عمومی

بعد از کنکور چه کنیم؟

اگرنمی دونین دنیای بعد از کنکور رو باید چیکار کنین و همه توان تون رو واسه درس خوندن گذاشته اید. ما به شما می بگیم بعد از کنکور چیکار کنین؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: اول باید به شما شادباش بگم. شما یکی از غول های زندگی تون رو پشت سر گذاشته اید و حالا وارد دنیای کنکورداده ها شده اید. حتی اگه نتیجه کنکورتان هم خوب نباشه در آخر واسه یکبارهم که شده با یکی از هیولاهای زندگی تون روبرو شده اید و فهمیده اید که این قدرها هم چیز عجیب و غریب خطرناکی نیس. حالا وقت اون هستش که واسه بعد از کنکورتان برنامه ریزی کنین. بهتره واسه سه ماه هم که شده این کلمه رو از زندگی تون خارج کنین.

اگه از اون دسته هستین که می خواهید باقی تابستون رو با تکرار این کلمه سر کنین و واسه رسیدن نتیجه کنکور روزشماری می کنین این گزارش رو نخونین. اما اگه نمی دونین با فضای خالی کنکورچه کنین و دوست دارین تابستانتان رو خوش بگذرونین و به کارایی برسین که زمانش رو نداشته اید با ما همراه باشین.

روز کنکورتان رو خاطره کنین

به محض اینکه برگه های پاسخنامه رو تحویل مراقبان آزمون دادین با کنکور خداحافظی کنین و دیگه به اون فکر نکنین. هرکی از شما پرسید چطوربود؟ یه «نمی دانم» تحویل بدین و برید دنیای تازه ای رو شروع کنین.

از دوستائی که درباره امتحان و درست یا غلط بودن سوالات حرف می زنند دوری کنین و حتی نخواهید صداشون رو بشنوین.

بهتره چند همراه مثل خودتون پیدا کنین که دلشون نخواد دوباره از کنکور و امتحان صحبت کنن.

اگه بخش امتحان دور نیس بهتره از پدر و مادرتون بخواین که بعد از امتحان خودتون به خونه برگردین و بچه مدرسه ای بودن رو همون جا تموم کنین.

بعد از خروج از بخش امتحانی به اولین آبمیوه فروشی برید و یه لیوان آبمیوه خنک بخورین تا حسابی حالتون جا بیاد.

بعد از کنکور یه خاطره درست و حسابی بسازین. با دوستانتون قرار استخر بذارین یا اینکه سینما برید و یه فیلم خوب رو که به خاطر کنکور نمی تونستید ببینین تماشا کنین.

اگه به خونه رفتید به جای خلوت کردن و داخل اتاق نشستن همیشگی در جمع خونواده باشین و تلاش کنین به اونا کمک کنین. یه روز کار خونه می تونه حسابی فکرتون رو از کنکور دور کنه تا بفهمین سخت تر از کنکور هم هست!

کتابای درسی و کمک درسی رو فورا از طبقات کتابخونه تون وردارین به دورترین جای ممکن خونه بفرستید تا دوباره شما رو یاد کنکور نیندازد. می تونین حتی از دیگر اعضای خونواده بخواین که این کار رو واسه شما بکننن که اصلا حتی چشم تون هم به اونا نیفتد.

حرف زدن درباره کنکور رو قدغن اعلام کنین

همه قراره بدونن شما کنکورتان رو چیکار کردین؟ می خواهند بدونن چه پیش بینی دارین. اونا که بچه کنکوری دارن در چشم و هم چشمی های کنکوری با خونه شما تماس می گیرن. اما شما هیچ حرفی در این مورد ندارین.

اگه می تونید حتما یه سفر همراه خونواده برید تا حال و هوایتان عوض شه. سفر با دوستان ممکنه دوباره بحث کنکور رو پیش بکشه.

اگه نمی تونید سفر برید تلاش کنین برنامه های تفریحی بذارین. استخر، بانجی جامپینگ، پینت بال می تونه گزینه های خوبی واسه یه تفریح هیجان انگیز باشه.

تا چند روز اخبار نبینید. چون ممکنه با گزارش های حسینی بای و مواجه شید. اما اخبار ورزشی می تونه حال و هوایتان رو حسابی عوض کنه.

