عمومی

بهبود زبان بدن برای موفقیت در سال ۲۰۱۴

success

کارول کینسی گومان، نویسنده کتابا و مقالاتی در مورد موفقیت حرفه ای، رهبری و زبون بدن، بعد از صحبت با بیشتر از دویست کارشناس و استاد دانشگاه و مقام های دولتی و … به چند نکته مهم در مورد زبون بدن و اهمیت اونا در موفقیت کاری و حرفه ای فهمید. اون این نکات رو به شکل راهنماییایی ساده و به درد بخور واسه موفقیت در سال ۲۰۱۴ خلاصه کرده که در زیر می خونین:

۱) قبل از جلسات مهم کاری، از راه دهن نفس بکشین.

درست قبل از وارد شدن به اتاق جلسه، نفس عمیقی بکشین و از بازدم رو از راه دهن بیرون بدید. اگه کسی شما رو نمی بینه، یه صدای “آه” مانند هم دربیارین. این کار باعث می شه که تنش و فشار از قسمت گردن، شونه ها و فک شما ورداشته شه و تهاجمی و پرتنش به نظر نرسید.

۲) وقتی مطلب رسمی و مهمی رو وایس تاده ارائه می دید، حرکت کنین و بعد توقف کنین.

آدما توجه شون به حرکت جلب می شه. اگه هنگام صحبت حرکت کنین، توجه حاضرین رو به خود جلب می کنین. اگه هنگام گفتن نکته ای کلیدی به سمت حضار حرکت کنین و هنگام استراحت دادن یا تغییر موضوع صحبت از اونا دور شید، اثر بیشتری داره. هم اینکه واسه تأکید بر حرف هاتون می تونین فاصله بدین. مثلا وقتی در مورد سه موضوع متفاوت حرف می زنید، در سه حالت فیزیکی جور واجور در مورد اونا سخن بگید. یا اگه یه خبر خوب و یه خبر بد دارین، از دو سمت جور واجور صحنه یا سکو استفاده کنین. ولی وقتی نظر و توضیحی حیاتی و مهم می دید، حرکت نکنین. وقتی حرکات خود رو با توقفای فیزیکی همراه می کنین، بیشترین اثر رو می ذارین اینجوری که واسه تأکید بر مهمترین حرف هاتون، به طور کاملً بی حرکت وایسید.

۳) واسه مصمم به نظر رسیدن، کف دست هاتون رو بچرخونین.

در اصل حرکاتی که با کف دست انجام می شن نشون میدن که شما نسبت به گفتگو در مورد نکته خاصی راغب هستین، ولی وقتی کف دست رو به پایین باشه یعنی نمی خواین گفتگو کنین. افراد وقتی در مورد چیزی حس قوی و مطمئنی دارن، بطور خودکار کف دست هاشون رو به سمت پایین یا داخل می چرخونن. در کل قرار دادن کف هر دو دست روی میز کنفرانس نشونه قاطع اقتداره.

۴) اگه می خواین شما رو جدی بگیرن، زود شروع به حرف زدن کنین.

وقتی در جلسه به صندلی لم می دید و فقط در آخر بحث نظرتون رو می گین، حرفاتون جدی گرفته نمی شه. وقتی زود نظرتون رو می گین، حتی اگه در مورد مسئله ای جزئی و بی ارزش باشه، به شما به عنوان فردی فعال و صاحب نظر سر اون میز نگاه می کنن که آماده س در بحث شرکت کنه. بعداً وقتی دیدگاه ها و پیشنهادات خود رو می گین، بیشتر مورد قبول قرار می گیرن.

۵) اگه می خواین فرد مقابل می خواد اون مکان رو ترک کنین یا خیر، به حالت نشستن اون دقت کنین.

