فناوری

خشن ترین سوپرسدان جهان؛ برابوس مرسدس-مایباخ ۶۵۰ را تا سرحد جنون تقویت کرد

اوایل امسال مرسدس از نسخه بروز شده یا همون فیس لیفت اعضای خونواده S کلاس واسه سال ۲۰۱۸ رونمایی کرد. با در نظر گرفتن روشی که در سالای گذشته تماشاگر اون بوده ایم، می دونستیم که تیونر مورد اعتماد اشتوتگارتیا، یعنی برابوس، دیر یا زود به سراغ اعضای این خونواده رفته و نسخه تقویت شده اونا رو ارائه انجام میده.

حال با گذشت چند ماه از اون تاریخ، این تیونر خوشنام مرسدس-مایباخ ۶۵۰ رو زیر تیغ جراحی خود برده و این اتومبیل فوق لوکس رو به یه هیولای تموم عیار به نام برابوس ۹۰۰ تبدیل کرده.

کیتی که برابوس واسه مرسدس-مایباخ ۶۵۰ در نظر گرفته، می تونه خروجی اونو تا ۹۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۰۰ نیوتن متر گشتاور زیاد کنه که این ارقام بسیار تشویق برانگیز هستن.

واسه رسیدن به اینجور خروجی بزرگی، حجم موتور V12 از ۶ لیتر به ۶٫۳ لیتر زیاد شده و توربوشارژرهای استاندارد با نمونه های بزرگ تر تر که کمپرسور و توربین قوی تری دارن، تعویض شدن.

به خاطر کمک به جریان بهتر گازهای خروجی، اجزای سیستم اگزوز هم بررسی شده و از نمونه های استیل قطورتر که قطر اونا در دهانه به ۸۰ میلی متر رسد، استفاده شده.

بر خلاف وزن ۲٫۸ تنی، این خودروی باشکوه با تکیه بر نیروگاه قوی خود می تونه در عرض ۳٫۷ ثانیه سرعت خود رو به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسونده و در آخر عقربه سرعت سنج دیجیتال خود رو روی رقم باور نکردنی ۳۵۰ کیلومتر در ساعت مماس کنه.

در کنار این خودروی فوق لوکس تشریفاتی، برابوس پکیجی رو واسه مرسدس S63 4MATIC مدل ۲۰۱۸ هم ارائه کرده که در صورت سفارش اون، نام این خودرو به برابوس ۷۰۰ تغییر پیدا می کنه.

پکیج نامبرده قدرت و گشتاور موتور ۴ لیتری V8 این خودرو رو به ترتیب حدود ۱۰۰ و ۵۰ واحد زیاد می کنه. با این حساب برابوس ۷۰۰ مثل نام خود ۷۰۰ اسب بخار قدرت و ۹۵۰ نیوتن متر گشتاور در اختیار مالک پولدار خود میذاره.

برابوس ۷۰۰ شتاب صفر تا صد رو در عرض تنها ۳٫۳ ثانیه محقق کرده و می تونه به بیشترین حد سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت برسه. نکته باحال اینکه این تیونر آلمانی در حال تدارک آپشنی به نام Vmaxه که در صورت سفارش سرعت پایانی مدل ۷۰۰ بیشتر از این می شه.

طبق انتظار هر دو مدل ۹۰۰ و ۷۰۰ از دید ظاهری متحمل تغییرات تقریبا زیادی شده و اجزای ایرادینامیکی به بدنه اونا اضافه شدن تا ضمن زیبایی بیشتر، در سرعتای بالا پایداری بهتری داشته باشن.

در داخل کابین هم به کار گیری بهترین مواد در دستور کار قرار گرفته. تزئینات فیبر کربنی، پدالای آلومینیومی و پوشش الکانترا با رنگ دلخواه مشتری بخشی از آیتمایی هستن که مشتریان می تونن واسه کابین برابوس ۷۰۰ یا ۹۰۰ سفارش بدن.

نگفته نمونه برابوس ۷۰۰ و ۹۰۰ به ترتیب مصرفی برابر با ۱۱٫۷ و ۱۱٫۹ لیتر در صد کیلومتر ترکیبی دارن. تا زمان تنظیم این خبر هنوز درباره قیمت پکیجای این تیونر حرفی به میان نیامده، اما چیزی که مشخصه اینه که جراحی این چنینی اونم روی لوکس ترین مدلای مرسدس دستمزد بسیار زیادی خواهد طلبید!

راکت ۹۰۰ اسب بخاری؛ شاهکار برابوس واسه نمایشگاه فرانکفورت