عمومی

بهترین بناهای تاریخی جهان برای گردشگری

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ اگه به جستجو فرهنگهای جورواجور و دیدن بناهای تاریخی علاقه دارین و می خواین پرده از اسرار این بناهای پر رمز و راز وردارین، با ۸ تا از بهترین بناهای تاریخی دنیا همراه ما باشین.

معبد زئوس المپیا

معبد زئوس المپیا به عنوان بزرگترین معبد یونان شناخته می شه. این بنای بزرگ باستانی طی ۷ قرن ساخته و تکمیل شد. ساخت معبد حدود سال ۵۱۵ قبل از میلاد به دستور پیسیستراتوس شروع شد اما کار واسه یه مدت متوقف شد چراکه از نظر مردم آتن پیسیستراتوس و پسرش دیکتاتور بودن و ساخت معبد چیزی اجباری و ظالمانه بود. در سال ۱۷۵ قبل از میلاد ساخت معبد از سر گرفته شد اما باز ۱۰ سال بعد به دلیل فوت معمار رومی اش به نام کاسیوتیوس متوقف شد. طی دوران حکومت امپراطور هوردیان در سال ۱۳۲ قبل از میلاد در آخر کار ساخت معبد به اتمام رسید و به پیشگاه زئوس المپیا تقدیم شد. امروزه معبد به عنوان یادگاری از تاریخ غنی یونان پا برجاست اما فقط ۱۵ ستون از ۱۰۴ ستون بزرگ اون باقی مونده. هر کدوم از ستونا ۱۷ متر ارتفاع دارن و وقتی در دور و بر محراب معبد استوار بودن. در وسط محراب دو مجسمه بزرگ قرار داشته.

پِترا

پترا، شهر افسانه ای رُزهای سرخ، پایتخت سلسله نباتیان بود. پترا مطمئنا ارزشمندترین گنجینه اردن و بزرگترین جاذبه گردشگری اون هستش. این شهر وسیع و عالی صدها سال قبل از راه نباتیان در دل “دره وادی موسا” تراشیده و ساخته شد و یکی از ایستگاه های مهم تجارت ابریشم و ادویه به حساب می رفت که چین، هند و عربستان جنوبی رو به مصر، یونان و روم وصل می کرد. زیباترین بنای شهر پترا “ال خزانه” (خزانه داری) اسمشه که از یه سنگریز حفاظتی از جنس سنگ ماسه تراشیده شده و عظمت اون باعث می شه تا بناهای دور و برش کوچیک و ناچیز به نظر بیان.

پارتِنون

معبد باشکوه آتن باستان به نام پارتنان بین سالای ۴۴۷ و ۴۳۲ قبل از میلاد در دوران پریسلز ساخته شده بود. این معبد واسه بزرگداشت الهه حافظ شهر یعنی آتنا برپا گشته بود. از معبد تا هزار سال بعد از ساختش به عنوان یه عبادتگاه استفاده می شده و با وجود گذر هزاران سال از عمرش، انفجارها، غارتا و خسارات به وجود اومده از طریق آلودگی هنوزم در شهر جدید آتن پابرجاست و گواهی از شکوه و جلال شهریه که قدمت باستانی داره. پارتنان روی آکروپلیس (دژ معروف آتن باستان) قرار داره و یکی از معروف ترین جاذبه ها توریستی یونانه. اگه به آتن می رید حتما از این معبد باستانی و عالی دیدن کنین.

ماچو پیچو

ماچو پیچو نام شهری باستانی در جنوب پروه که در قله یه کوه واقع شده و تنها راه رسیدن به اون، قطار و یا یه پیاده روی چهار روزه س. این شهر مرکز فرهنگی مهمی واسه تمدن اینکاها به حساب می اومد اما وقتی اسپانیاییا به پرو حمله کردن این شهر متروکه شد. ماچو پیچو به “شهر گمشده اینکا” معروفه. این منطقه در سال ۱۹۸۳ در فهرست مناطق باستانی یونسکو ثبت شد و در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیای مدرن نامیده گردید. امروزه تعداد انبوه بازدید کنندگان باعث بوجود اومدن نگرانیایی در مورد حفظ این اثر تاریخی شده و در نتیجه قانونی در مورد محدود کردن تعداد گردشگران وضع شده که واسه حفظ این اثر کافی نیس. با امید به اینکه این تعداد بازم محدودتر شه و ما بتونیم واسه صدها سال دیگه حافظ این منطقه مهم باشیم.

