عمومی

به مشاور ازدواج و زناشویی چه بگوییم؟

مواردی که می گن بیشترً در همون جلسه اول اتفاق نمی افتند. به خاطر همین هم ممکنه بعد از انتخاب مرکز مشاوره ای به اون مراجعه کنین و در چند جلسه اول به نظر برسه مشکلی وجود نداره، اما بعد از چند جلسه متوجه مسائل دیگری میشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ البته این تأکید بر چند جلسه به اون معنا نیس که در همون جلسه اول شروع اینجور مسائلی ممکن نیس، پس حواستون باشه.

Consultation Room,اتاق مشاوره

وابستگی عاطفی مشاور به مراجع و ایجاد رابطه جنسی با اون دو موردی هستن که در هیچ کدوم از راه های درمانی قبول شده نیس. البته در غالب جلسات روان درمانی و مشاوره اینجور مسائلی روی نمی دن، فقط تعداد بسیار معدودی از جلسات آلوده به این موارد شده و البته تعداد اونا در مراکزی که مجوز معتبر دارن، بسیار کمتره، در عین حالا که در مراکزی که چند مشاور و روان شناس با هم کار می کنن، احتمال اینجور مسائلی بسیار کمتر بوده و در دفاتر کار خصوصی روان شناسا و مشاوران، ممکنه در موارد نادری دیده شه.

پس اگه به مراکز مشاوره معتبر مراجعه کنین، می تونه خیالتون راحت تر باشه.

در غالب اوقات احساس داخلی خود فرد یکی از بهترین علائم هشداره. اگه در مورد مشاور احساس می کنین ناراحت هستین یا مجبور به انجام کارایی میشین که تمایل ندارین، به احساس خود احترام بذارین.

در دام احساسات نیفتید

در جلسات مشاوره، در مورد خصوصی ترین افکار و احساسات صحبت می شه، در نتیجه همین موضوع هم احساس نزدیکی خاصی نسبت به مشاور در مراجع ایجاد میشه، چه اینکه اون می بینه حتی اون صحبتایی که با صمیمی ترین دوست خود هم نمی کرده، با مشاور در میان میذاره.

البته این همه ماجرا نیس مثلا دیدگاه های تحلیلی در روانشناسی در مورد احساسات مراجع به مشاور به موضوع انتقال اشاره دارن که به صورت خلاصه میشه اونو در بازسازی روابط مهم زندگی گذشته فرد در مورد مشاور تعریف کرد.

به هر صورت همه مشاوران و روان شناسا بر این موضوع توافق نظر دارن که مراجع طی جلسات به مشاور خود ممکنه علاقمند شه، با اون احساس نزدیکی کنه، یا حتی احساساتی مثل خشونت و دشمنی رو تجربه کنه، اما ایراد کار وقتیه که مشاور هم درگیر این احساسات و هیجانات شده و احساس وابستگی عاطفی به مراجع خود پیدا می کنه.

البته روان شناسا و مشاوران زبده در این مورد آموزشایی دیده و می دونن چیجوری باید با این احساسات برخورد کنن، اما ممکنه شما به فردی مراجعه کنین که بعد از چند مدت به خود اجازه بده به شما بیان علاقه کنه و وابستگی عاطفی خاصی بین شما ایجاد شه.

به محض اینکه اینجور موضوعی رو احساس کردین، تلاش کنین جلسات خود رو قطع و رابطه خود رو به حالت تعلیق در بیارین، چون که ادامه این رابطه می تونه شدیدا به ضرر شما تموم شه. در این وضعیت به قول مشاور معروف، دیوید گلدارد، مشاور با هزینه مراجع به ارضای نیازای شخصیش می پردازه.

به احساسات خود اطمینان کنین

هر چند ایجاد رابطه عاطفی دو طرفه بین مشاور و مراجع مشکلات خاص خود رو داره، متأسفانه باید گفت این تنها شکل رابطه آسیب زا بین مشاور و مراجع نیس.

ایجاد رابطه جنسی می تونه یکی از اشکالی باشه که مشکلات بسیار شدیدی واسه مراجع داره. حالا خوبیش اینه میشه گفت مراجعین در این مورد هشیارتر بوده و در نتیجه اندازه اون کمه، اما باید جلو همین تعداد محدود هم گرفته شه.

البته این نوع رابطه بیشترً از راه آدمایی انجام می شه که در واقع متخصص روان درمانی نبوده ان و بدون داشتن تخصص و تعهد لازم وارد این حرفه می شن و البته به دلیل ضعف نظارت به کار خود ادامه میدن. جدای از موضوع تقویت نظارت و برخوردهای قانونی با این متخلفین، لازمه مراجعین هم به بعضی نکات توجه داشته باشن.

در هیچ کدوم از راه های روان درمانی ایجاد رابطه جنسی با مراجع جزئی از روند درمان نیس و اگه فردی اینجور ادعایی کرد مطمئن باشین کلاه برداره.

نکته دوم اینکه بعضی وقتا فرد مدعی مشاوره ممکنه در قدم اول پیشنهاد ایجاد رابطه رو مطرح نسازد، بلکه مسائل دیگری رو مطرح سازه؛ تشویق مراجع به نمایش دادن رابطه خصوصی در اتاق مشاوره یکی از این موارده، بعضی وقتا هم ممکنه مراجع احساس کنه مجبور می شه در مورد رابطه جنسی خود برخلاف میل باطنیش بدون داشتن دلیل مشخصی صحبت کنه، بعضی وقتا هم مشاور دست به رفتارهایی می زنه که در فرهنگ عمومی ما پذیرفته نیس، مانند گرفتن دست مراجع یا در آغوش کشیدن اون. به صورت کلی بهتره بدونین در این مورد در غالب اوقات احساس داخلی خود فرد یکی از بهترین علائم هشداره.

اگه در مورد مشاور احساس می کنین ناراحت هستین یا مجبور به انجام کارایی میشین که تمایل ندارین، به احساس خود احترام بذارین و رابطه خود رو با اون قطع کنین.

اگه امکان این رو دارین که موضوع رو با مَدرباره ذیصلاح در میان بذارین، حتماً این کار رو انجام بدین و از فرد متخلف شکایت کنین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

روانشناسی زناشویی سپیده دانایی