پایان نامه حقوق

دانلود تحقیق با موضوع تجارت الکترونیکی

امروزه اینترنت یک «فضای مجازی» به وجود آورده است، که دنیای واقعی را همانند سازی کرده است؛ با این تفاوت که فواصل فیزیکی در آن اهمیت ندارد. از طریق اینترنت می توان از فروشگاه های مجازی خرید کرد؛ با استفاده از تورهای مسافرتی مجازی در جهان سیر و سفر کرد؛ در کتابخانه های مجازی مطالعه کرد؛ در اتاق های مجازی با دیدن تصویر یکدیگر رو در رو با دوستان گفتگو کرد؛ در مدارس و دانشگاه های مجازی تحصیل کرد؛ در سمینارها و سخنرانی های زنده اما مجازی شرکت جست؛ در رأی گیری های مجازی رئیس جمهور انتخاب کرد؛ در پارلمان های مجازی به عنوان یک نمایندۀ مجلس شرکت کرد؛ در بانک های مجازی حساب افتتاح نمود و …
بند دوم: انواع خدمات و تهدیدات
اینترنت خدمات گسترده ای را در اختیار کاربران خود قرار داده است، که فقط به چند مورد از خدمات مهم آن که غالباً با آن سروکار داریم می پردازیم:
الف) وب جهانی
جدیدترین و شایع ترین سرویس ارائه شده در اینترنت که برخی حتی اینترنت را خلاصه در آن می بینند «وب جهانی» است که همین صفحات رنگارنگ اینترنتی است که در قالب آن همه چیز اعم از متن، تصویر، صوت، فیلم و امثال آن ارائه می شود. این سرویس در سال 1989 میلادی طراحی گردید. هر «صفحۀ وب» در واقع یک فایل حاوی داده های مختلف است که به تناسب نیاز و سلیقۀ یک شخص طراحی می شود و می تواند متن، تصویر، انیمیشن و صدا و … را در خود داشته باشد.
هر صفحۀ وب را می توان با صفحۀ دیگری «پیوند» داد؛ بدین ترتیب که برخی قسمت های صفحۀ وب اعم از متن یا تصویر را می توان با استفاده از برنامه های خاص نشانه گذار نمود؛ متن نشانه گذاری شده «فوق متن» یا «ابر متن» و غیر متن نشانه گذاری شده اعم از صورت، انیمیشن و گرافیک «فوق رسانه» یا «ابررسانه» نامیده می شود. در صورتی که نشانگر ماوس روی «فوق رسانه» یا «فوق متن» در صفحۀ وب قرار داده شود، به شکل دست تغییر شکل می دهد و در این حالت با فشردن کلید سمت چپ ماوس روی آن، صفحۀ دیگری از وب که به آن پیوند داده شده است باز می شوود. فشردن کلید ماوس را «کلیک کردن» می گویند. صفحات وب بر روی رایانه های «میزبان» ذخیره می شوند. مجموعه ای از صفحات وب مرتبط به یکدیگر که مربوط به یک شخص اعم از حقیقی یا حقوقی است یک «وب سایت» یا «پایگاه اینترنتی» نامیده می شود که به وسیلۀ یک «آدرس وب» قابل دسترسی است.
برای دریافت و رؤیت یک صفحۀ وب نیاز به برنامه های «کاوشگر وب» داریم. که روی رایانه نصب می شود و پس از تایپ یک آدرس وب در قسمت آدرس آن، تقاضای باز شدن صفحۀ مورد نظر را از طریق اینترنت به رایانۀ آن پایگاه اینترنتی ارسال می کند و متقابلاً آن رایانه، فایل مربوطه را برای رایانۀ متقاضی ارسال می نماید.
در نتیجه یک صفحه از پایگاه اینترنتی موصوف به عنوان پیش فرض روی رایانۀ متقاضی باز می شود. به این صفحه «صفحۀ شروع» یا «صفحۀ خانه» می گویند و از آن صفحه سایر صفحات قابل دسترسی می گردد. به این اقدام متقاضی اصطلاحاً ورود به پایگاه اینترنتی یا «بارگذاری» آن رووی رایانۀ شخصی اطلاق می شود. با این توضیحات به طور مختصر با عملکرد صفحات وب آشنا شدیم.
