عمومی

بزرگ‌ترین انفجارهای جهان

newsانفجارات طبیعی یا انفجاراتی که بشر عامل اصلی اونا بوده ، قرن هاست که موجب بروز وحشت و حیرت زدگی در آدم شده.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، گزارش حاضر به تشریح ۱۰ مورد از قدرتمندترین انفجاراتی می پردازه که جهان تا الان به خود دیده.

فاجعه شهر تگزاس

در سال ۱۹۴۷، وقوع یه آتیش سوزی در محموله کشتی SS Grandcamp گزارش شد که در شهر تگزاس لنگر انداخته بود. بر اثر این حادثه، ۲۳۰۰ تن نیترات آمونیاک منفجر شد.

نیترات آمونیاک ترکیبیه که در کودها و مواد منفجره خطرناک به کار می رود.

این حادثه دو هواپیما رو که در آسمون پرواز می کردن، منفجر کرد و اونقدر موج انفجاری درست کرد که پالایشگاه ها و یه کشتی باری مجاور رو به هوا برد. این کشتی باری هم حامل ۱۰۰۰ تن دیگه نیترات آمونیاک بود.

این فاجعه حدود ۶۰۰ تن رو به کام مرگ فرستاد و به ۳۵۰۰ فرد دیگه آسیب رساند و بدترین حادثه صنعتی تاریخ امریکا به حساب میاد.

انفجار هالیفاکس (Halifax)

در سال ۱۹۱۷، یه کشتی باری فرانسوی که حامل مواد منفجره واسه جنگ جهانی اول بود، با یه کشتی بلژیکی در بندر هالیفاکس کانادا خورد.

این کشتی با نیرویی بیشتر از هر انفجار ساخته دست بشر، منفجر شد و قدرت انفجار اون برابر سه کیلوتن تی ان تی بود.

این حادثه موج دودی به ارتفاع ۶۱۰۰ متر رو بر فراز شهر به هوا فرستاد و سونامی درست کرد که بالغ بر ۱۸ متر ارتفاع داشت.

اینجور انفجاری باعث نابودی هر چیزی رو که در فاصله دو کیلومتری دور و بر اون بود،شد؛ حدود ۲۰۰۰ نفر کشته شده و هم اینکه ۹۰۰۰ تن آسیب دیدن.

این اتفاق بزرگ ترین انفجار تصادفی مصنوعی جهان لقب گرفت.

انفجار چرنوبیل

در سال ۱۹۸۶، یه رآکتور هسته ای در چرنوبیل اوکراین منفجر شد. این کشور در اون زمان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود.

این حادثه ناگوارترین حادثه هسته ای در دنیاس که درب ۲۰۰۰ تنی رآکتور رو به هوا برد و موجب انتشار ۴۰۰ برابر مواد رادیواکتیو بیشتر از بمب هیروشیما شد.

اینجور حادثه ای بیشتر از ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از اراضی اروپا رو آلوده کرد و تقریبا ۶۰۰ هزار نفر در برابر مقادیر بالای تشعشع قرار گرفتن و بیشتر از ۳۵۰ هزار نفر مجبور به ترک نواحی آلوده شدن.

انفجار ترینیتی

اولین بمب اتمی تاریخ ملقب به «گجت» در مکانی به نام ترینیتی و در نزدیکی آلاموگوردو (Alamogordo) منفجر شد.

این بمب در سال ۱۹۴۵ تقریبا با قدرت انفجار ۲۰ کیلو تن تی ان تی منفجر شد.

تسلیحات هسته ای بعدا به جنگ جهانی دوم پایان دادن و دهه های بعد، ترس از نابودی هسته ای رو رقم زدن.

محققان تازگیا فهمیده ان که غیرنظامیان مکزیکوسیتی ممکنه در برابر هزاران برابر سطوح استاندارد تشعشع عمومی قرار گرفته باشن.

انفجار تونگوسکا

انفجار مرموز در نزدیکی رودخانه «پودکامنیایا تونگوسکا» (Podkamennaya Tunguska) در سال ۱۹۰۸ حدود ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی جنگل های سیبری رو با خاک برابر کرد. این ناحیه به اندازه توکیو گزارش شده بود.

محققان می گن این انفجار بوسیله برخورد یه شهاب سنگ یا دنباله دار با قطر ۲۰ متر و جرم ۱۸۵ هزار تن (بیشتر از هفت برابر جرم کشتی تایتانیک) اتفاق افتاد.

انفجار حاصل تقریبا به بزرگی انفجار چهار مگاتن تی ان تی بود که این اندازه ۲۵۰ برابر قوی تر از بمب اتمی هیروشیما گزارش شد.

کوه تامبورا

در سال ۱۸۱۵، کوه تامبورا در اندونزی با نیروی هزار مگاتن تی ان تی منفجر شد که بزرگ ترین فوران آتشفشانی تاریخ لقب گرفته.