پافوس

پافوس از زمان عصر نوسنگی محل سکونت اقوام جور واجور بوده. این شهر به رب النوع عشق افرودایت و خدایگان باروری یونان باستان اختصاص داشت. زادگاه افسانه ای افرودایت در این جزیره قرار داشت و به خاطر همین در قرن ۱۲ قبل از میلاد مردم “مایسین” (از شهرهای یونان باستان) معبدی واسه بزرگداشت ایشون ساختن. بقایای خونها، کاخا، تئاترها، دژها و آرامگاه ها همه نشون دهنده این هستن که این منطقه دارای ارزش تاریخی و معماری بی مانندیه. موزائیکای نیوپافوس از جمله زیباترین موزائیکای دنیا هستن. همه جاها، فرما و طرحا و هم اینکه اجسام و مواد پافوس اصل و معتبر هستن. اجزای اصلی این منطقه از جمله بقایای باستانی مربوط به افرودایت، موزائیکای کم پیدا و بقایای معماری شهری، نظامی و آرامگاه های اون همه حکایت از ساخت عالی اون در دوران یونان باستان دارن.

قلعه “نویش وانِشتاین”

از هیچ بنایی در آلمان به اندازه قلعه “نویش وانشتاین” تا الان عکس ورداری نشده. این قلعه یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری اروپا هستش. این قلعه در میان زیبایی عالی منطقه باواریای کوه های آلپ در نزدیکی شهر “فوسِن” قرار گرفته و جالبه بدونین که الهام بخش قلعه کارتون زیبای خوابیده والت دیزنی هم بوده. این قلعه در اواخر دهه اول قرن ۱۹ساخته شده و برخلاف قلعه های اون زمان کاربرد نظامی و دفاعی نداشته. “نویش وانشتاین” به عنوان استراحت بعضی وقتا باشکوه واسه لودویگ دوم باواریا ساخته شده. لوسترهای خیره کننده و نقاشیای قشنگتر به تموم اتاقای قلعه جلوه ای دلربا بخشیده. تموم اتاقای طبقه سوم قلعه اختصاص داده شده به نقاشیای صحنه “قو” از اُپراهای آهنگساز معروف ریچارد واگنر چون که لودویگ سخت عاشق این اپراها و از طرفداران واگنر بوده.

چیچن ایتزا

چیچن ایتزا نام بزرگترین شهر مایاا در شبه جزیره یوکاتانه و یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری مکزیکه. مشهورترین بنای چیچن ایتزا معبد هرمی شکل اون به نام اِل کاستیلوه. طراحی این معبد از نظر علم نجوم مهم خاص ایه. هر طرف هرم یه پلکان ۹۱ پله ای داره که با پله های مشترک روی نوک هرم تعدادشون به ۳۶۵ برابر با تعداد روزای یه سال می رسه. یکی دیگه از شاخصهای چیچن ایتزا معبد بزرگ بالکورت و اِل کاراکوله. این معبد دایره ای شکل در اون زمان به عنوان یه رصدخانه مورد استفاده قرار می گرفته. چیچن ایتزا مهم ترین اثر باستانی باقیمونده از تمدن مایا-تولتیکه که بین قرنای ۱۰ تا ۱۵ میلادی در یوکاتان زندگی می کردن.

معبد آنگور وات

آنگور وات به معنی “معبد شهر”، بزرگترین و بزرگ ترین معبد مجموعه معابد آنگوره. این بنا مساحتی به وسعت ۲۰۰ هکتار داره. یه سازه آبی مستطیل شکل بزرگ دور و بر معبد رو محدود کرده. معبد روی یه سری از پایه های سه گانه مستطیل شکل بزرگ در مرکز سازه آبی واقع شده و ۲۱۳ متر ارتفاع داره. این طراحی الهام گرفته از سنت “خمر” معابد کوهستانیه. طبق سنت خمر معبد نماد کوه “مِرو”، خونه خدایگان هندو، هستش. این اثر عالی در نیمه اول قرن ۱۲ میلادی در دوران حکومت پادشاهی به نام “سوریاوارمان” دوم ساخته شده و بالاترین درجه هنر معماری خمر رو نشون میده.

الی گشت جهانگردی