عمومی

بزرگترین و شدیدترین آزمایش های بمب اتمی

دوازده مورد از شدیدترین آزمایشای بمب اتمی در طول تاریخ پیدایش این سلاحا رو به شکل یه گزارش بررسی می کنیم.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ بعد از انجام اولین آزمایش بمب اتمی در ۱۵ جولای سال ۱۹۴۵، ۲۰۵۱ آزمایش تسلیحات هسته ای مختلفی در سرتاسر جهان انجام شده. هیچ نیروی دیگری به اندازه ی اسلحه هسته ای قادر نیس حد آخر قدرت داغون کننده ای رو که بوسیله آدم کشف شده، تو یه نقطه متمرکز کنه. اسلحه های هسته ای در دهه های بعد از انجام اولین آزمایش اتمی، روز به روز قوی تر و داغون کننده تر می شن.

اولین اسلحه اتمی که در ۱۹۴۵ آزمایش شد، قدرتی برابر ۲۰ کیلوتن داشت، یعنی قدرت انفجار به وجود اومده بوسیله اون برابر با قدرت انفجار ۲۰ هزار تن TNT بود. بعد از حدود ۲۰ سال، آمریکا و شوروی قبلی اسلحه های هسته ای با قدرت ۱۰ مگاتن، برابر ۱ میلیون تن TNT، آزمایش کردن. واسه مقایسه ی بهتر به این نکته توجه کنین که اسلحه های آزمایش شده دست کم ۵۰۰ برابر قوی تر از اولین بمب اتمی بودن.

واسه درک اندازه ی بزرگ ترین انفجارهای اتمی تاریخ، از نقشه ی اتمی Alex Wellerstein استفاده کرده ایم. این نقشه به ما کمک می کنه قدرت واقعی و خوف آور یه انفجار اتمی رو به تصویر بکشیم. در نقشه های اومده در این مقاله، اولین حلقه، بیان کننده کره ی آتیش حاصل از انفجاره، دومین حلقه شعاع تشعشع رو نشون می دهد. در شعاع صورتی رنگ تقریبا تموم ساختمون ها به طور کامل تخریب می شن و اندازه تلفات به حدود ۱۰۰ درصد می رسد. در شعاع خاکستری رنگ، ساختمون های محکم می تونن در مقابل موج انفجار مقاومت کنن، اما تقریبا تموم موجودات در این ناحیه ی دچار آسیب شدید می شن. در شعاع نارنجی رنگ هم تموم افراد در برابر تشعشع، به سوختگی درجه ۳ دچار می شن و مواد آتیش زا هم آتیش می گیرند، به گونه ای که احتمال وقوع آتیش سوزی های وسیع بسیار بالا هستش.

۱۲ و ۱۱. آزمایشات شماره ی ۱۵۸ و شماره ی ۱۶۸ بوسیله شوروی

آزمایش اتمی روسیه

در تاریخ های ۲۵ آگوست و ۱۹ سپتامبر سال ۱۹۶۲ و به فاصله ی کمتر از یه ماه، شوروی قبلی آزمایش های اتمی شماره ی ۱۵۸ و شماره ی ۱۶۸ رو انجام داد. هر دو آزمایش در منطقه ی Zovaya Zemlya در روسیه انجام شد. این منطقه شامل مجمع الجزایریه که در شمال روسیه و در نزدیکی قطب شمال واقع شده.

هیچ فیلم یا عکسی از این آزمایشات انتشار نیافت، اما هر دوی این اسلحه ها دارای قدرت ۱۰مگاتن بودن. این انفجارها می تونستن هر چیزی رو که در داخل ناحیه ی ۴.۵ کیلومترمربعی از مرکز انفجار قرار دارن، خاکستر کنن و هم اینکه باعث ایجاد سوختگی درجه ی ۳ در ناحیه ای به مساحت ۲۸۰۰ کیلومتر مربعی شن.

