عمومی

بهترین تک تیر اندازان دنیا

به گزارش آلامتو به نقل از ما؛ تک تیراندازهای کسائی هستن که مرگ رو به یه شعبده بازی جادویی تبدیل می کنن اما واسه لذت بردن و سرگرمی نشونه نمی گیرن. با کوچیکترین تکون دست خود از فاصله های دور و باورنکردنی زندگی رو از بقیه می گیرن. اسلحه عصای جادویی شون و گلوله هم دستیارشانه، هیچکی مخاطب اونا به حساب نمیاد تا این که دیگه خیلی دیر می شه. اونا تجسم مهارت غیرانسانی هستن و جهان هم از اونا هول و ترس داره و هم براشون سر خم می کنه. اونا هودینیای مرگ و کاپرفیلدهای کشتار هستن، اشخاصی که مهارتشان در مرگبار بودن براشون اعتباری جفت و جور کرده. در ادامه این مطلب با تعدادی از مشهورترین تک تیراندازان تاریخ و بهترین تیراندازی هاشون آشنا شید.

۱. نمایش در گالیپولی

بهترین تک تیرانداز جهان

در اوایل قرن بیستم، خطرناک ترین جونور استرالیایی کسی نبود جز مردی به نام بیلی سینگ. براساس گزارش روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد ایشون می تونست “نوک دم یه بچه گراز رو از فاصله ۲۵ قدمی بزنه” اما سینگ به جای دنبال کردن دم گراز در میدانای جنگ جنگ جهانی اول به عنوان بخشی از نیروهای آنزاک که چینی-استرالیایی بودن کله سربازان دشمن رو نشونه می رفت. در زمان حضورش در جنگ گالیپولی، تعداد کسائی که توسط اون کشته می شدن باعث ترس در میان نیروهای دولت عثمانی شده بود. به زودی فرماندهان ارتش عثمانی متوجه مشکل بزرگی که با اون روبرو بودن شده و واسه حل کردن اون دست به دامان بزرگ ترین تک تیرانداز خود با نام «عبدل خوفناک« شدن.

در اون دوران حتی سربازان استرالیایی هم عبدل رو “مایه افتخار ارتش ترکا” می دونستن. تفنگ اونو «مادر مرگ» لقب داده بودن “چون گلولهایی رو بدنیا می اورد که زندگی مردان رو ویرون می کرد”. اگه کسی می تونست به تهدید سینگ پایان بده کسی جز عبدل نبود. قاتل ترک پس از بررسی زخمای قربانیان سینگ و برآورد کردن راه طی شده توسط گلوله، مکان قرار گرفتن سینگ رو شناسایی کرد. بعد یه چاله تنگ و کوچیک در زمین کنده و مادر مرگ رو آماده کرد. از بخت بد عبدل اما سینگ زودتر متوجه اون شد پس منتظر موند تا زمان مناسب شده و اون گاه روزنه مخفیگاهش رو واسه شلیک آماده کنه و تعقیب کننده اش رو واسه همیشه محو کنه.

یان ادریس، روزنامه نگاری که در گالیپولی حضور داشت ادامه ماجرا رو اینجور تعریف می کنه:” آهسته آهسته روزنه مخفیگاه بازتر می شد بعد اون قدر باز شد که تنها اسلحه دیده می شد. عبدل انگشتش رو روی ماشه گذاشه و منتظر بود تا روزنه ذره ای بیشتر باز شه و یهو گلوله ای بین دو چشم اون کاشته شد”. مشکل راه حل رو نابود کرد!

۲. یه گلوله، شش سرباز طالبان

بهترین تک تیرانداز جهان

در سال ۱۹۸۱، در فیلم فیلیپینی “سن باسیلیو” (San Basilio) یه قهرمون ماسک زده به نام جولیو والینته با شلیک به چاقوی خود و دو تیکه شدن گلوله دو موشک که اونو تعقیب می کنن رو نابود می کنه. شاید این بزرگ ترین صحنه تیراندازی در سراسر تاریخ سینما باشه و البته یکی از غیرمحتمل ترین اونا. اما در سال ۲۰۱۴ اتفاقی باورنکردنی تر و غیرمحتمل تر از این مورد اتفاق افتاد. براساس گزارش روزنامه تلگراف، یه تک تیرانداز ۲۰ ساله بریتانیایی که در افغانستان خدمت می کرد فقط با کشیدن یه ماشه نه دو بلکه شش نفر از شبه نظامیان طالبان رو از پای درآورد. اما به جای تلاش واسه تقسیم کردن گلوله به یه چنگال شش شعبه یا چیزی مانند اون، ایشون یکی از این آدما که جلیقه انتحاری به تن داشت رو مورد هدف قرار داد.

