عمومی

بطری پلاستیکی چندبار مصرف سالم است؟

bottle

استفاده دوباره از ظروف پلاستیکی شاید به ظاهر مسئله مهمی نباشه اما بعضی وقتا ممکنه به قیمت سلامت شما تموم شه.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ بطریای پلاستیکی یکی از عادی ترین ظروفی هستن که امروزه استفاده زیادی در سرتاسر دنیا دارن و ما حتی فکرش رو هم نمی کنیم که پر کردن این بطریا از آب استفاده دوباره اونا چقدر می تونه واسه سلامتی مون مضر باشه.

بدونیم با ذکر چند دلیل به شما اخطار میده که هیچوقت از این بطریا استفاده نکنین.

چه نوع پلاستیکایی مواد شیمیایی مضر از خود تراوش می کنن

از بطریای پلاستیکی مواد شیمیایی خطرناکی تراوش می کنه. به علامتی که ته بطریا حک شده توجه کنین. اعدادی که داخل مثلث هستن نوع پلاستیک استفاده شده در بطری رو نشون میدن.

علامت ۱ (PET or PETE) نشون دهنده اینه که بطری فقط یه بار باید استفاده شه. این بطریا وقتی در برابر اکسیژن و دمای بالا مثل نور خورشید قرار می گیرن مواد شیمیایی رو به داخل آب تخلیه می کنن.

بطری پلاستیکی

بطریایی که علامت ۳ یا ۷ (PVC and PC) روی اونا حک شده رو هیچوقت استفاده نکنین چون مواد سمی مضری از خود خارج می کنن که توانایی نفوذ به آب و غذا رو دارن. و اگه دراز مدت در برابر اون قرار بگیرین با مشکلات جدی سلامتی مواجه میشین.

بطریایی که از پلی اتیلین ۲ و ۴ پلی پروپیلن ۵ و PP ساخته شدن واسه استفاده چند منظوره مناسب هستن. به کار گیری این بطریا در صورتی بی خطره که در اونا آب سرد نگهداری شده و مرتب ضدعفونی شن.

بطریای پلاستیکی واسطه خوبی واسه رشد باکتریا هستن

نوشیدن آب از یه بطری پلاستیکی استفاده شده با لیسیدن نشیمن توالت و اسباب بازی یه سگ برابر و حتی بدتره. وقتی بطری رو با دستای آلوده دست می گیریم، اونا رو تمیز نمی شوئیم و آب گرم در اون نگهداری می کنیم موقعیت رشد باکتری رو جفت و جور می کنیم. پس بطریا رو با آب گرم و سرکه و دهن شویه تمیز شستشو بدید.

به دهانه بطری توجه کنین

استفاده دوباره از بطری پلاستیکی

حتی اگه لبه های بطری رو تمیز بشوئیم بازم امکان دچار شدن به مسمومیت غذایی یا هپاتیت A هست. تحقیقات نشون داده بیشتر باکتریایی که در دهانه بطری تجمع می کنن با شستشو از بین نمی رن. واسه امنیت بیشتر هنگام نوشیدن آب از بطری از نی استفاده کنین

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

بدونیم