ب) موتورهای جستجو
موتورهای جستجو یک سری نرم افزارهای کاربردی در شبکه هستند، که با استفاده از آنها می توانیم در خصوص یک موضوع دلخواه مطالبی را از میان انبوهی از اطلاعات موجود روی شبکه بیابیم. موتورهای جستجو صفحات وب پس از وارد کردن کلمه و صدور دستور جستجو، لیستی از صفحات وب که مطلب مورد نظر در آن است را به صورت یک مجموعه از فوق رسانه ها و فوق متن ها نشان می دهد که با کلیک روی هر کدام به صفحۀ مورد نظر وارد می شویم.
ج) پست الکترونیکی
پست الکترونیکی چنانکه گفتیم عبارت است از ارسال و دریافت الکترونیکی پیام ها از طریق اینترنت به دلیل سرعت انتقال و هزینه نسبتاً پایینی ارسال پست الکترونیکی از طریق اینترنت این سرویس مورد استقبال واقع شده است.
د) تجارت الکترونیکی

دانلود پایان نامه اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


تجارت الکترونیکی از امکانات مهم اینترنت است. تا چندی پیش به دلیل عدم امکان برقراری سطح امنیت قابل قبول برای تجارت الکترونیکی در این شبکه، از شبکه های خصوصی برای آن استفاده می شد. اما با ابداع شیوه های رمزنگاری و نرم افزارهای تجاربی مبتنی بر وب که امکان ارسال و دریافت داده ها را به صورت ایمن میسر ساخت به تدریج تجارت الکترونیکی نیز به قابلیت های شبکه افزوده شد.
اما از حیث تهدیدات، همانگونه که اینترنت به مثابه یک دنیای مجازی تقریباً از همۀ امکانات دنیای مادی برخوردار است، امکان وقوع جرم در این فضای مجازی نیز وجود دارد. جرایم رایانه ای مبحثی است که انواع این تهدیدها را مورد بررسی قرار می دهد.
ویروس ها، کرم ها، بمب های منطقی، اسب های تروا، نرم افزارهای جاسوسی و امثال آنها ابزارهای جدید ارتکاب جرم در فضای مجازی جدیداست. فقط به ذکر این نکته اکتفا می شود که موارد یاد شده فقط ابزار ارتکاب جرم هستند نه عناوین جرایم و مباحث اختصاصی در این زمینه به کتب اختصاصی مربوطه احاطه می گردد.
بند سوم: نام دامنهو
دامنه معادل فارسی کلمۀ Domain است که معنای لغوی آن «دامنه، حوزه ملک» ذکر شده است. «نام دامنه» عبارت است از مهمترین بخش آدرس حرفی یک رایانه در شبکه. همانگونه که در یک شهر بزرگ بدون آدرس دقیقه، دستیابی به یک مکان خاص ممکن نیست، در هر شبکۀ رایانه ای نیز می بایست رایانه ای که به آن شبکه متصل می شود، دارای یک آدرس منطقی منحصر به فرد باشد تا بسته های اطلاعاتی که دریافت یا ارسال می شود به رایانۀ هدف واصل شود. این آدرس منطقی در اینترنت IP نامیده می شود که مخفف معادل انگلیسی «قرارداد یا پروتکل اینترنت» است و عبارت است از «پروتکلی که قابلیت اتصال کامپیوترها به یکدیگر را در اینترنت فراهم می کند.»
چون کارکرد اصلی این پروتکل، اهداف یک شمارۀ رقمی خاص به هر کامپیوتر متصل به شبکه می باشد، لذا این آدرس عددی به IP معروف شده است که در قالب رشته ای از اعداد که از چهار بخش سه رقمی تشکیل شده است و بین هر بخش یک نقطه قرار دارد نمایش داده می شود. به عنوان مثال آدرس یک رایانه در شبکه می تواند به صورت زیر باشد:
202.186.021.001
اتصال به شبکۀ اینترنت به دو منظور صورت می گیرد:
الف- استفاده از سرویس های ارائه شده در اینترنت توسط کاربران مانند استفاده از صفحات وب.