۱۰. ایوی مایک (Ivy Mike)

آیوی مایک

در اول نوامبر سال ۱۹۵۲، آمریکا بمب ایوی مایک رو در جزایر مارشال (Marshall Islands) آزمایش کرد. ایوی مایک اولین بمب هیدروژنی ساخته شده بود که دارای قدرت ۱۰.۴ مگاتن بود، یعنی ۷۰۰ برابر قوی تر از اولین بمب اتمی ساخته شده.

انفجار ایوی مایک به حدی قوی بود که باعث از بین رفتن کامل جزیره ی Elugelab شد، همون جزیره ای که در مرکز انفجار بمب واقع شده بود. این انفجار باعث ایجاد یه دهانه به عمق ۵۰ متر در این منطقه شد. ابر قارچی این انفجار بیشتر از ۵۰ کیلومتر ارتفاع داشت.

۹. کسل رومئو (Castle Romeo)

کسل رومئو

رومئو دومین آزمایش اتمی از سری آزمایشات کسل بود که در سال ۱۹۵۴ انجام شد. تموم آزمایش های این سری، در Bikini Atoll صورت قبول کرد. کسل رومئو سومین بمب قوی از این سری با قدرت ۱۱ مگاتن بود. رومئو اولین اسلحه اتمی بود که در آب های آزاد و روی یه قایق منفجر شد، چون آمریکا فهمید که جزایر کافی واسه انجام آزمایشات اتمی وجود نداره. انفجار این بمب می تونست مساحت ۴.۹ کیلومتر مربعی رو با خاک برابر کنه.

۸. آزمایش شماره ی ۱۲۳ شوروی

آزمایش ۱۲۳ شوروی

در ۲۳ اکتبر ۱۹۶۱، شوروی قبلی آزمایش اتمی شماره ی ۱۲۳ رو در منطقه ی Novaya Zemlya انجام داد. این بمب دارای قدرت ۱۲.۵ مگاتن بود که می تونست باعث خاکستر شدن مساحت ۵.۴ کیلومتر مربعی شه و در ناحیه ای به مساحت ۳۳۵۰ کیلومتر مربع، سوختگی درجه ۳ بسازه. هیچ فیلم یا عکسی از این آزمایش منتشر نشد.

۷. کسل یانکی (Castle Yankee)

کسل یانکی

در ۴ می سال ۱۹۵۴، بمب کسل یانکی، دومین بمب قوی سری کسل آزمایش شد. ابن بمب اتمی قدرت ۱۳.۵ مگاتنی داشت. ۴ روز بعد از انفجار، گردوغبار رادیواکتیو اون به مکزیکوسیتی در فاصله ی ۱۱۳۰۰ کیلومتری رسید.

۶. کسل براوو (Castle Bravo)

کسل براوو

کسل براوو اولین آزمایش سری کسل بود که در ۲۸ فوریه سال ۱۹۵۴ انجام قبول کرد. انفجار این بمب اتمی، بزرگ ترین انفجار روی داده در آمریکا به حساب می رود. پیش بینی شده بود که قدرت براوو برابر ۶ مگاتن باشه. اما شکافت هسته ای روی داده در این آزمایش، قدرتی برابر ۱۵ مگاتن درست کرد. ابر قارچی این انفجار به ارتفاع ۳۸ کیلومتر رسید.

اشتباهات محاسباتی ارتش آمریکا در مورد قدرت این آزمایش، باعث شد ۶۶۵ ساکنان ی جزایر مارشال در برابر پورتوهای رادیواکتیو قرار گیرند، هم اینکه مسمومیت به وجود اومده بوسیله پرتوهای رادیواکتیو باعث مرگ یه ماهیگیر ژاپنی شد که در فاصله ی ۱۳۰ کیلومتری محل انفجار قرار داشت.