اتاقتون رو دوباره از نو بچینید تا شباهتی به روزای قبل از کنکور نداشته باشه. اگه می تونید دکور اتاق تون رو عوض کنین.

بعد از چند روز جواب سوالات کنکور در سامانه امتحان قرار می گیرد. خودتون رو دوست داشته باشین و با خودتون این کار رو نکنین که برید گزینه هاتون رو با جواب درست سوالات مقایسه کنین. این بدترین کاریه که می تونید انجام بدین.

اگه می تونید به خرید برید و چند لباس رنگی تازه بخرین و ظاهرتون رو حسابی سرحال کنین.

به آرایشگاه برید و موهای سرتون رو مرتب کنین. همه اهل خونه خوب به یاد دارن که شما هنگام درس خوندن چه رفتار خشنونت باری با اونا داشتین و چقدر با خودکار و مداد کف سرتون رو خارونده اید.

بعد از کنکور تجربه های تازه به دست بیارین

شما بعد از کنکور وارد دنیای تازه ای شده اید. دنیایی که دیگه در اون قرار نیس. هر روز هفته رو به مدرسه برید. قرار نیس. در صف های مدرسه از جلو نظام بگیرین یا اینکه ناظم های مدرسه ناخن هاتون رو چک کنن. حالا زمان اون رسیده است که تجربه های تازه ای داشته باشین.

همیشه دوست داشتین چه کاری یاد بگیرین؟ خیاطی؟ نجاری؟ حالا فرصت اون هستش که این علاقه ها رو جدی بگیرین و دنبال کنین. حتی اگه یه مدت کار کردن تو یه فست فود به طور رایگان باشه تا در آخر از راز اونا یاد بگیرین.

کتاب و فیلم می تونن همراهان بسیار خوبی براتون باشن. کتاب و فیلم به شما این فرصت رو میدن که به جای یه بار چندین بار زندگی کنین.

یه مهارت هنری و ورزشی رو انتخاب کنین و پای اون وایسید. طوری که تبدیل به یکی از المان های شخصیتی شما شه.

گشت و گذارهای بعد از کنکور و امتحان کردن علاقه هاتون فصت بسیار مناسبی ست که به رشته مورد علاقه تون فکر کنین تا انتخاب رشته هوشمندانه تری داشته باشین.

راه موفقیت

تصورتون از دانشگاه رو واقعی کنین

این جمله کلیشه ای رو هزاربار شنیده اید اما این بار دوباره اون رو بخونین و بدونین این جمله با اینکه کلیشه ای و نخ نما شده است اما راسته.

حالا که کمی استرس ها و نگرانی هاتون فروکش کرده است. بهتره قبل از رسیدن یافته های اولیه به رشته های مورد علاقه تون فکر کنین و بدونین واقعا خودتون رو در رشته ای که خواهان تحصیل در اون هستین موفق می ببینن؟ یا اینکه دور و بری ها روی شما تاثیر گذاشته ان. یا رشته دلخواه رو به خاطر چیزی به جز علاقه انتخاب کرده اید.

شبکه های اجتماعی فاصله ها رو حسابی کم کرده است. شما می تونید با تحصیلکرده های رشته های موردنظرتان در این شبکه ها روبرو شید و دیده ها و شنیده های واقعی اونا از رشته دلخواه رو با تصوراتتان مقایسه کنین تا تصمیم بهتری بگیرین.

بهتره برید واحدهای درسی رشته دلخواه رو در اینترنت جستجو کنین و ببینین توان رویارویی با اینجور دروسی دارین؟ به طورمثال تصور علاقه مندان به رشته کامپیوتر با چیزی که در واقعیت هست خیلی فرق داره. پس بد نیس دست کم بخشی از دروس اصلی رشته دلخواه رو دانلود کنین و بخونین.

از بازار کار رشته دلخواه اطلاعات به دست بیارین. به طور مثال اگه علاقه مند با پتروشیمی و مهندسی شیمی هستین بدونین در بهترین حالت محل کار شما در آینده خارج از هستش. توان اینجور رفت و اومدی دارید. میل اون رو دارین که واسه فعالیت های بهتر در این رشته از شهر و محل زندگی تون دور شید.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

خبرگزاری مهر مجله مهر