ب- ارائه سرویس به کاربران توسط ارائه دهندگان خدمات مانند ارائۀ اطلاعات در قالب صفحات وب.
به رایانه ای که صرفاً از خدمات اینترنت استفاده می کند «سرویس گیرنده» و به رایانه ای که خدماتی در شبکه ارائه می دهد و به عبارتی منابع موجود در آن مورد استفادۀ سایرین قرار می گیرد «سرویس دهنده» می گویند.
افرادی که می خواهند خدماتی در اینترنت ارائه دهند، نیاز به رایانه های سرویس دهندۀ قوی و حفاظت شده دارند که اولاً قادر به پاسخگویی حجم بالای مراجعه کنندگان به آن را داشته باشند ثانیاً مشکلات امنیتی، آنها را از کار نیندازد تا به طور دائم در دسترس قرار داشته باشند. اما از آنجا که تهیۀ چنین رایانه ای هزینه های بالایی دارد، لذا شرکت های در سطح دنیا به وجود آمده اند که رایانه هایی با این قابلیت ها و با حجم بالای ظرفیت حافظه به کار می گیرند و به هر متقاضی قسمتی از حجم حافظه را به تناسب نیازش برای مدت معینی واگذار می کنند، در اینگونه موارد هر قسمت اختصاص داده شده به یک شخص دارای IP مشخص در شبکه خواهد بود. بنابراین IP در تعریف دقیق آدرس منحصر به فرد یک رایانه یا قسمتی از فضای حافظۀ یک رایانه است که در شبکه به آن تعلق می گیرد. زمانی که یک پایگاه اینترنتی را استفاده می کنیم در واقع به وسیلۀ IP، به یارانه یا بخشی از فضای رایانه ای که اطلاعات آن پایگاه در آن ذخیره شده دسترسی پیدا می کنیم. هر چند برای دسترسی به پایگاه می توان IP آن را در نوار آدرس برنامه های مرورگر اینترنت تایپ نمود، اما چون IP متشکل از ارقام است و به سادگی به حافظه سپرده نمی شود، در عمل از آدرس های حرفی به جای IP استفاده می شود و زمانی که آدرس حرفی تایپ می شود، سرویس دهندگان خاصی به طور خودکار آنها را به IP تبدیل می کنند و در نتیجه دسترسی به پایگاه مربوطه فراهم می شود. بنابراین آدرس های حرفی فقط مختص به پایگاه های اینترنتی و در واقع رایانه های «سرویس دهندۀ میزبانی» آنها می باشند. برای نظم دهی به این آدرس دهی حرفی و جلوگیری از اتخاذ یک آدرس حرفی برای دو IP متفاوت، مراکز خاصی در سراسر دنیا به این امر اختصاص دارند و هر شخص که بخواهد یک آدرس حرفی به پایگاه اینترنتی خود اختصاص دهد، می بایست با مراجعه به این مراکز از طریق پایگاه های اینترنتی مربوطه ابتدا نام مورد نظر را برای آدرس خود انتخاب نماید، مشروط به اینکه تاکنون کسی از آن آدرس حرفی استفاده ننموده باشد و سپس با پرداخت هزینه ای آن نام را به نام خود ثبت نماید.
آنچه در این مراکز ثبت می شود همان نام دامنه است. یک نام دامنه به طور ساده از یک نام و یک پسوند تشکیل شده است که قسمت دوم و سوم یک آدرس اینترنتی را تشکیل می دهد. به عنوان مثال در آدرس اینترنتی www.yahoo.com نام دامنه “yahoo.com” است که از “yahoo” یک نام است و “com” که یک پسوند است تشکیل شده است.
به عبارت صحیح تر دو جزء دامنه عبارت است از :
1- دامنۀ سطح عالی.
