فناوری

تفاوت میان Chromium و Chrome چیست؟

Chromium پروژه ای متن بازه که حکم پایه های Chrome رو داره. به دلیل متن باز بودن اون، از راه خیلی از منابع نرم افزاری توزیعای لینوکس در دسترس، و به آسونی قابل نصبه.

کرومیوم یه مرورگر وب بوده که در دیگه پلتفرما هم قابل استفاده س. شما می تونین از این مروگر در ویندوز و یا مک هم استفاده کنین. مثل چیزی که گفته شد، Chromium OS هم یه پروژه متن بازه که نقش پایه سیستم عامل Chrome OS گوگل رو تشکیل میده.

در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین.

دریافت کروم یا کرومیوم

در لینوکس می تونین کرومیوم رو مستقیما از منابع نرم افزاری توزیعای لینوکس نصب کنین. مثلا در پخش اوبونتو، از راه بخش Ubuntu Software Center می تونین Chromium رو جستجو کرده و واسه نصب روی Install کلیک کنین. کرومیوم همراه با بروزرسانیای منابع نرم افزاری توزیعای لینوکسی، بروزرسانی امنیتی می شه.

واسه ویندوز و مک هم نسخه ای رسمی از کرومیوم هست، اما این نسخه ها به صورت خودکار بروزرسانی نمی شن. برنامه بروزرسان بخش از کرومه که کد منبع اون بسته س. هم اینکه شما می تونین نسخه های شخص ثالت این نرم افزار رو از سازندگان اون بگیرین، اما بروزرسانی خودکار واسه این این نسخه ها هم وجود نداره و هم اینکه مجبورین تا به پخش کننده های نسخه های نامبرده اعتماد کنین. شما می تونین کرومیوم رو خودتون هم بسازین. اما حوصله دارین تا این کار رو با ارائه هر بروزرسانی، دوباره تکرار کنین؟

واسه نصب گوگل کروم در لینوکس اول باید به بخش دانلودهای سایت گوگل کروم برید و بعد می تونین این اپلیکیشن رو نصب کنین. از اونجایی که با این روش منابع نرم افزاری گوگل پیکربندی می شه، بروزرسانی هایی که واسه این نرم افزار ارائه می شه در بخش بروزرسانیای پخش لینوکسی شما نمایان می شه. این موارد شامل قسمتای کوچکیه که کد منبع اونا بسته س.

کروم در ویندوز و مک هم از راه مراجعه به صفحه دانلود گوگل کروم شدنیه.

آنجه گوگل کروم داره ولی کرومیوم از اونا نداره

کروم شامل بخش هاییه که کد منبع اونا بسته س و کرومیوم بدون این قسمتا هستش.

پشتیبانی از AAC، H.264 و MP3: کروم دارای کدکای لایسنس شده ای واسه مشخصات این فرمتای مالتی مدیاه که به شما امکان بهره بردن از فایلهای صوتی و تصویری بیشتری رو میده. مخصوصا وب سایتایی که از HTML 5 واسه استریم ویدئوهای H.264 استفاده می کنن. هر دو مرورگر یاد شده امکانات پایه ای رو دارن. کدکای رایگان شامل: Opus, Theora, Vorbis, VP8, VP9, و WAV هستن.

ادوبی فلش (PPAPI): کروم دارای سندباکس Pepper API (به طور خلاصه PPAPI) پلاگین فلشیه که به صورت خودکار همراه با خود کروم بروزرسانی می شه. این روش تنها راهیه که می تونین واسه دریافت جدیدترین نسخه فلش در لینوکس از اون بهره ببرین. هر چند که PPAPI نسبت به پلاگین فلش NPAPI که در سایت ادوبی در دسترسه، قدیمی تر حساب می شه، اما حتی در مک و ویندوز هم پیشنهاد شده از PPAPI استفاده کنین. اگه دوست داشته باشین شما می تونین پلاگین فلش Pepper رو از راه کروم دریافت کرده و بعد اونو در کرومیوم نصب و ازش استفاده کنین.

بروزرسانی گوگل: کروم واسه کاربران مک و ویندوز به صورت خودکار بروزرسانیا رو به صورت درون برنامه ای دریافت می کنه. کاربران لینوکس هم واسه بروزرسانی می تونن از وسیله مدیریت نرم افزارها استفاده کنن.

