عمومی

بزرگان سیاست به جادوگری روی آوردند !

از این پس در کشور رومانی، جادوگری دیگه حرفه ای ممنوع به حساب نمیاد؛ جادوگران و شعبده بازان می تونن در آزادی کامل و به طور قانونی به کار بپردازند. البته این قانون، از طرف بعضی از جادوگران به دلیل وجوب پرداخت مالیات واسه اونا، مورد رضایت قرار نگرفت.از این پس در کشور رومانی، جادوگری دیگه حرفه ای ممنوع به حساب نمیاد؛ جادوگران و شعبده بازان می تونن در آزادی کامل و به طور قانونی به کار بپردازند. البته این قانون، از طرف بعضی از جادوگران به دلیل وجوب پرداخت مالیات واسه اونا، مورد رضایت قرار نگرفت.

به گزارش سرویس بین الملل «فردا» و به نقل از گاردین، دولت رومانی چند کار رو در فهرست مالیات دهندگان قرار داد که از اون جمله میشه به جادوگری، طالع بینی، مومیایی کردن و آموزش رانندگی اشاره کرد. کشور رومانی واسه چند هفته تماشاگر بحثای بزرگی دور و بر جادوگری و مسائل غیبی بود. این موضوع پس از اون مطرح شد که میرسیا گویانا، رییس حزب سوسیالیست، پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، حریف خود رو به به کار گیری سحر و جادو واسه پیروزی در انتخابات، متهم کرد.

جادگران و فال بینان، این قانون دولت رو در کمال نارضایتی قبول کردن و خواهان تجمع عمومی در کرانه ی رود دانوب در نواحی مرکزی این کشور شدن تا اعتراض خود رو به قانون جدیدی که اونا رو موظف به پرداخت مالیات می کنه، نشون بدن. از طرف دیگه، بعضی از اونا درصدد انجام سحر و جادو واسه سیاست مداران و نمایندگانی هستن که به این قانون رأی موافق دادن. به همین خاطر، بعضی از زنان جادوگر تصمیم دارن که گیاهی سمّی رو در رود بندازن تا اون طور که یکی از جادوگران به نام آلیسیا گفته «اینا به بداقبالی گرفتار شن».

ناظران اینجور میدونن که خیلی از مردم این تهدیدها رو جدی می گیرن چون مردم رومانی از روزگاران گذشته تا کنون به خرافات باور دارن و حتی تراین باسیسکو، رییس جمهور رومانی و هوادارانش، واسه دفع بداقبالی تو روزهایی خاص به پوشیدن لباس بنفش اقدام کرده بودن. آلیسیا می گوید: «هیچ دلیلی واسه پرداخت مالیات وجود نداره، به طور قطع ما از این حرفه، درآمد خود رو تأمین می کنیم.»

با اقدامات تازه، دولت پیش بینی می کنه که دارایی بیش تری جمع کرده و با فرار مالیاتی مقابله کنه. از این پس، زنان جادوگر و فال بین مثل بقیه صاحبان مشاغل آزاد باید در نظام مالیات ثبت شن و ۱۶ درصد درآمد خود رو به خزانه دولت بپردازند. رهبر زنان جادوگر تهدید کرده که گروهی از زنان جادوگر و فال بین رو واسه لعنت بر دولت، گردهم می آورد. اون هم اینکه تأکید کرده که «جادوی اون همیشه نتیجه بخش بوده».

بعضی می گن که گرفتن مالیات از جادوگران و فال بینان کاریه خیلی سخت، چون اونا با فیش و عامل کار نمی کنن و معمولاً در ازای هر جلسه، پنج یورو می گیرند. فال بینان و جادوگران، از طرف آدمایی که با مشکلات خانوادگی یا مالی درگیر ان، مورد استقبال بسیار قرار می گیرن و این موضوع، فقط به بیشتر ی مردم منحصر نمی شه بلکه شامل سیاست مداران و بازرگانان هم شده و از طرف دیگه، مقامات دینی کشور هم مانع اشتغال به این کار نمی شن و مخالفتی با مراجعه به فال بینان و جادوگران ندارن.

نیکولای چاوشیسکو، رییس جمهور قبلی رومانی و همسرش، خود دارای فال بین خاص خود بودن. گفته می شه گویانا که در انتخابات سال ۲۰۰۹ شکست خورد در مناظره های قبل از انتخابات، سخنانی ضعیف ادا کرده بود و هوادارانش، مخالفان اون رو به اجرای توطئه در برابر خود متهم کرده ان، توطئه ای که اون رو «شعله بنفش» نامیدند و اعلام کردن که باسیسکو و هوادرانش واسه افزایش فرصت پیروزی در انتخابات، در روزای پنج شنبه، لباس بنفش به تن کردن. اونا باور دارن که این رنگ، اونا رو در مرتبه ای بالاتر از بقیه قرار می دهد و اونا رو از شر و جادو حفظ می کنه.

رومانی از قانون کار بیخیال شد تا جادوگری رو به عنوان شغلی رسمی که مستوجب پرداخت مالیاته، به رسمیت بشناسه. این قانون، در اوایل هفته گذشته وارد مراحل اجرا شد و با اعتراض بعضی از جادوگران و طالع بینان مواجه شد. در میون این معترضان، براترا بویزا قرار داشت که به خود لقب «ملکه جادوگران» داده. اون اعلام کرده که «من از هیچکی هول و هراسی ندارم، حتی از رییس جمهور».

از طرف دیگه میهاییلا مینکا، یکی از کم فال بینان موافق این قانون، گفته: «من خیلی خوش حالم. عاقبت، دولت، مهارت های کاری ما رو به عنوان جادوگر، به رسمیت شناخت». رسانه های رومانی، این قانون رو که از طرف طالع بینان رومانی پیش بینی نشده بود، به مسخره گرفتن و اونا هم در مقابل، تهدید کردن که به روش خود، انتقام می گیرن و گفتن که تنها یه جادوی اونا، می تونه در دولت آشوب به پا کنه.