2- دامنۀ سطح دوم.
دامنه های سطح عالی بر دو نوعند:
1- دامنۀ سطح عالی عمومی؛ مانند net, com, org و …
2- دامنۀ سطح عالی کد کشور؛ مانند us, fr, ir و …
دامنۀ سطح دوم نیز که همان نامی است که متقاضی برای دامنۀ خود انتخاب می کند.
تفاوت دامنه های سطح عالی و سطح دوم این است که دامنه های سطح عالی محدود و بر مبنای استانداردهای جهانی انتخاب می شوند، به نحوی که فردی که برای ثبت دامنه به یک پایگاه های اینترنتی فعال در این زمینه مراجعه می کند، فقط از بین لیست خاصی از این نوع دامنه حق انتخاب دارد. اما در انتخاب دامنۀ سطح دوم اصلاً محدودیتی وجود ندارد و فرد می تواند نامی تا 67 حرف انتخاب کند؛ مگر اینکه آن نام قبلاً توسط دیگری اختیار شده باشد .
بند چهارم: نمایش برخط
«برخط» معادل کلمۀ انگلیسی “On-line” است که به معنای درون خطی، روی خط، به صورت متصل و برخط آمده است.
اما «نمایش بر خط» ب دان معنا است که فردی بر روی پایگاه اینترنتی خود یا در تبلیغات تجاری که در پایگاه های دیگر انجام می دهد، چیزی را در معرض نمایش بگذارد. به عبارت دیگر «نمایش بر خط» عبارت است از قرار دادن اطلاعات در محلی که برای همۀ کاربرانی که به شبکه متصلند، قابلیت مشاهدۀ آن وجود داشته باشد ولو اینکه در عمل تعداد کمی از آن بازدید نمایند.
بنابراین چنانچه اطلاعتی روی یک رایانه ی غیر متصل به شبکه قرار داشته باشد نمایش برخط محقق نشده است.
مبحث سوم: مقدمات و اصول بیمه
گفتار اول: تعریف بیمه
بند اول: تعریف لغوی
واژه بیمه مشتق از بیم (به معنی خطر) و اسمی فارسی به معنای اطمینان در مقابل مخاطره محتمل الوقوع دانسته شده است) و در فرهنگ معین بیمه به معنی «ضمانت» و معادل بیما در زبان اردو و هندی تعریف شده است.
برخی از کارشناسان فن، این لغت را از ریشه عربی التأمین و بمعنای «تامین و آسایش» ترجمه کردهاند. لیکن عدهای از واژه شناسان معتقدند که بیمه دارای ریشه فارسی بوده و از کلمه «بیم» باضافه پسوند “ه” تشکیل گردیده و بمعنی “آنچه مربوط به هراس و نگرانی است” میباشد، که البته اعتقاد اخیر منطقی تر و برای ما فارسی زبانان، قابل قبولتر به نظر میرسد در زبان فرانسه از واژه «اَسورانس» و در انگلیسی از واژه «اینشورنس» و یا «اشورنس» استفاه میشود لیکن در زبان انگلیسی واژه اخیر بیشتر در خصوص بیمه-های اشخاص بکار برده میشود. معادل عربی بیمه نیز واژه “التأمین” میباشد.
فرهنگستان ایران بیمه را اصطلاح بانکی شمرده و در تعریف آن میگوید «بیمه عملی است که اشخاص پول مسولیت کالا یا سرمایه یا جان خود را بر عهده دیگری میگذارند و بیمه کننده در هنگام زیان باید مقدار خسارت را بپردازد»
بند دوم: تعریف اصطلاحی
در تعریف حقوقی بیمه عبارتست از قراردادی که به موجب آن یک طرف (بیمه گر) تعهد میکند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر (بیمه گذار) در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گذار و وجهی را که بیمه گذار به بیمه گر میپردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه میشود موضوع بیمه نامند.