مردم وقتی میخوان پایان صحبت رو به طرف مقابل نشون بدن، وضعیت آماده به بلند شدن می گیرن. ممکنه به سمت لبه مبل یا صندلی جابجا شن، یا به جلو خم شن و دست هاشون رو روی زانوها یا دسته مبل یا صندلی بذارن. اگه مخاطب شما اینجور حالتایی به خود گرفت باید به این سیگنال احترام گذاشته و فوراً سخن خود رو جمع کرده و پایان بدید.

۶) واسه بهتر کردن مهارتای خود در گفتگو، ببینین در ساختن یا گسیختن رابطه چقدر سریع هستین.

وقتی سر میز کنفرانس یا جلسه ای هستین و طرف صحبت شما روبروتون نشسته س، از میز فاصله بگیرین و روی میز به سمت اون خم شید. به احتمال زیاد می بینین که طرف مقابل هم از میز دور یا به اون نزدیک می شه. حالا به جلو خم شید و دست هاتون رو روی میز بذارین طوری که کف دستتون معلوم باشه، حالا مستقیم به چشمون طرف مقابل نگاه کنین و لبخند بزنین. اینجوری مشاهده می کنین که رابطه شما گرمتر می شه و طرف مقابل دوستانه و باز رفتار می کنه. به همین سرعت می تونین با زبون بدن ارتباطی رو بسازین یا قطع کنین.

۷) وقتی می خواین تیمتون با شما همکاری کنه، شروع به رژه رفتن کنین.

رژه رفتن، آواز خوندن، رقصیدن و طبل زدن همه از نمونه فعالیت هاییه که باعث می شن اعضای گروه در هماهنگی با همدیگه عمل کنن. یکی از تحقیقاتی که در دانشگاه استنفورد انجام شد نشون می داد که فعالیت موزون به اعضای گروه انگیزه همکاری به سمت هدف جمعی رو میده.

۸) واسه اینکه پویا به نظر برسین، موضع خود رو وسعت بدید.

صدای شما از کل بدنتون میاد، نه فقط دهنتون. بدن شما کمکتون می کنه تا سخنگوی فعالتر و پویاتری به نظر برسین. پاهاتون رو محکم و مطمئن زمین بذارین و بین اونا فاصله بدین و وزن خود رو بطور مساوی روی پاهاتون تقسیم کنین. اینجور موضع ایستادنی باعث می شه که دستگاه عصبی شما آروم شه و بتونین راحت تر نفس بکشین و صداتون تقویت شه و بلندتر شنیده شه.

۹) واسه اینکه کنترل خود رو حفظ کنین، عقب برید.

تحقیقی در دانشگاه رادبود هلند نشون دادن که حرکت به عقب روش مطمئن و خوبی واسه افزایش کنترل ادراکیه. محققین به این نتیجه رسیدن که وقتی آدما به موقعیت سختی برمی خورند، برداشتن قدمی به عقب توانایی اونا واسه مقابله با مشکل رو زیاد می کنه.

۱۰) واسه افزایش بهره وری تیمی، زبون بدن خود رو بهبود بدید.

افراد همیشهً رهبر خود رو زیر نظر دارن تا از اون راهنماییای احساسی بگیرن. اگه بدن شما بسته، دپرس یا عصبانی به نظر برسه، این حالتا (و احساسات به وجود اومده بوسیله اونا) بطور ناخودآگاه به اعضای تیم منتقل می شه و اونا از اون تقلید می کنن. به این حالت “سرایت احساسی” می گن و می تونین از اون به نفع خود استفاده کنین. اگه حالت و ظاهر شما آروم، باز و حساب شده باشه، تیم شما بطور منظم، مثبت و به درد بخور تری عکس العمل میده.

نکته مهم اینکه چون راهنماییای بالا ساده هستن دلیل نمی شه که قدرت اونا رو دست کم بگیرین. تغییرات غیرزبانی کوچیک می تونن تفاوتای بزرگی در درک و چگونگی ایجاد رابطه بقیه با شما بسازن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *