عمومی

بنزین ۴۰۰ تومانی ، هدیه نوروزی دولت به مردم!

بنزین ۴۰۰ تومانی؛ هدیه نوروزی دولت به خودروها

خبر آنلاین:همزمان با شروع شمارش برعکس واسه تموم شدن سال مثل سالهای گذشته اختصاص سهمیه خاص سفر واسه ایام نوروز به یه سوژه داغ پایان سال تبدیل شده. براساس اعلام مسئولان جور واجور دولتی، تا الان اختصاص سهمیه خاص بنزین واسه ایام نوروز در سطح دولت پایانی شده اما واسه اراده کردن پایانی کل طرح به شکل یه بسته پیشنهادی به دفتر ریاست جمهوری فرستاده شده. پیگیریهای خبرنگار مهر نشون میده که تا الان دو سناریوی ۵۰ و ۶۰ لیتر جدا از سهمیه فروردین ماه واسه اختصاص سهمیه خاص نوروزی در نظر گرفته شده که در صورت موافقت رئیس جمهور، این سهمیه به خودروهای جور واجور شخصی و عمومی اختصاص پیدا میکنه. با در نظر گرفتن اینکه برابر با سیاستهای قیمتی دولت امکان اختصاص سهمیه خاص بنزین خودروها با قیمت ۱۰۰ تومانی (یارانه ای) به طور کامل منتفی شده، قیمت بنزین خاص ایام نوروز با اندازه نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومن اختصاص پیدا میکنه. تا الان واسه به کار گیری سهمیه بنزین ۱۰۰ تومانی ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت اصلا محدودیت وقتی تعریف نشده.

 

دست باز دولت واسه اختصاص سهمیه بنزین نوروزی

 

از اول بهمن ماه سالجاری به متوسط ۵۱ میلیون لیتر بنزین در سطح کشور مصرف شده که مصرف این فرآورده هدف دار نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۰ میلیون لیتر در روز کم شده. در همین حال با در نظر گرفتن کاهش سهمیه بنزین ۱۰۰ تومانی ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت پیش بینی می شه با ورود به آخرین ماه سال مصرف این حامل انرژی کاهش بیشتری یابد. همزمان با کم شدن مصرف بنزین در بخش حمل و نقل تولید این فرآورده نفتی در پالایشگاههای کشور هم روندی رو به بالا رفته. طوری که با استفاده رسمی از طرح پیشرفت پالایشگاه نفت امام خمینی شازند و راه اندازی طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان تولید این محصول نفتی زیاد شده. پیش بینی می شه با تکمیل طرحهای پیشرفت ای این دو پالایشگاه نفتی تا هفته های آینده ظرفیت تولید بنزین پالایشگاهی ایران از مرز ۵۰ میلیون لیتر در روز عبور کنه و در این صورت بدون نیاز به واردات از خارج کشور و یا تولید بنزین در صنایع پتروشیمی حتی با اختصاص سهمیه نوروز امکان تامین نیازای داخلی از محل پالایشگاههای نفت هست. این در حالیه که برابر با برنامه زمان بندی در وزارت نفت از اواسط بهار سال آینده کم کم هشت طرح پیشرفت و بنزین سازی در پالایشگاههای نفت تهران، آبادان، لاوان، اصفهان و تبریز راه اندازی می شه و در کل ظرفیت تولید بنزین ایران از مرز ۷۵ میلیون لیتر در روز عبور می کنه.

 

خودروهای لوکس تنها طرفداران بنزین ۷۰۰ تومانی

 

با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و اصلاح قیمت بعضی از فرآورده های نفتی امکان عرضه بنزین با ساه نرخی یارانه ای (بنزین ذخیره شده در کارتها)، نیمه یارانه ای (بنزین ۴۰۰ تومانی) و آزاد (بنزین ۷۰۰ تومانی) در سطح جایگاههای کشور جفت و جور شد. با گذشت بیشتر از دو ماه از اجرای این قانون و افزایش اندازه بنزین آزاد تا الان فروش بنزین ۷۰۰ تومانی در جایگاهها با استقبال خودروسواران مواجه نشده طوری که تنها برخیaعلام مسئولان دولتی سهمیه بنزین ۱۰۰ تومانی و ۴۰۰ تومانی به خودروهای ساخت داخل با قدرت موتور بالاتر از دو هزار سی سی و خودروهای لوکس خارجی با قدرت موتور بالای یکهزار و ۳۰۰ سی سی اختصاص پیدا نمی کنه اما واسه این خودروها کارت هوشمند سوخت صادر شده.

 

در بهمن ماه سالجاری به استناد آمارهای رسمی وزارت نفت به صورت میانگین روزانه ۱۱ میلیون لیتر بنزین با اندازه ۱۰۰ تومانی، بیشتر از ۳۱ میلیون لیتر با اندازه ۴۰۰ تومانی، ۲ میلیون لیتر بنزین سوپر و تنها چهار میلیون لیتر بنزین با اندازه آزاد ۷۰۰ تومانی در سطح جایگاهها پخش شده. سهم خودروهای لوکس داخلی و خارجی از مصرف روزانه چهار میلیون لیتر بنزین ۷۰۰ تومانی حدود سه میلیون لیتر در روز بوده و بقیه خودرو سواران هنوز تمایلی واسه به کار گیری بنزین با اندازه آزاد ندارن.

 

منبع: خبرآنلاین

جمع آوری: آلامتو