عمومی

بزرگترین،معروف ترین و زیباترین میدان های جهان

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ میدانای شهری بخش جدانشدنی شهرهای قدیمی هستن. اونا فقط محلی واسه رفت و اومد شهروندان نیستن بلکه از مهمترین جاها در شهر هستن که همیشه فعالیتا و تجمعات اجتماعی در اونجا انجام می شه. خیلی از این میدانا تماشاگر وقایعی بودن که راه تاریخ رو عوض کرده و بعضی از این میدانا واسه قرن هاست که پابرجا هستن. با ما همراه باشین تا با بعضی از این میدانای معروف جهان آشنا شید

میدون تیانانمن؛ پکن

میدون تیانانمن در پایتخت چین یکی از بزرگ ترین و معروف ترین میدانای شهری در دنیاس. نام این میدون از دروازه ای گرفته شده که اون رو از شهر ممنوعه جدا می کنه. دور این میدون رو ساختمانای دولتی و بناهای تاریخی بسیاری مثل مقبره زدونگ و موزه ملی چین محاصره کرده. وقایع تاریخی بسیاری مثل تاسیس جمهوری چین در این میدون اتفاق افتاده. در سال ۱۹۸۹، این میدون بوسیله گروهی از غیر نظامیان تبدیل به محلی واسه اجتماع معترضان بر عیله دولت شد که جواب خشونت بار دولت منتهی به قتل عام صدها نفر گشت.

میدون سن پیترو؛ شهر واتیکان

این میدون بیضی شکل که درست روبروی کلیسای معروف سن پیترو قرار داره بوسیله شخصی به نام «جیان لورنزو برنینی» طراحی شده. در وسط این میدون یه ستون هرمی مصری قرار داره که که در سال ۱۵۸۶ به دستور یکی از پاپا به نام «سیکتوس پنجم» ساخته شد و مطمئنا این میدون یکی از معروف ترین میدانای جهان هستش.

میدون الد تاون؛ پراگ

میدون الد تاون که نماد فرهنگ پایتخت کشور چک، پراگ، است بین پل چارلز و میدون واتسلاو قرار داره. دور این میدون رو ساختمانای بسیاری مثل کلیسای سنت نیکولاس محاصره کرده. ساعت نجومی پراگ که در تالار شهر قرار داره قدیمی ترین ساعت نجومیه و در سال ۱۴۱۰ نصب شده. در وسط این میدون مجسمه «یان هوس» که از مصلحان دینی بود گذاشته شده.

میدون پیازا دل کمپو؛ سیه نا

میدون پیازا دل کمپو در شهر تاریخی سیه نا ایتالیا قرار داره. این میدون به شکل صدفه و در زمان قرون وسطی ساخته شده و به عنوان یکی از زیباترین میدانای جهان شناخته می شه. دور میدون رو ساختمانای قدیمی زیادی مثل تالار شهر محاصره کرده و در قسمت شمال غربی میدون یه فواره قشنگتر قرار داره. این میدون دو بار در سال میزبان مسابقات اسب سواریه که در اون اسب سواران سه بار دور میدون رو طی می کنن.

میدون کامل الفنا؛ مراکش

میدون کامل الفنا یکی از معروف ترین میدانای شهری در قاره آفریقا هستش و تاریخ بلند اون به قرن ۱۲ برمیگرده. این میدون در طول روز همیشه شلوغه و محلی واسه تجمع فروشندگان زیادیه که در این محل اجناس خود رو به فروش می رسونن.

میدون زوکالو؛ مکزیکو سیتی

زوکالو نمادی از فرهنگ مکزیکه و تاریخ این میدون به زمان «آزتک»ها برمیگرده. یکی از بزرگ ترین میدانای دنیاس که با ساختامانای مهم فرهنگی و معماری محاصره شده که از ساختمانای دور این میدون میشه به کلیسای جامع متروپولیتن و کاخ ملی اشاره کرد. در وسط این میدون پرچم بزرگی از مکزیک قرار داده شده که هر روز به صورت رسمی برافراشته می شه. از این میدون به عنوان محلی واسه تجمع موقع وقایع عمومی استفاده می شه.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

الی گشت جهانگردی