سندباکس امنیتی: گوگل اعلام کرده که بعضی از توزیعای لینوکس ممکنه سندباکس امنیتی کرومیوم رو غیرفعال کنن. واسه اطمینان از اینکه سندباکس امنیتی کرومیوم در سیستم عامل لینوکسی شما فعال باشه و کار می کنه، در نوار نشانی این اپلیکیشن عبارت about:sandbox رو وارد کنین. این مورد یکی از بهترین ویژگیای کروم و کرومیومه.

هر چند کرومیوم زیر مجموعه گوگل نیس اما بسیار به این شرکت وابسته. این نرم افزار شامل ویژگیای همگام سازی مشابهیه که در کروم هم وجود دارن. مثلا امکان ورود با حساب گوگل و همگام سازی داده ها.

در مورد نرم افزارهای جاسوسی (Spyware) چه؟

کروم دارای بخشیه که از راه اون میشه خرابیا و اشکالات نرم افزاری این نرم افزار رو گزارش داد ولی کرومیوم بدون این قسمت است. اگه شما این توانایی رو در کروم فعال کنین، اطلاعات خرابیا و مشکلات احتمالی کروم واسه گوگل ارسال می شن. اما اگه از کرومیوم استفاده می کنین همونطور که گفتیم این مرورگر بدون بخش گزارش خرابیا و مشکلاته و واسه این منظور مجبورین تا مشکلات نرم افزاری رو با روشای قدیمی -مثل ایمیل- گزارش کنین. در بعضی از توزیعای لینوکسی هم ممکنه قبل از ارائه کرومیوم به شما، تغییراتی در کد اون اعمال شه. اگه مایل به ارائه گزارش خرابیا و مشکلات نرم افزاری هستین بهتره به جای کرومیوم از گوگل کروم استفاده کنین.

کرومیموم هم اینکه بدون بخش بررسی اندازه استفاده و کارکرده ولی در گوگل کروم این بخش هست. این قسمت یه گزینه اختیاریه که اطلاعاتی رو در مورد چگونگی و اندازه استفاده شما از بخشای جور واجور کروم، به گوگل می فرسته . با این ارائه این داده ها، پیشرفت دهندگان گوگل کروم می تونن بهتر اراده کردن کنن.

در گذشته کاربران گوگل کروم نگران این موضوع بودن که هر نسخه از این اپلیکیشن با یه شناسه کاربری (Client ID) منحصر به فرد ارائه میشد و این در حالی بود که کرومیوم این جوری نبود. گوگل هم از سال ۲۰۱۰ به بعد این کار رو متوقف کرد.

کرومیوم از ویژگیای براساس سرورهای گوگل استفاده میکرد و به صورت پیشفرض فعال هستن. می تونین لیست این موارد رو در صفحه تنظیمات ببینین. گوگل وب سرویسی رو در کرومیوم گنجاده که آدرسای اشتباه رو اصلاح می کنه. هم اینکه سرویس پیشبینی کلمات و ویژگی آنتی-فیشینگ گوگل و بسیاری امکانات دیگه به اپلیکیشن یاد شده اضافه شده.

در آخر کدوم رو باید انتخاب کنین؟

کلا کرومیوم یه گزینه خوبه چون به توزیعای لینوکس که به نرم افزارهای منبع باز علاقه دارن اجازه میده تا مروگری رو ارائه دهد که با گوگل کروم یه جوره و اونو واسه کاربران این نرم افزار عرضه می کنن. حتی در صورت تمایل توزیعای جور واجور لینوکس می تونن کرومیوم رو به عنوان مرورگر پیشفرض خود تعیین کرده و اونو جانشین فایرفاکس کنن.

اگه به دنیای منبع باز علاقه دارین و بخشایی که کد اونا بسته س رو نمیپسندید، کرومیوم واسه شما انتخاب بهتریه.

هرچند که ممکنه خیلی از کاربران لینوکس که به منبع باز بودن نرم افزارها زیاد اهمیت نمیدن هم کرومیوم رو نصب کنن. کرومیوم هم اینکه پلاگین فلش بهتری رو ارائه می ده و با نصب این نرم افزار درهای زیادی رو به روی شما باز می کنه. گوگل کروم حالا در لینوکس می تونه ویدئوای Netflix رو که نیاز به پشتیبانی از H.264 واسه اجرای ویدئوهای HTML5 داره، رو پخش کنه.

در ویندوز و مک هم که دیگه روشنه که انتخاب چیه و گوگل کروم واسه این کاربران گزینه اوله. کرومیوم دارای بخشای زیادیه که در واقع نمی تونین بروزرسانی پایداری رو واسه اونا دریافت کنین. در آخر باید دوباره گفت این نرم افزار به طور کامل مناسب کاربران لینوکسه.