این اتفاق وقتی اتفاق افتاد که ۵ سرباز دیگه هم همراه اون بودن. در واقع این تک تیرانداز خوش شانس حمله انتحاری طالبان رو شکست خورده گذاشته بود. بعدا نیروهای بریتانیایی یه از جلیقهای انتحاری که منفجر نشده بود رو در محل پیدا کردن که حدود ۲۰ کیلوگرم مواد منفجره درون اون جاسازی شده بود. در واقع این جنگجویان از همون اول واسه مردن اومده بودن اما نه توسط سربازی که در فاصله ۵۰۰ متری اونا قرار داشت. از شانس بد اونا مرگ نقشه های دیگری تو سرش داشت.

۳. دوئل سه روزه لیودمیلا پاولیچنکو

بهترین تک تیرانداز جهان

عقاب و داس متضادهای طبیعی هستن به خاطر همین هیچ وقت این دو رو با هم در طبیعت نمی بینیم! اما با این وجود النور روزولت و لیودمیلا پاولیچنکو، تک تیرانداز مشهور شوروی قبلی، بدون این که با هم درگیری فیزیکی داشته باشن مدت زمان زیادی با هم دوست بودن. دوستی این دو از سال ۱۹۴۲ شروع شد، وقتی که شوروی قبلی از آمریکا خواست که در ترتیب دادن یه سبیل جدید واسه هیتلر به اون کمک کنه و پاولیچنکو واسه انجام این هدف از آمریکا دیدار کرد. پاولیچنکو با ۳۰۹ کشته نام خود رو در تاریخ به عنوان موفق ترین تک تیرانداز زن جاودانه کرد.

همه این مرگا فقط در عرض یه سال و قبل از این که انفجار گلوله خمپاره در سال ۱۹۴۲ به فرمانروایی اسلحه اون پایان بده انجام شد. تنها تو یه تابستون ایشون بیشتر از ۱۸۷ نفر از نیروهای دشمن رو به جهان دیگه فرستاد. هم اینکه ایشون ۳۶ بار مجبور به دوئل با تک تیراندازهای آلمانی شد که هر بار برنده میدون بود. یکی از این دوئلا سه روز به طول رسید که پاولیچنکو اونو یکی از سخت ترین تجربیات زندگی خود می دونه. اون ۱۵ تا ۲۰ ساعت در موضع خود موند تا اینکه تک تیراندازی که واسه کشتن اون مامور شده بود کمی بیشتر از اندازه حرکت کرد و تاوان این اشتباه کوچیک رو با جانش داد. در شطرنج گلولها پاولیچنکو ملکه میدون بود.

۴. قتل روی درخت نارگیل

بهترین تک تیرانداز جهان

وقتی که مردم عبارت «جنگ ویتنام» رو می شنون اولین چیزی که به ذهنشون خطور می کنه کابوس بمب ناپالم و جنگلای عامل زرد یا نبردهای نفسگیر بین هلی کوپترها و سربازان ویت کنگه. اما تک تیراندازان آمریکایی هم نشون خود رو در این جنگ به جا گذاشتن. حتی بعضی تک تیراندازان رو موثرترین نیروی جنگ ویتنام دونسته ان با این وجود حتی در بین بهترین سربازان هم سربازی هست که از بقیه بهتره و در جنگ ویتنام هم این فرد کسی جز گروهبان آدلبرت والدرون نبود. اونم در نیروی زمینی و هم در نیروی هوایی آمریکا خدمت کرده و بارها جانش رو واسه نجات همرزمانش به خطر انداخته بود.

در طول جنگ ویتنام ایشون در طول ۱۴ عملیات تک تیراندازی رکورد ۱۰۹ کشته رو از خود به جای گذاشت که در اون میان یکی از بقیه موارد برجسته تر بود. ژنرال چهار ستاره جولیان جی اول که همراه با والدرون خدمت کرده بود به یاد داره که ایشون در حالی که سوار بر قایقی در حال حرکت بود یکی از تک تیراندازان دشمن رو از پای درآورد. ایشون در این باره اینجور میگه:” در حالی که همه سرنشینان قایق از پیدا کردن تک تیرانداز دشمن از فاصله ۹۰۰ متری از ساحل به سمت ما شلیک می کرد ضعیف مونده بودن، گروهبان والدرون اسلحه مخصوصش رو برداشت و فقط با یه گلوله، ویت کنگی که بالای یه درخت نارگیل قرار داشت رو از پای درآورد”.

