عمومی

برنامه ریزی خانه تکانی شب عید

 خونه تکونی شب عید و ۷ نکته کلیدی درباره اون

هفت مرحله واسه خونه تکونی شب عید

خونه تکونی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن واسه عید نوروزه و هرچند که آپارتمانهی کوچیک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریبا در تموم مدت سال تقریبا تمیز هستن، اما تمیزترین خونها هم یه مدت مونده به نوروز، واسه شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته می شن.

اما این روزا که کمتر کسی به صورت تموم وقت در خونه س و کار نظافت باید کم کم انجام شه، هیچی بهتر از یه روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمیاد. روند داشتن خونه ای تمیز، بدون نگرانی و استرس درزمان ۷ مرحله به انجام میرسه:

  1. از همین حالا شروع کنین

خونه تکونی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید “شب عید” انجام شه، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشه. علاوه بر کار نظافت، کارای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شن: جفت و جور هدیه، جفت و جور، نوشتن و ارسال کارت شادباش، شیرینی پزی خرید خوراکیها و در کل “خرید شب عید” و پذیرایی از مهمانها.

خوب حالا چیجوری واسه خونه تکونی وقت بذاریم؟ واقعا، داشتن خونه ای نظیف درزمان تعطیلات ، به خصوص اگه از راه صحیحی استفاده کنین، ساده تر از چیزیست که تصور میکنین. مرحله اول؟ خونه تکونی رو قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام بدین. اینطوری کار رو بدون عجله و فشار روحی انجام میدین و به اندازه کافی واسه پروژه های وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان دارین.

  1. فهرستی جفت و جور کنین و اونو دو مرتبه چک کنین

قبل اینکه شروع کنین، فهرستی از تموم چیزایی که باید تمیز شن جفت و جور کنین. کارا رو براساس هر اتاق تقسیم کنین و وقتی واسه هر کار در نظر بگیرین. اینطوری می تونین بسته به زمان لازم واسه هر کار، حتی از زمانهای اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی در تلویزیون هم استفاده کنین و مثلا چند تیکه لباس رو در ماشین لباسشویی بریزین.

وقتی که کم کم هر مورد موجود در فهرست رو علامت میزنین، حس بسیار خوبی به شما دست می ده و احتمال اینکه کارتون رو تموم و کمال انجام بدین بسیار بیشتر هستش.

  1. کمی اینجا و کمی اونجا

واسه داشتن خونه ای تمیز و نورانی، نباید حتما زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشین. واقعا، می بینین که دادن نیم ساعت در روز به کار نظافت، یافته های بسیار رضایت بخشی داره. واسه مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یه زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحونه رو کنار بذارین در این فاصله می تونین به نظافت هم بپردازید، مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حموم رو تمیز کنین و یا کف وان رو با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بندازین.

  1. بعضی وقتا میانبر زدن اشکالی نداره

اگه تا اینجا هر پیشنهاد ای رو به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر دلیل دیگه وقت کم آورده اید، نگران نشید. بخشهای اساسی و خارجی خونه مانند پردها، فرش و مبلمان رو تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینتها و قسمتهای “مخفی” رو به یه مدت بعد بندازین، اما فراموشش نکنین!

  1. همه کارا رو به تنهایی انجام ندین

این عید، تنها عید شما نیس و تنها دوستان و خونواده شما به منزلتون ، پس نباید تموم نظافت اونو به تنهایی رو دوش بگیرین. در هر هفته زمان خاصی رو واسه نظافت اختصاص داده و کارا رو با فرزندان و همسر خود تقسیم کنین. از بچه ها بخواین که تختهای خود رو مرتب کرده، اسباب بازیها و لوازم دیگه خود رو جمع کرده و پس از گردگیری قفسه ها، سرجای خود بذارن. این کار نه فقط باری از دوش شما ورمیداره، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.

  1. کارا رو ساده کنین

بعضی وقتا تمیز کردن دور و دور و بر یه شیءاضافه راحت تر از دور انداختن اون به نظر میرسه، اما این روش در دراز مدت فایده نداره. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها رو کم کنین. خود رو از شر هر لباسی که دیگه اندازه تون نیس یا بیشتر از دوساله اونو نپوشیده اید راحت کنین.

هر قطعه پوشاک یا وسیله ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته ای که دوباره چسبونده شده و… رو دور بندازین. جفت و جور لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها می شن رو در دستور کار خود بذارین.

  1. خوش بگذرونین

نظافت حتما برابر با کار آسونه، یه موسیقی خوب یا یه برنامه رادیویی خوب و به درد بخور میتونه شما رو با اشتیاق بیشتری به جنب و جوش وادارد. واسه خود انگیزهایی پیدا کنین و به خود قول بدین که اگه کارای روزانه رو برابر برنامه انجام دادین، به خود جایزه ای میدید.

این جایزه میتونه چیزی ساده اما دلپذیر مانند یه حموم طولانی، صرف چای و شیرینی با خونواده یا تماشای یه برنامه خوب تلویزیونی باشه.

جمع آوری: آلامتو