این انفجار حدود ۱۴۰ میلیارد تن مواد مذاب رو به هوا پرتاب کرد و نه فقط موجب مرگ ۷۱ هزار تن در جزیره سومباوا و جزیره مجاور اون به نام لومبوک شد، بلکه خاکستر آزادشده به وجود اومده بوسیله اون، بروز بی نظمی های آب و هوایی در سراسر جهان رو به همراه داشت.

سال بعد (۱۸۱۶) به عنوان «سال بدون تابستون» لقب گرفت و تماشاگر موجی از بارش برف در ماه ژوئن در آلبانی بود و رودخانه ها در ماه جولای در پنسیلوانیا یخ زدن . صدها هزار نفر هم به دلیل قحطی در سراسر جهان جون باختن.

نابودی کی تی (کرتاشیوس ترینیتی)

عصر دایناسورها ۶۵ میلیون سال پیش و طی یه آشوب تموم شد و این اتفاق تقریبا نصف گونه های موجود روی زمین رو از بین برد.

هرچند تحقیقات نشون می دهد سیاره زمین در آستانه یه بحران محیطی قبل از نابودی کی تی بود، چیزی که دایناسورها رو نابود کرد، برخوردی کیهانی با یه سیارک یا یه دنباله دار بوده که عرض اون ۱۰ کیلومتر گزارش شده.

این برخورد موجب انفجاری با نیروی تقریبا ۱۰ هزار گیگاتن تی ان تی یا هزار برابر اندازه زرادخانه های هسته ای جهان بود.

اینجور برخوردی موجب پوشیده شدن جهان با غبار، روشن شدن توفان های آتیش در سراسر دنیا و هم اینکه موجب بروز سونامی هایی با ارتفاع هزاران متر شده.

یه دهانه برخوردی بزرگ به عرض تقریبا ۱۸۰ کیلومتر در ساحل مکزیک شاید محل برخورد جرم کیهانی با زمین بوده.

دنباله دار شومیکر-لوی ۹

این دنباله دار در سال ۱۹۹۴ با مشتری خورد و میدون گرانشی این سیاره غول پیکر، اون رو به قطعاتی با عرض سه کیلومتر خرد کرد.

این قطعات با سرعت ۶۰ کیلومتر در ثانیه پراکنده شدن و موجب بروز ۲۱ برخورد مرئی شدن.

بزرگ ترین برخورد موجب ایجاد توپی آتشین در ۳۰۰۰ کیلومتری بالاتر از ابرهای فوقانی مشتری و هم اینکه ایجاد یه نقطه تاریک بزرگ با عرض بیشتر از ۱۲ هزار کیلومتر (به اندازه زمین) شد.

گفته می شد، این انفجار با نیروی ۶۰۰۰ گیگاتن تی ان تی به وقوع پیوسته س.

ابرنواختر سایه انداز

ابرنواخترها ستارگان در حال انفجاری هستن که بیشتر به مدت کوتاهی در سراسر کهکشون ها می درخشند.

نورانی ترین ابرنواختر ثبت شده در طول تاریخ در صور فلکی گرگ و در بهار سال ۱۰۰۶ مشاهده شد.

این انفجار طلایی خارق العاده هم حالا به SN 1006 می شناسنش و در فاصله ۷۱۰۰ سال نوری از زمین و در بخش مجاور کهکشون راه شیری اتفاق افتاد.

این اتفاق به حدی شفاف بود که سایه های قابل مشاهده رو در شب درست کرد و واسه ماه ها در طول روز مرئی بودن.

دورترین انفجار ثبت شده

انفجارهای پرتو گاما قدرتمندترین انفجارهای شناخته شده جهان هستن.

نوری که از دورترین انفجار پرتو گامایی که تا الان دیده شده، GRB 090423 اسمشه و سال ۲۰۱۳ از فاصله ۱۳ میلیارد سال نوری به زمین رسید.

این انفجار که کمی بیشتر از یه ثانیه زمان برد، تقریبا ۱۰۰ برابر انرژی بیشتری رو در مقایسه با انرژی که خورشید در طول عمر ۱۰ میلیارد ساله اش آزاد کرده، پخش کرد.

به نظر می رسد، اینجور انفجاری به وجود اومده بوسیله یه ستاره در حال مرگ بود که ۳۰ تا ۱۰۰ برابر بزرگتر از خورشیده.

انفجار بزرگ(BigBang)

نظریه پردازها می گن جهان در انفجار متولد شده و هرچند این اتفاق بیشتر وقتا به عنوان یه انفجار تصور می شه، اما در واقع، یه انفجار نبود.

در شروع، جهان فوق داغ و بی آخر متراکم بود و سوءبرداشت عادی اینه که جهان در اون زمان از یه نقطه تک و بزرگ در فضا منفجر شد.

اما واقعیت بسیار عجیب تر از اون هستش و به نظر می رسد که ساختار خود جهان منبسط شده و همزمان با انبساطش، کهکشون ها رو مانند کشمش های موجود تو یه قرص نون در حال تورم، با خود حمل کرده.

ایسنا