریتیای دیگه با مدیران این شرکت عکس دارن و خودروهایی به اونا هم تحویل داده شده که همه اینا نشون از معتبر بودن مجموعه می داد.»

مجوزی که نشون از فعالیت قانونی این مجموعه میده

اما دیگری در میان حرف هاش می پره و میگه حالا که شرکت تعطیل کرده و پاسخگوی هیچکی هم نیس، یهو مجوزهایش از سایت وزارت صمت ورداشته می شه و انگار نه انگار که تا دیروز این شرکت با مجوز در این مملکت فعالیت می کرده:

«این شرکت تا تیرماه داشته فعالیت می کرده و خودروهایی هم تحویل مردم داده ولی الان از ۲۸ شهریور کرکرها پایین کشیده شده. ما خودمون همون شب اینجا بودیم و دیدیم که دفاتر و دستگاه ها رو تو یه ماشین گذاشتن و رفتن.»

تا همین چند وقت پیش دنیز خودرو در سایتای خرید و فروش خودرو فعالیت داشته

خانمی هم این وسط میگه که نزدیک پارکینگ طالقانی که به شرکت نزدیکه، یکی از عوامل شرکت رو دیده ان و تونسته ان که با ایجاد یه دعوای سوری، اونو به آگاهی شاپور بکشونن و از اون طرح شکایت کنن: «در این آگاهی اما اون با قید وثیقه آزاد شده و بعد از این جریان هم تلفنش رو دیگه جواب نمی ده.» اون ادامه میده که هیچ کدوم از عوامل تلفنشون رو جواب نمی دن و از همین قضا تموم شاکیان به دادسرای ناحیه ۷ رفته و شکایت کردن، به گفته اون بیشتر از ۲۰۰ پرونده در این دادسرا به جریان افتاده:

«قاضی میگه باید مراحل اداری دادگاه طی شه و ما ترس این رو داریم که عوامل این شرکت با پولایی که از ما گرفتن از ایران برن، هرچند امروز صبح شنیدیم که قاضی همه مدیران رو ممنوع الخروج کرده و حساب هاشون رو هم بسته س؛ این موارد کمی امید به ما تزریق کرده.»

از ۲۸ شهریور مشتریان با اینجور بنری روبرو هستن و هیچ شماره ای هم جوابشون رو نمی ده

بعضی از معترضین از خودروهای دپو شده در پارکینگای دور و بر میگن که معلوم نیس واسه کیست و بعضیا از اونا هم میگن که در طول پیگیری شون از شرکت نامبرده، بارها شده که با مدیرعامل و یا معاونینش سوار یه ماشین شدن و به اونا گفته شده که خودروی نامبرده، واسه اوناس و مراحل قانونی اش چند روزی مونده تا به طور کامل به دست اونا برسه.

زنی از بین معترضین هم میگه خودرو دنا پلاس خود رو آورده و قرار بوده که مدل دنا پلاس توربو رو بعد از ۴۵ روز کاری دریافت کنه ولی امروز نه خبری از خودروی سابقشه و نه خبری از خودروی جدید. مثل این زن در بین جمعیت زیاد هستن که ماشین هاشون رو به اینجا آورده ان و بعد از ارزشگذاری، قرار شده که ماشین مدل بالاتری رو دریافت کنن و مابه التفاوت اونو پرداخت کنن:

«بعضیا از ما ما نه سود پول هامون رو می خوایم، نه خودروی جدید، نه هیچی بالاتر، فقط خواهان همون پول و خودرویی که به شرکت دادیم هستیم و بس. به بازپس گیری همون هم راضی هستیم.»

هرچند با این صحبت همه موافق نیستن و اعتراضات و انتقاداتی نسبت به این صحبت روونه راوی اون می شه، ولی این انتقادات با زیاد شدن جمعیت کم می شه. بعد از اینکه عده معترضین بیشتر می شه، تابلوها و پلاکاردها رو در آورده و در سکوت به اعتراض خود ادامه میدن، با سر رسیدن پلیس از ماموران درباره این جور تجمعات اعتراضی می پرسم:

«در این روزا زیاد با اینجور تجمعات روبرو میشیم و خودمون هم نمی دونیم باید چیکار کنیم. در این هفته چندین تجمع معترضین رو تماشاگر بودیم که در هر پرونده، تخلف تو یه بخش جدا اتفاق افتاده، یکی خودرو و یکی طلا و یکی خونه مسکونی و…»

آگهی روزنامه رسمی ایران که شماره نامه اداره ثبت و نام مسئولان و مشخصات اونا در اون گفته شده

پلیس پیشنهاد میده که معترضین کار خود رو از راه دادسرا و آگاهی ادامه و تاکید داره که اعتراض اینجا سودی نداره، معترضین نمایندگانی رو انتخاب می کنن تا به نیابت از اونا به دادسرای ناحیه ۷ و آگاهی برن و خودشون با چشمانی غمگین و دنیایی پریشون شرکت رو ترک می کنن، هرچند بعضیا از اونا مصرانه هنوز در برابر در دنیزخودرو وایس تاده ان و میگن «حالا که زندگی شون نابود شده، کجا برن؟»