عمومی

برندگان «نوبل مضحک» ۲۰۱۵ معرفی شدند!

ایگ نوبل

برندگان جایزه «نوبل خنده دار» ۲۰۱۵ معرفی شدن که در میان اونا دانشمندانی که به «بررسی عواقب بوسیدن همیشگی بر کاهش آلرژی پوستی» پرداخته بودن، تحقیقاتی در مورد «چیجوری یه امپراتور، طی سی سال پدر ۸۸۸ کودک شد» و هم پژوهشی درباره «اندازه دردناک بودن نیش زنبور در مناطق جور واجور بدن» قرار دارن.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، جایزه هرساله «ایگ نوبل» واسه سرگرمی و تشویق تحقیق و نوآوری جهانی طراحی شده و بوسیله مجله سالنامه تحقیقات غیرمحتمل به عنوان همتای عجیب جایزه نوبل اهدا می شه.

جایزه نوبل ۲۰۱۵ ماه آینده در بخش های فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات، اقتصاد و صلح اهدا می شه.

از بین ۱۰ برنده جایزه نوبل خنده دار ۲۰۱۵ ، سه مورد به محققانی اختصاص داشت که نشون دادن همه «پستانداران صرف نظر از اندازه، واسه ادرار کردن، حدود ۲۱ ثانیه زمان صرف می کنن »، «می توان تخم مرغ رو با به کار گیری مواد شیمیایی تا حدی به حالت نیم پز برگرداند» و این که «می توان با به کار گیری ریاضی نشون داد که چیجوری Moulay Ismael، امپراتور آفریقای شمالی در قرن ۱۷ میلادی طی ۳۰ سال، پدر ۸۸۸ کودک شد».

تیم هایی هم موفق شدن جوایزی رو واسه «وصل کردن یه تیکه چوب به پشت جوجه به خاطر نمایش چگونگی راه رفتن دایناسورها» و هم اینکه «نمایش امکان تشخیص آپاندیس زیاد با اندازه دردی که مریض در زمان حرکت روی سرعت گیر جاده حس می کنه»، دریافت کنن.

«مایکل اسمیت» از دانشگاه کورنل واسه نیش خوردن از زنبورهای عسل در ۲۵ نقطه متفاوت از بدنش تونست جایزه نوبل فیزیولوژی و حشره شناسی رو دریافت کنه. ایشون نشون داد که نیش زنبور در لب بالایی، سوراخ بینی و دستگاه تناسلی مردان بیشترین درد رو داره.

برندگان قبلی جایزه ایگ نوبل در مراسمی در دانشگاه هاروارد این جوایز رو به برندگان اهدا کردن.

جایزه پزشکی «ایگ نوبل» به دو تیم از محققان اروپای شرقی و ژاپن تعلق گرفت که آزمایشاتی رو واسه بررسی اثرات زیستی بوسه های همیشگی انجام داده و نتیجه گرفتن که این کار باعث کاهش آلرژی پوستی می شه.

جایزه ادبیات هم به به محققانی اهدا شد که نشون دادن واژه «هان؟» در همه زبون ها هست.

جوایز ایگ نوبل امسال هم اینکه به محققانی اعطا شد که نشون داده بودن خیلی از رهبران کار و کاسبی، پس از زنده موندن از بلایای طبیعی در دوران کودکی به خطرپذیری علاقمند شده ان. هم اینکه پلیس شهر بانکوک هم واسه پرداخت پول بیشتر به ماموران خود در ازای قبول نکردن رشوه تونست یکی از جوایز ایگ نوبل رو به خود اختصاص بده.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *