عمومی

بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی کدامند؟

وقت اون رسیده که از آنتی بیوتیک های به طور کاملً طبیعی استفاده کنین در این مقاله شما با مواد خوراکی طبیعی آشنا میشین که خاصیت آنتی بیوتیکی دارن.

واقعا چیزی به نام آنتی بیوتیک به طور کامل طبیعی هست؟

آنتی بیوتیکای طبیعی واژه ایه که این روزا در جامعه پزشکی زیاد به گوش می خوره اما درک اینکه واقعا منظور از اینجور واژه ای چیه کمی سخت هستش. اینجور داروهایی می تونن جانشین آنتی بیوتیکای عادی شن؟ میشه اینا رو به همراه بقیه درمانای عادی مورد استفاده قرار داد؟ واسه چه شرایطی این آنتی بیوتیکا بهترین کارکرد رو دارن؟ همونطور که می بینین سوالات زیادی در این بخش هست که باید به اون جواب داده شه.

با وجود محبوبیت طب سنتی و با افزایش اطلاعات افراد در مورد مشکلات آنتی بیوتیکای معمولی، درخواست واسه مصرف آنتی بیوتیکای طبیعی در حال زیاد شدنه. اما سوال اینجاس که آنتی بیوتیک به طور کامل طبیعی چیه؟ واژه آنتی بیوتیک به طور کامل طبیعی چه معنایی داره؟ این واژه واسه توصیف گیاهان، مکملا و بقیه مواد طبیعی استفاده می شه که خاصیت ضد میکروبی بسیار قدرتمندی از خود نشون میدن و می تونن به مقابله با عفونتای انگلی، قارچی، باکتریایی و ویروسی کمک کنن.

معمولا کارشناسان طب سنتی این موارد رو واسه عفونتای ناچیزی مثل اسهال در مسافرت، عفونت به وجود اومده بوسیله کاندیدا در روده یا به هنگام مشاهده نشونه های سرفه، گلو درد یا سرماخوردگی پیشنهاد می کنن. باید بدونین که به کار گیری این آنتی بیوتیکای طبیعی هم محدودیتای خاص خود رو داره و همیشه راه حل مناسبی واسه همه افراد نیس. مثل هر عفونتی باید با دکتر خود مشورت کنین و ببینین می تونین از اینجور آنتی بیوتیکایی واسه درمان شرایط فعلی خود استفاده کنین یا خیر.

هیچوقت بدون مشورت با فرد متخصص از آنتی بیوتیکا خودسرانه استفاده نکنین. در اینجور شرایطی ممکنه نشونه هاتون بدتر شه و حالتون بهبود پیدا نکنه.

بهترین آنتی بیوتیکای طبیعی چه آنتی بیوتیکایی هستن؟

باید یادتون باشه که کمک گرفتن از دکتر و دنبال کردن دستورالعملا و راهنماییش اولین کاریه که واسه تعیین دوز مناسب و روش مصرف باید انجام بدین. هر عفونت و هر بدنی با بقیه موارد فرق داره و حتی این درمانای طبیعی هم ممکنه روی بعضی از افراد مشکلات جانبی شدیدی داشته باشه.

هم اینکه اگه انتی بیوتیکای طبیعی به درستی مصرف شن می تونن بسیار موثر باشن و به بیماران کمک کنن سلامت خود رو بدون داشتن مشکلات جانبی آنتی بیوتیکای عادی، باز پیدا کنن. در ادامه تلاش می کنیم ۵ مورد از آنتی بیوتیکای طبیعی رو با هم مرور کنیم.

روغن ارگانو:

روغن ارگانو یکی از آنتی بیوتیکای طبیعی محبوبه به خصوص وقتی که با رشد زیادتر از اندازه باکتری، قارچ و انگل در روده درگیرین. تحقیقات انجام شده نشون میده این روغن باکتریای گرم منفی و گرم مثبت رو هدف قرار میده و همین امر باعث شده آنتی بیوتیک موثری واسه طیف بزرگی از عفونتا باشه. معمولا روغن ارگانو واسه مریضایی که عفونت دستگاه تنفس فوقانی و سرماخوردگی دارن هم پیشنهاد می شه و می تونه با ویروسا، التهاب و آلرژی هم مقابله کنه.

چیجوری از روغن ارگانو استفاده کنیم؟

از اونجایی که این روغن ممکنه طعم تند و تیزی داشته باشه پیشنهاد می کنیم تحت نظر دکتر از کپسولای اون استفاده کنین.

سیر:

بیشتر افراد تاثیر مثبت سیر روی بیماریای قلبی، فشار خون و سطح کلسترول رو خوب می دونن اما بیشتر افراد نمی دونن که سیر خاصیت آنتی باکتریایی هم داره. آلیسین ترکیبیه که در سیر پیدا میشه و خاصیت ضد میکروبی بسیار قدرتمندی داره و می تونه آنتی بیوتیک طبیعی واسه طیف بزرگی از عفونتا باشه.

این ماده به طور سنتی در طب چینی و آئوردایی مورد استفاده قرار گرفته و قرن هاست که به خاطر فایده های درمانی اش مورد توجه افراده. بیماران وقتی که اولین نشونه های مریضی رو دیدن می تونن مصرف سیر رو زیاد کنن.

چیجوری از سیر استفاده کنیم؟

بدیش اینه واسه اینکه به یافته های دلخواه و مورد توجه خود برسین باید سیر زیادی مصرف کنین و مجبورین اون رو به صورت خام بخورین چون پختن این ماده بیشتر خاصیت ضد میکروبی اش رو نابود می سازه. بیشتر افراد بو و طعم سیر رو دوست ندارن. اما اگه شما جزو اون دسته از آدمایی هستین که می تونین بوی سیر رو تحمل کنین به هنگام مشاهده نشونه های مریضی مثل سرماخوردگی می تونین از این ماده استفاده کنین. هم اینکه شما می تونین آلیسین رو در کپسولای سیر هم پیدا کنین.