در تعریف فرانسوی بیمه گفته شده است: «بیمه عبارتست از آنچنان عملی که طی آن بیمه گذار با پرداخت حق بیمه به بیمه گر که یک سلسله خطرات را قبول میکند و بر اساس علم آمار خسارت ناشی از آنها را جبران مینماید؛ تعهدی به نفع خود یا برای ثالث تحصیل میکند. با این تعهد در صورت وقوع خطر موضوع قرارداد از طرف بیمه گر انجام میشود.»
بیمه دارای انواع و اقسام مختلفی است که عبارت اند از؛ بیمههای اجتماعی و بیمههای بازرگانی.
بیمه گذار: شخصی است حقیقی یا حقوقی که در ازای پرداخت وجه معین (یا قبول متقابل مسولیت) عواقب ناشی از خطرات معینی را نزد بیمه گر بیمه میکند.
بیمه گر: شخصی است که متعهد میشود در ازای پرداخت وجه یا وجوهی یا تقبل مسوولیت و مشارکت از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارد به او را جبران کند.
بیمه نامه: سندی است که شرایط عقد بیمه در آن نوشته میشود و حاکی از وجود «یک عقد یا قرارداد بیمه است و این اصطلاح گاهی در متون بیمه به جای اصطلاح «عقد بیمه» بکار میرود و بطور موجز سند اثبات کننده قرارداد بیمه است.
حق بیمه: عوضی است که بیمه گذار در قبال تعهد بیمه گر به جبران خسارت میپردازد و در واقع قیمت خطر است.
موضوع بیمه: آنچه که عقد بیمه برای آن واقع میشود: هر عقد باید دارای موضوع باشد. اموال یا اشخاص موضوع بیمه قرار میگیرند. اگرچه عبارت «موضوع» در مورد بیمههای اموال بکار میرود اما مواردی مانند سلامتی و حیات یک شخص «موضوع بیمه» است. در یک تحلیل دقیق باید «خطر و ریسک» وقوع خسارات را موضوع بیمه دانست و در واقع موضوع بیمه خطر یا حادثه ای است که متوجه مال یا شخص میشود.
ریسک بیمه: در حقوق بیمه ریسک مفهومی کلیدی به شمار میرود. در بین سه عنصر اساسی عقد بیمه (ریسک، حق بیمه و وقوع حادثه)، ریسک نقشی اساسی و تعیین کننده تر از بقیه دارد چون محاسبه حق بیمه و پوشش بیمهای (موضوع تعهدات بیمه گذار و بیمه گر) بر اساس ریسک موضوع بیمه تعیین میشود. از آنجا که ریسک در تمامی جلوههای بیمه حاضر و موثر است، دارای مفهوم و جنبههای گوناگونی است. ریسک مورد توجه بیمه احتمال وقوع یک حادثه است.
مطابق این مفهوم ریسک واقعهای است اتفاقی و احتمالی که منشا ایراد خسارت خواهد بود. آتش سوزی، بلایای طبیعی، تصادفات و حوادث موجب مسئولیت مدنی و مرگ که موجب ایجاد حق در بیمه عمر خواهد شد از مصادیق مشخص ریسک به شمار میروند. جنبه اتفاقی بودن بیانگر آن است که ریسک توجه به وقوع حوادث در آینده دارد. لذا حوادثی که قبلاً تحقق یافتهاند، به علت آنکه احتمالی بودن در مورد آن بی معنی است، قابل بیمه نیستند. احتمالی بودن میتواند متوجه وقوع حادثه باشد. مثل مورد آتش سوزی یا حوادث رانندگی یا زمان وقوع حادثه (مثل مرگ).
در برخی مواقع ریسک به عنوان خسارت تعلق میگیرد و نه به حادثه موجب خسارت، که در این صورت ممکن است وقوع آن حادثه مشکوک و احتمالی باشد. لذا در این موارد به علت وجود عنصر تردید و احتمال اخذ پوشش بیمه ممکن خواهد بود.
همچنین در مواردی ریسک به عنوان موضوع تضمین بیمه به کار میرود. در این تعبیر به بخشی از دارایی یا فعالیت یا تمامیت جسمانی افراد ریسک اطلاق میشود. بدین نحو از]]>