عمومی

بنا: چوب خطم پر شده ؛ دیگر نمی مانم

پس از قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در المپیک لندن، محمد بنا در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی اعلام کرد: قبل از اینکه به لندن بیاییم، گفته بودم شش دلاور داریم که همه اونا به دنبال قهرمانی هستن. ما شش شانس مدال بودیم که واسه کسب اونا تلاش کردیم.

   

حتی می دونستیم در شرایط خاص شاید اجازه ندن مدال بگیریم، کشتی گیران ما جنگیدن و مقابله کردن. حالا خوبیش اینه سه مدال طلا به کاروان ایران اضافه شد و به نظر من سعید عبدولی هم حقش بود که طلایی باشه. حبیب اخلاقی و بشیر باباجان زاده هم دلاورانه جنگیدن و در کل کارکرد خوبی داشتیم. این قهرمانی و سه مدال طلا رو به مردم ایران شادباش می گویم که همیشه از ما پشتیبانی می کردن.
ایشون درباره احساسش پس از این قهرمانی گفت: خوشحال ترین آدم روی زمین هستم اما از طرف دیگه هم واسه فرنگی کارانی که مدال نگرفتند، ناراحتم. واقعا این نتیجه افتخاری واسه ورزش ایران بود، چراکه ما هیچ وقت در تاریخ المپیک چه قبل و بعد از انقلاب ورزشی نداشتیم که قهرمون المپیک شه اما فرنگی کاران ما دلاورانه مقابله کردن و با سه مدال طلا بالاتر از روسیه قهرمون المپیک شدن.
محمد بنا در جواب به این سوال که هدایای خود رو به عبدولی داده بودین، گفت: من همون اول گفتم که هر چی می خواهند به من بدن به عبدولی بدن چون که اون استحقاق مدال طلای المپیک رو داشت. مسئولان باید بدونن که نباید فقط به برنده هاشون نگاه کنن. البته با وضعیتی که در لندن دیدم می دانم که هم مردم و مسئولان قبول دارن حق عبدولی خورده شد و مطمئنم نگاه خاصی به اون دارن چون که عبدولی جنگید البته نظر من اینه که باید به تموم ورزشکاران ایران که واقعا واسه مدال جنگیدن نگاه خاصی شه.
بنا در جواب به این سوال که مربی فرانسوی به فکر بود، فن سعید عبدولی خطا و غیرقابل قبول بوده، واقعا حرکت سعید خطا بود، تاکید کرد: اصلا غلطه. سعید عبدولی فنش به طور کامل درست بود. فنی که سعید عبدولی زد از روی لگن حریف فرانسوی بود. در کشتی فرنگی بارانداز از روی پا خطا حساب می شه اما کار عبدولی خطا نبود. ده ها بار اینجور فنی در المپیک اجرا شد و حتی پایین تر از جایی بود که عبدولی زد، اما سعید باید می باخت و شکست می خورد. مطمئن باشین اگه عبدولی حریف رو روی پل هم می برد، داور دوباره بازی رو برمی گردونه و اجازه می داد تا کشتی گیر فرانسوی برنده باشه.
بنا در جواب به این سوال که شنیده می شد مدال طلای المپیک واسه کره ایا کنار گذاشته بود گفت: نمی توان این مسئله رو به طور صددرصد تایید کرد. من به کره و فرانسه کاری ندارم. نظر من اینه که واسه کشتی دنیا سنگین بود که تو یه شب دو فرنگی کار ایرونی به فینال برسن، که این وضعیت به سعید عبدولی روی کرد و شانس و قرعه به اون خورد تا شکست بخوره. فرانسوی ها در آخر به دنبال یه مدال بودن. وقتی که رییس کمیته بین المللی المپیک وارد سالن شد، مشخص بود که چه برنامه ای دارن. درباره دیدار کره و فرانسه هم باید بگم که در آخرین دقایق مربی فرانسوی اشتباه کرد و اگه اعتراض می کرد می تونست رای داور رو به سود خودش عوض کنه و برنده باشه، اما شرایط به گونه ای رقم خورد که فرنگی کار کره جنوبی قهرمون المپیک شد. فرنگی کاری که حتی به اندازه یه دست سعید عبدولی نبود.
بنا در جواب به این سوال که قبل از المپیک گفته بودین، کارتون در المپیک تموم می شه، بازم روی حرفتون هستین؟ گفت: می خواهم فردا که حرکت کردم و به ایران آمدم کنار مادرم باشم. یه مدت رو کنار خونواده ام باشم و به کارای شخصی ام بپردازم. کشتی واسه محمد بنا تموم شد. عاشقانه کشتی رو دوست دارم، اما بعد از ده سال خسته شدم و دلم نمی خواهد برگردم. از مسئولان هم می خواهم کاری نکنن که شرایط به گونه ای شه که حال من بدتر شه. واقعا خسته ام و شرایط ادامه کار رو ندارم، بدون هیچ تعارفی از لطف تموم مردم و کسائی که ازم پشتیبانی کردن تشکر می کنم. الان هم همه در سالن بودن و من فقط به هتل آمدم چون که دیگه کاری درکشتی ندارم. آرزوی من قهرمانی در المپیک بود که با همکارانی خوب و شاگردانی دلاور به این آرزو رسیدن سقف آزرزوهام بود و امیدوارم بعد ازم جوونایی بیان و این راه رو ادامه بدن.
بنا ادامه داد: امیدوارم مسئولان غیر از بنا این کادر رو حفظ کنن تا ورزشکاران ما بتونن در زیر سایه ی اونا کارشون رو ادامه. بنا هیچ فرقی با بقیه نداره. چون که خیلی ها بودن که واسه کشتی فرنگی بیشتر ازم زحمت کشیدن.
اون در جواب به این سوال که مثل کشتی دوستای خود رو “آقای خاص” کشتی فرنگی می دونین یا نه؟ گفت: همون طور که گفتم بنا هیچ فرقی با بقیه نداره. خیلی ها در سراسر کشور واسه این کشتی گیران زحمت کشیدن. آقایون نوربخش، اسماعیل نژاد، اسفندیاری فر، خیرآبادی، دکتر ساسان و بسیاری دیگه از مربیان کشتی بیشتر ازم زحمت کشیدن اما چون من سرمربی هستم بیشتر دیده می شوم.
سرمربی کشتی فرنگی ایران در آخر به ایسنا گفت: دو وزنه بردار ما هم به همراه احسان حدادی به مدال طلا و نقره رسیدن. کاروان ایران کارستان کرد و امیدوارم این روند با مدال های رنگارنگ واسه کشتی آزاد و تکواندو ادامه پیدا کنه.

المپیک لندن ایسنا