۵. ماجرای تیراندازی هثکاک

بهترین تک تیرانداز جهان

کارلوس هثکاک کسی بود که با صدای گلوله بزرگ شده بود. ایشون که یه تک تیرانداز خود آموخته و قهرمون مسابقان تیراندازی ویمبلدون بود هیچ رقیبی در میدون جنگ نداشت و در جنگ ویتنام مهارت خود رو به اثبات رساند. رکورد رسمی و تایید شده اون در طول این جنگ ۹۳ کشته بود اما تعداد دقیق کسائی که بدست ایشون کشته شدن به ۴۰۰ نفر هم می رسه. بر خلاف مهارتش در قتل از راه دور، هثکاک مرگ رو به عنوان یه ضرورت نفرت انگیز می دید و نه یه هدف. ایشون در این باره اینجور میگه:” باید دیوونه باشین تا از دویدن در میان درختان و کشتن مردم لذت ببرین. اما اگه من دشمن رو از پای در نمی آوردم انا بچهایی که اون جا بودن رو می کشتند”.

با این وجود ایشون در چندین مورد هم مشتاقانه خیلی زیاد جون افراد دشمن رو گرفت. به گفته خود اون یکی از بهترین تیراندازی هاش کشتن زنی به نام آپاچی از نیروهای ویت کنگ بود که از شکنجه سربازان آمریکایی دستگیر شده حال می کنه. اما بزرگترین جنگ اون با یکی از تک تیراندازهای ویت کنگی با نام مستعار کبرا بود. نیروهای ویتنام شمالی باری سر هثکاک ۳۰٫۰۰۰ دلار جایزه تعیین کرده بودن و کبرا میخواس این جایزه رو از اونِ خود کنه. بدین منظور ایشون شروع به از پای درآوردن سربازان آمریکایی کرد تا هثکاک مجبور شه خود رو نشون بده و این حقه تقریباً به نتیجه رسید.

هثکاک همراه با یه سرباز دیگه شکارچی اش رو شکار کرد و نزدیک بود خود هم به طعمه تبدیل شه. ایشون در این باره اینجور میگه:” من روی یه درخت فرسوده افتادم. اشتباه کردم و اون شلیک کرد”. اما وقتی نوبت شلیک هثکاک رسید ایشون اشتباه نکرد. ” من فقط در کشیدن ماشه سریع ترعمل کردم وگرنه اون منو کشته بود. گلوله ام درست از داخل دوربینش رد شد”.

۶. شلیک مرگبار ۳٫۵ کیلومتری

بهترین تک تیرانداز جهان

در ۱۰ ثانیه ممکنه اتفاقات بزرگ و باورنکردنی اتفاق بیفته، مثلا ممکنه در همین مدت کوتاه شغل پردرآمدتان رو از دست بدین اما در سال ۲۰۱۷ یه تک تیرانداز کانادایی از ۱۰ ثانیه واسه جاودانه کردن نام خود در تاریخ کشورش استفاده کرد. براساس گزارش سی ان ان یکی از نیروهای خاص کاناد یه جنگجوی داعشی رو از فاصله ۳٫۵۴۰ متری از پای درآورد. این مرد جوون که نام اون معلوم نشده در حال کمک به نیروهای عراقی در موصل بود که این اتفاق اتفاق افتاد و به عنوان دورترین مسافتی که یه تک تیرانداز تونسته هدف خود رو بزنه به ثبت رسید.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا از این موضوع خوشحال شده و اونو نشونه برتری نظامی و آموزشی سربازان این کشور دونسته. از بین ۵ موردی که تک تیراندازان تونسته ان در بالاترین فاصله اهداف واقعی خود رو از پای درآوردند سه مورد واسه سربازان کانادایی بوده.

۷. ماجرای کریس کایل

بهترین تک تیرانداز جهان

شاید بسیاری فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» رو دیده باشن اما باید بدونین که داستان فیلم با واقعیت فرق داره. این فیلم به دلیل هالیوودی کردن داستان واقعی یکی از نیروهای خاص آمریکا به نام کریس کایل و نبردهایی ساختگی مانند اون چه که بین شخصیت اصلی فیلم و یه تک تیرانداز عراقی اتفاق می افته مورد انتقاد قرار گرفت. البته این داستان در واقعیت اتفاق نیفتاده. ایشون در کتاب خاطرات خود می نویسه که یه شبه نظامی با نارنجک دستی قصد حمله به سربازان آمریکایی رو داشته و در آخر با گلوله کایل از پای دراومده. ایشون این مرد عراقی رو از فاصله یه مایلی مورد هدف قرار داد.

