عمومی

بزرگترین نوآوری‌های تکنولوژیکی ۲۰۱۴

در دنیای فن بیاری همیشه اینطور می شه که تا آخر سال بعضی از مواردی که آمدنشان حتمی بوده، موفق نبوده و به بازار آمدنشان دچار مشکل می شه، اما نذارین این نیامدن ها، بودن های با ارزشی رو که سال ۲۰۱۴ رو با حضورشون زیبا کردن تحت پوشش بذارن. در ادامه ۱۰ نوآوری تکنولوژیکی برتر سال ۲۰۱۴ رو می بینید.

Hendo Hover

یه تخته شناور که جادویش رو چهار موتور مثل دیسک ایجاد می کنن. این تخته شناور با ایجاد میدون مغناطیسی از زمین فاصله گرفته و امکان پرواز نزدیک به زمین رو می دهد.

با اینکه تا سال ۲۰۱۵ قرار نیس به بازار بیاد، جز نوآوری های سال ۲۰۱۴ حساب می شه.

Samsung Gear VR

هدست ۲۰۰ دلاری سامسونگ در واقع یه وسیله جانبی واسه نوت ۴ این شرکت حساب می شه و پلیه بین خیال و واقعیت. شرکت آکیولس در طراحی این هدست به صرفه و پیشرفته نقش داشته. البته محدود بودن Gear VR به نوت ۴ مخاطبان بالقوه اش رو کاهش می دهد، ولی این موضوع هیچی از ارزشهای این گجت نوآورانه نمی کاهد.

SSDهای سریعتر

SSDها حسابی ترکوندن، حتی قدیمی ترین هاشون هم می تونن جانی دوباره به سیستمتان ببخشند. حالا فن بیاری ۳D V-NAND سامسونگ همین SSDهای معجزه آفرین رو تا چندین برابر در سری ۸۵۰ pro پیشرفت بخشیده. در این فن بیاری برند کره ای به جای اینکه از سلولهای فلش در کنار هم استفاده کنه اونا رو به صورت گروهی به کار برده. به علاوه سامسونگ در شکل های جور واجور ۸۵۰ EVO دووم بیشتری رو به SSDها تقدیم کرده.

وای فای های نسل جدید

اوایل امسال بود که Wi-Fi 802.11ac نسل جدید وای فای، نسبت به روترهای ۸۰۲.۱۱n ، سرعت انتقال رو دو برابر کرد.

اینتل

Haswell-E قدرتمندترین CPU اینتله. پردازنده ای با فرکانس ۳.۰ گیگاهرتز، ۱۶ خط پردازش، کش ۲۰ مگابایتی و ۴۰ PCIe 3.0 که اولین پردازنده هشت هسته ای مصرفی اینتله.

اما فقط این CPU نیس که قدرت رو به حد عالی رسونده. پردازشگر چهار هسته ای Core i7-4790K با فرکانس ۴.۰ گیگاهرتز همه، مدلی که تونست مرز ۴ گیگاهرتز اینتل رو بشکنه.

البته مدتیه که پردازنده های AMD هم از فرکانس ۵ گیگاهرتز گذشته ان، اما هنوزم به پای قوی ترینهای اینتل نمی ر سند.

DDR4

Haswell-E واسه قفسه فروشگاه ها یه سورپرایز دیگه هم داشت. رم های DDR4 که مدتها منتظرشان بودیم. البته خرید این رم ها، الان بودجه زیادی می خواهد که اگه از پس اون بر بی آیید، تغییر عجیبی در کارایی سیستمتان مشاهده می کنین.

USB Type-C

یکی از بهترین خبرهای سال ۲۰۱۴ حضور USB Type-C بود، چون با اینحال نوع جدید دیگه احتیاجی نبود که به دنبال جهت درست به کار گیری کابل باشیم. این کابلهای جدید نه فقط سرعت رو به شکل باور نکردنی پیشرفت میدن، بلکه قادر به دریافت سیگنال های DisplayPort هم هستن.

نمایشگرهای ۵K

هنوز به وجود ۴Kها عادت نکرده بودیم که اپل ماه اکتبر رتینا آی مک خود رو با صفحه نمایش ۵K عرضه کرد. دسامبر هم نوبت شرکت دل شد. این صفحه نمایش ها دو برابر ۴Kها پیکسل دارن و کیفیتشان از مانیتورهای فول اچ دی هفت برابر بیشتره.

کامپیوترای دو صفحه نمایشه

سازندگان سخت افزار امسال تونستن با ترکیب کامپیوترای سنتی، صفحات لمسی، دستورات صوتی و حتی اسکنرهای سه بعدی دستگاهی همه جانبه رو جفت و جور کنن که نگاه به اون مارا یاد فیلمهای علمی تخیلی می اندازد.

دو دستگاه HP Sprout و Dell Smart Desk که در ظاهر دو دستگاه ساده بنظر می رسند، در واقع دو نمایشگر دارن که از یکی از اونا به عنوان تاچ مت استفاده می شه. صفحه تاچی که در جای کیبورد قرار می گیرد و به کاربر امکان ایجاد تغییرات با انگشتان دستش رو می دهد. HP Sprout حتی یه قدم جلوتر می ایستد، این دستگاه با یه ایلومیناتور که در بالای نمایشگر قرار گرفته منطقه لمسی رو تحت نظر گرفته و از چیزی که روی مت قرار داده اید اسکن سه بعدی می گیرد.

ساعت های هوشمند

ساعت های هوشمند مربوط به امسال نیستن و قبل از اینا هم وجود داشته ان، ولی ۲۰۱۴ سال زنده شدن دوباره اونا بوده. روند پیشرفت اونا هم همیشه رو به زیاد شدنه و سال آینده باید منتظر یکی از بهترین هاشون یعنی اپل واچ باشیم.

نظر شما چیه؟ بهترین و نوآورانه ترین فن بیاری سال ۲۰۱۴ کدوم ها بوده ان؟

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

آی تی رسان