۵،۴،۳: آزمایش های ۱۷۳،۱۷۴ و ۱۴۷ بوسیله شوروی

آزمایش اتمی شوروی

از ۵ آگوست ۱۹۶۲ تا ۲۷ سپتامبر همون سال، شوروی قبلی یه سری آزمایشات اتمی در منطقه ی Novaya Zemlya انجام داد. آزمایشات شماره های ۱۷۳، ۱۷۴ و ۱۴۷ به عنوان پنجمین، چهارمین و سومین آزمایشات بزرگ اتمی شناخته می شن.

هر سه انفجار، نیرویی واسه ۲۰ مگاتن ساختن که ۱۰۰۰ برابر قوی تر از بمب اتمی Trinity بود. بمبی با این قدرت می تونه باعث بخار شدن وسایل در مساحت ۷.۸ کیلومترمربعی دور و بر مرکز انفجار شه. هیچ فیلم یا عکسی از این آزمایش ها در دست نیس.

۲. آزمایش شماره ی ۲۱۹ شوروی

آزمایش شوروی

در ۲۴ دسامبر سال ۱۹۶۲، شوروی قبلی آزمایش اتمی شماره ی ۲۱۹ رو بر فراز Novaya Zemyla انجام داد. قدرت انفجاری این بمب ۲۴.۲ مگاتن بود. اینجور بمبی می تونه باعث بخار شدن ناحیه ای به مساحت ۹ کیلومتر مربع شه و واسه آدمایی که در ناحیه ی ۵.۸ هزار کیلومتر مربعی هستن، سوختگی درجه ۳ بسازه. هیچ عکس یا فیلمی از این انفجار هم در دست نیس.

۱.بمب تسار (Tsar)

بمب تسار

در ۳۰ اکتبر سال ۱۹۶۱ میلادی، شوروی قبلی بزرگ ترین بمب اتمی ساخته شده رو آزمایش کرد و باعث ایجاد بزرگ ترین انفجار ساخت دست بشر شد. این بمب ۳۰۰۰ بار قوی تر از بمب منفجرشده در هیروشیما بود و باعث شکسته شدن شیشه ها در فاصله ی ۹۰۰ کیلومتری شد.

نور حاصل از این انفجار از فاصله ی ۱۰۰۰ کیلومتری قابل دیدن بود. بمب تسار قدرتی در حدود ۵۰ تا ۵۸ مگاتن داشت. قدرت دقیق این بمب مشخص نیس، اما تقریبا دو برابر قوی تر از دومین بمب اتمی حاضر در این لیسته. اینجور بمبی می تونه کره ی آتیش به مساحت ۱۶ کیلومتر مربع بسازه، هم اینکه آدمایی که در ناحیه ای به مساحت ۱۰ هزار کیلومتر مربع دور و بر مرکز انفجار هستن، دچار سوختگی درجه ی ۳ می شن.

اولین بمب اتمی

اولین بمب اتمی

اولین بمب اتمی ساخته شده به مراتب ضعیف تر از بمب تسار بود، با این حال اندازه ی انفجار اون واسه آدم غیرقابل تصور بود. طبق نقشه ی بمب اتمی، یه بمب با قدرت ۲۰ مگاتن می تونه باعث ایجاد کره ی آتیش به شعاع ۴۰۰ متر شه و عرض کل انفجار اون چهار برابر زمین فوتبال می شه. اینجور بمبی می تونه باعث انتشار امواج رادیواکتیو مرگبار تا شعاع ۱۱ کیلومتری شه و در شعاع ۲۰ کیلومتری سوختگی درجه ی ۳ بسازه.

اگه اینجور بمبی در منهتن نیویورک منفجر شه، می تونه باعث مرگ ۱۵۰ هزار نفر شه. اولین بمب اتمی ساخته شده بوسیله بشر در مقابل بمب های امروزی بسیار کوچیک به نظر می رسد، اما شدت تخریب اون هنوزم غیرقابل درکه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

زومیت