۸. تک تیراندازان دریای ترافالگار

بهترین تک تیرانداز جهان

در اوایل قرن نوزدهم میلادی بریتانیا در خطر حمله فرانسه قرار داشت که در اون زمان بر بخش بزرگی از اروپا حکمرانی می کرد. اینجوری بریتانیا بیشتر از همه واسه نابود نشدن در نتیجه نقشه های پیچیده و استادانه ناپلئون بوناپارت به قدرت نیروی دریایی اش تکیه کرده بود و در نیروی دریایی این کشور همه روی دریاسالار هوراشیو لرد نلسون حساب جدی باز کرده بودن. در سال ۱۸۰۵، نلسون فرماندهی ناوگانی تشکیل شده از ۲۷ کشتی جنگی رو بر علیه ۳۳ کشتی فرانسوی و اسپانیایی در جنگ ترافالگار رو دوش داشت. این دو ناوگان بزرگ واسه ساعتا همدیگه رو زیر گلولهای توپ قرار دادن و در آخر بر خلاف کشته شدن دریاسالار نلسون، کشتیای بریتانیایی پیروز شدن.

در اون زمان کاپیتان فرانسوی، ژان ژاک لوکاس گروهی از تک تیراندازان دریایی زبده داشت که در تیراندازی از روی دکل کشتیا مهارت بالایی داشتن. از اون جایی که افسران نیروی دریایی بریتانیا لباسای فاخر بسیار متفاوتی می پوشیدند، دریاسالار نلسون مانند گاو پیشونی سفید بود. گلوله تک تیرانداز فرانسوی به شونِه چپ اون اصابت کرده و پس از عبور از ریه در ستون فقراتش متوقف شد. اما اون قدر زنده موند که پیروزی ناوگانش رو ببینه.

۹. تیراندازی قرن

بهترین تک تیرانداز جهان

بیلی دیکسون در غرب وحشی شخصیت شناخته شده ای بود. ایشون تموم زندگی اش رو به شکار، جنگ و ماجراجویی گذرونده بود اما در سال ۱۸۷۴ ایشون خونه ای میخواس که از بوفالوها از اون جا گذشته و اون بتونه به سمت اونا تیراندازی کنه. در آخر اون مکان مناسب واسه شهر رویایی خود رو در تگزاس یافت اما این موضوع واسه سرخپوستان منطقه مورد پسند نبود و ده سال قبل با حمله به این شهرک تازه ساخته شده، ساختمون نیمه کاره رو آتیش زده بودن. این بار هم تعدادی از قبایل کایووا، کومانچی، شایِن و آراپاهو گرد هم اومده و قصد تکرار اون عملیات رو داشتن و در ژوئن ۱۸۷۴ حمله خود رو شروع کردن.

نسبت ساکنان شهر به سرخپوستان ۱ به ۳۰ بود. شرایط بسیار بد بود اما دیکسون چیزی داشت که اختلاف رو خیلی کم می کرد: یه تفنگ مخصوص کشتن بوفالو. بعد از سه روز جنگ بی امان ایشون فقط با یه گلوله به دعوا پایان داد. گلوله شلیک شده از تفنگ اون یکی از افراد دشمن رو از فاصله ۱٫۴۰۰ متری از اسب به زمین انداخت و جنگجویان سرخپوست با دیدن این صحنه عقب نشینی کردن و این شلیک بعدا به “تیراندازی قرن” مشهور شد.

۱۰. تک تیرانداز درخت ساراتوگا

بهترین تک تیرانداز جهان

انقلاب آمریکا حادثه باورنکردنی کم نداشته که یکی از اونا مطمئنا جنگ دوم ساراتوگا در سال ۱۷۷۷ بود که باعث شد جنگ به نفع نیروهای آمریکایی عوض شه. در این جنگ دو افسر بریتانیایی به اسمای سر فرانسیس کلرک و ژنرال سیمون فریزر مورد اصابت گلوله تک تیراندازان نیروهای انقلابی آمریکا قرار گرفتن که باعث پریشونی در صفوف نیروهای بریتانیایی شد. کسی که پشت این تیراندازیای عجیب و مرگبار قرار داشت تیموتی مورفی بود که می گن می تونه از فاصله ۲۵۰ یاردی (۲۳۰ متری) یه وسیله ۱۸ سانتیمتری رو هدف بذاره.

اون یکی از اعضای یه گروه ۵۰۰ نفره واسه شکستن محاصره شهر نیویورک بود و اونا دستور داشتن که روی کشتن ژنرال فریزر تمرکز کنن. مورفی خود رو در داخل تنه یه درخت قایم کرده و بعد نشونه گرفته و ژنرال فریزر رو از فاصله حدوداً ۳۰۰ متری از پای درآورد. بعد از اونم نوبت سر کلارک بود. مورفی فقط با دو گلوله تومار سربازان بریتانیایی رو پیچیده و باعث پیروزی نیروهای آمریکایی شد.