عمومی

بهترین ۱۰ گذرنامه جهان کدامند ؟

یه موسسۀ تحقیقاتی، فهرستی از بهترین ۱۰ گذرنامه جهان منتشر کرد.

موسسه «هلنی ان پارتینرز» که به بررسی و مطالعۀ شناسنامه ها و گذرنامه ها معروفه، کشورای جهان رو براساس آزادی سفر بیشتر با گذرنامه هاشون دسته بندی کرده و ۱۰ گذرنامه برتر رو برگزیده س.

دسته بندی بهترین گذرنامه ها براساس امکان تردد به بقیه کشورها بدون نیاز به روادید و هم عضو بودن کشور مربوطه در اتحادیهای بین المللی و هم اینکه اجازۀ کشورها به مسافران خارجی واسه بیشتر موندن در کشورشون انجام شده.

بر این پایه، گذرنامۀ آمریکایی در بالاترین جایگاه فهرست ۱۰ کشور برتر جهان قرار داره، چون با این گذرنامه میشه به ۱۷۴ کشور بدون داشتن روادید سفر کرد و این کشور از نفوذ بالایی در جهان برخورداره.

پس از اون، گذرنامه آلمانی قرار داره که دارنده اون قادر به سفر به ۱۷۴ کشور جهان بدون داشتن روادیده و کشور متبوعش هم صاحب قدرتمندترین اقتصاد اروپاست. در جایگاه سوم گذرنامه سوئدی قرار داره که دارندۀ اون بدون روادید می تونه به ۱۷۴ کشور سفر می کنه و سوئد به عنوان کشوری مرفه شناخته می شه.

به گزارش العالم، پس از این سه کشور، در جایگاه چهارم، کشور فنلاند قرار داره که شهروندانِ اون با داشتن گذرنامۀ فنلاندی می تونن به ۱۷۴ کشور جهان سفر کنن. در جایگاه پنجم انگلستان قرار داره؛ انگلیسیا با گذرنامۀ کشورشون می تونن به ۱۷۴ کشور بدون روادید سفر کنن و این کشور از جایگاه بالایی در میان کشورای جهان برخورداره.

و اما در جایگاه ششم، دانمارک قرار داره. دارندۀ گذرنامۀ دانمارکی می تونه به ۱۷۳ کشور بدون روادید سفر کنه، در حالی که می دونه که کشورش از اقتصاد و آزادی بالایی برخورداره.

در جایگاه هفتم هم کانادا قرار داره که شهروندِ کانادایی با داشتن گذرنامۀ کشورش می تونه به ۱۷۳ کشور جهان بدون داشتن روادید سفر کنه و به این که کشورش یکی از بهترین کشورها در مورد رعایت حقوق بشره، به خود ببالد.

در جایگاه هشتم، هلند قرار داره. با گذرنامۀ هلندی و بدون داشتن روادید میشه به ۱۷۲ کشور جهان سفر کرد و این کشور از نظر معیشتی، الگویی در رفاه اجتماعی هستش. پس از اون، کشور لوکزامبورگ در جایگاه نهم قرار داره که دارندگان گذرنامۀ این کشور می تونن با داشتن این گذرنامه به ۱۷۲ کشور جهان بدون داشتن روادید سفر کنن.

لوکزامبورگ کشوری بسیار پولدار هستش. و آخرسر در مرتبۀ دهم، بلژیک قرار داره که دارندگان این گذرنامه می تونن به ۱۷۲ کشور جهان سفر کنن.

العالم جهانگردی