عمومی

بزرگترین خودکشی دسته جمعی تاریخ (+عکس)

جیم جونز رهبر یه فرقه مذهبیه که با افکار پوچ و عقب افتاده خود جون مردم رو به بازی گرفت.جیمز جونز مردی از ایالت ایندیانا با دادن وعده برابری «مشکی» و «سفید» بعضیا از مردم رو به دنبال خود کشید. دو دلیل زیر بیشترین تاثیر رو در اعتماد مردم به حرفای ایشون داشته:

۱ – دهه شصت و اوایل هفتاد بالاترین درجه نژادپرستیای امریکا بود

۲- مردم از توهمات و عواقب جنگ ویتنام خسته بودن. جونز هم مثل همه رهبران ایدئولوژیک در جهان در بی هویتی و پریشونی و گیجی مردم, خود رو مطرح کرد و از خود هویت ساخت و یعنی از اب گل آلود ماهی گرفت و خود رو بیان کرد.

وعده سرزمین موعود رو داد و با سخنرانی در کلیسای خودش (موسوم به معبد مردم) و همین طور در کالیفرنیا تعداد خیلی از مردم رو دور خود جمع کرد و حتی در یکی از سخنرانی هاش اینجور گفت: “اگه وجود خدا رو در من ببینین اشکالی نداره” و از زاویه دیگه میشه اینجور دید که کشیش جونز ادعای خدایی می کرده.

در سخرانیای بعدی خود قدمای فراتری برداشت و بیان کرد امریکا دیگه جای موندن ما نیس و ما باید به سرزمین موعودی مهاجرت کنیم که نه نگرانی مالی داشته باشیم و نه از بمب اتمی بترسیم. و در نتیجه یه روز همه رو به دور خود جمع کرد و فرمون هجرت داد, هجرت به عمق جنگلای گویانا (کشوری کوچیک در امریکای جنوبی).

بدون این دست اون دست کردن بعد رفتن به جنگلای گوانا, شهر رویاهای خود و یا همون سرزمین موعود رو ساخت و اسمش رو “جونز تاون” گذاشت . و شروع به فرستادن تصاویر ویدیویی گرفته شده از این شهر به امریکا کرد تا مردم بیشتری رو به سمت خود بکشه.

هنوز ده الی یازده ماه از ساخته شدن شهر نگذشته بود که گزارشاتی از “جونز تاون” به امریکا رسید که در اون نشون می داد کسائی که قصد خروج از شهر رو دارن علاوه بر این که اجازه این کار رو دریافت نمی کنن بلکه شکنجه هم می شن و در ادامه این گزارشات بستگان کسائی که به گوانا رفته بودن دست به دامن مقامات سیاسی امریکا شدن. بعد از این تقاضاهای دسته جمعی دولت امریکا یه سناتور به نام “رایان” به همراه تعدادی از خبرنگاران رو به “جونز تاون” فرستاد.

بعد از ورود بی سر و صدای رایان و همراهانش به این شهر عده ا پیش رایان رفتن تا مقدمات فرارشان رو جفت و جور کنه که این خبر به گوش جونز رسید و بدون این دست اون دست کردن دستور قتل اونا رو داد (رایان, خبرنگاران و مراجعه کنندگان به سناتور). سی دقیقه بعد این کشته شدنا، جونز مردم رو جمع کرد و اینجور گفت: «اول کودکان و بعد خودتون سیانور بخورین تا با هم بمیریم». یه الی دو ساعت بعد از شهر رویاهای جونز ۱۹۰۰ جنازه باقی مونده بود.

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

خودکشی