انگور خرس:

انگور خرس که با اسمای انگور گرگ یا اقطی مشکی هم شناخته می شه به طور سنتی واسه درمان عفونتای مجاری ادرار استفاده میشن. واقعا، این ماده بسیار مثل آنتی بیوتیک هاییه که واسه درمان عفونتای مجاری ادرار استفاده می شه به خصوص آنتی بیوتیکایی که در خونواده سیپروفلوکساسین هستن.

این گیاه مواد فعالی داره که در ادرار حذف می شه و از چسبیدن باکتری به دیواره سلولای مثانه جلوگیری می کنه. همین امر موجب می شه انگور خرس یه آنتی بیوتیک طبیعی و موثر واسه درمان عفونتای مجاری ادرار باشه. البته اگه به quinoloneا حساسیت دارین نمی تونین از این گیاه استفاده کنین.

چیجوری از انگور خرس استفاده کنیم؟

قبل از هر کاری با دکتر خود مشورت کنین چون عفونت مجاری ادرار به سرعت می تونه بدتر شه. اگه دکتر مشکلی با این گیاه نداشت می تونین اون رو به صورت خرد شده یا پودر و حتی به شکل کپسول پیدا کنین. بعد از اینکه نشونه های عفونت مجاری ادرار رو مشاهده کردین می تونین از این ماده استفاده کنین.

بربرین:

این گزینه هم یکی دیگه از آنتی بیوتیکای طبیعیه که به بیماران گرفتار به مشکلات معدی روده ای که رشد زیادتر از اندازه باکتری، کاندیدا یا انگل در اونا هست پیشنهاد می شه. این ماده به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی قوی، خاصیت ضد التهابی و خاصیت انتی باکتریایی اش بوسیله کارشناسان طب سنتی پیشنهاد می شه. این ماده واسه اسهالی که در مسافرت ایجاد می شه و مسمومیت شدید غذایی هم گزینه عالی هستش.

مادران باردار و شیرده نباید از این ماده استفاده کنن چون واسه کودک ضرر داره.

چیجوری از بربرین استفاده کنیم؟

معمولا پیشنهاد می شه بیماران از کپسول شامل این ماده استفاده کنن. آدمایی که مشکلات روده ای دارن می تونن از این ماده واسه حذف باکتریا، قارچا، انگلا استفاده کنن.

نقره کلوییدی:

نقره کلوییدی که ذرات نقره آویزون شده در آبه بیشتر واسه درمان عفونتای باکتریایی در طب سنتی استفاده میشن. از نظر تاریخی نقره سال هاست که به عنوان آنتی بیوتیک استفاده میشن.

هر چند تحقیقات نشون میده این ماده در مقابله با مواردی که به آنتی بیوتیک مقاوم شده هم خوبه اما اداره غذا و دارو اون رو به عنوان یه آنتی بیوتیک نمی شناسه. این ماده خاصیت ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد التهابی هم داره.

چیجوری از نقره کلوییدی استفاده کنیم؟

نقره کلوییدی به شکل مایع از راه بطری قطره چکون استفاده میشن و میشه اون رو به صورت موضعی، از راه دهن و حتی در چشم هم استفاده کرد. فقط مطمئن شید که دوز و مدت زمان استفاده رو با دکتر بررسی می کنین. هیچوقت بدون مشورت با دکتر از این موارد استفاده نکنین. ممکنه مجبور شید نقره رو با آب زیادی بشورید پس آب دم دست داشته باشین.

عسل مانوکا:

همونطور که میدونید عسل یکی از طبیعی ترین آنتی بیوتیکای موجود در دنیاس. به کار گیری عسل واسه مقابله با عفونتا به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد برمیگرده. این اکسیر طبیعی قرن هاست که واسه درمان سوختگی، عفونتای پوستی، زخم بستر و بقیه موارد استفاده میشن.

عسل مانوکا مثل یه عامل آنتی باکتریایی عمل می کنه و مانع از رشد باکتریا می شه. همه عسلا برابر نیستن. عسل مانوکا خواص بسیار قدرتمندی واسه مقابله با باکتریا داره. تلاش کنین از عسلای درمانی استفاده کنین. اینا خاصیت قوی تری دارن و به افراد اجازه میده مریضی خود رو بهتر درمان کنن.

وقتی که عسل با چای استفاده میشن پیشنهاد می شه چای خنک باشه وگرنه عسل خاصیت مقابله کنندگی با میکروبا و باکتریا و خاصیت افزایش دهندگی قدرت سیستم ایمنی رو از دست میده. از دادن عسل به کودکان زیر یکسال و آدمایی که به عسل حساسیت دارن دوری کنین.

چیجوری از عسل مانوکا استفاده کنیم؟

شما می تونین عسل رو به چای اضافه کنین یا به دنبال کالاهایی مثل قطره یا شربت سرفه ساخته شده با اون باشین. شما می تونین این عسل رو به طور موضعی روی زخم و جوش بمالید چون باعث کاهش التهاب و بازسازی بافتا می شه. واسه جفت و جور ماسک صورت عسل مانوکا کافیه اون رو روی صورت بمالید و واسه ۱۰ دقیقه منتظر بشینین و بعد صورت رو بشورید.

مطمئن شید این آنتی بیوتیکای طبیعی رو به مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار نمی دین.

مثل هر آنتی بیوتیک دیگری، این آنتی بیوتیکا هم می تونن تاثیر منفی روی بدن داشته باشن.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

اختصاصی خبرهای داغ روز زردچوبه زنجبیل سیر چیه گیاهان دارویی